balik.web.tr https://www.balik.web.tr Balık, Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, balik.web.tr Tue, 24 May 2016 00:00:00 +0000 Fri, 15 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Tavuk Balığı https://www.balik.web.tr/tavuk-baligi.html Tue, 09 Oct 2018 18:17:11 +0000 Tavuk balığı, balık çeşitleri oldukça çok fazla olduğu sayılamaz. Fakat bazı balıkların yemekleri oldukça lezzetli olan bazı balıkların ise yenilmesi kesinlikle yasak olan türleri varıdır. Bazı balıklar kişiyi zehir Tavuk balığı, balık çeşitleri oldukça çok fazla olduğu sayılamaz. Fakat bazı balıkların yemekleri oldukça lezzetli olan bazı balıkların ise yenilmesi kesinlikle yasak olan türleri varıdır. Bazı balıklar kişiyi zehirlemektedir. fakat bazıları ise vücuda istediği vitamini vermektedir. Balık tüketimi kişide zihni geliştirir ve unutkanlığı yok eder. Bu nedenle hemen hemen her evde sıklıkla balık tüketilmelidir. Tavuk balıkları ise morina balığı ailesinin üyelerinden biri olmaktadır. Fakat günümüzde 13 çeşit tavuk balığı olmaktadır. Uskumru,  ringa ve sardalye balıkları ile beslenmesini sağlamaktadır. En fazla 1,5 m büyüyebilen bu balık 14 kilo ağırlığa ulaşmaktadır. Tavuk balığının vücutları uzunlamasına ve belirgin sivri bir kafa yapıları olmasına rağmen vücutları su içerisinde gümüş rengine gelmektedir. Tavuk balığın tadı oldukça lezzetli olmakla beraber eti ince beyaz ve az yağlı olmaktadır. Tavuk balığının özellikle buğulaması oldukça güzel ve lezzetli olmaktadır. Tavuk balığı özellikle haziran aylarında oldukça lezzetli olurlar. Yağ bakımından oldukça yağsız oldukları için kolesterole de zarar vermemektedir. Fakat bu balığa ismini haklımız tavuk eti gibi lezzetli olduğundan bu ismi vermişlerdir.

Tavuk BalığıTavuk balığın özellikleri,
 • Vücudu uzun ve incedir.
 • 3 tane sırt yüzgeçleri bulunur.
 • 2 Anüs yüzgeci vardır.
 • Başta bıyık yoktur.
 • Vücudun üst tarafı gümüşi mavidir.
 • Yanları ve karın açık renktedir
Marmara bölgelerinde  bol diğer denizlerde nadir rastlanır. Boyları 20-40 santimetre olabilir. 30-50 metrenin altındaki sularda yaşarlar. Gündüzleri yüzeylere çıkarlar,  küçük balıklar ile beslenirler.
]]>
Balık Kılçığı https://www.balik.web.tr/balik-kilcigi.html Wed, 10 Oct 2018 14:08:40 +0000 Balık Kılçığı, Yaşanan değişmeler ile birlikte eğitim öğretim hayatına da birtakım değişiklikler ve yenilikler yaşanmıştır. Birden fazla öğretim tekniği bulunmaktadır. Eğitim hayatını daha canlı tutabilmek ve eğit Balık Kılçığı, Yaşanan değişmeler ile birlikte eğitim öğretim hayatına da birtakım değişiklikler ve yenilikler yaşanmıştır. Birden fazla öğretim tekniği bulunmaktadır. Eğitim hayatını daha canlı tutabilmek ve eğitimde istenilen başarıyı sağlayabilmek için farklı yöntemler denenmektedir. Bunlardan biri de balık kılçığı diyagramıdır. Balık kılçığı diyagramı de sebep-sonuç diyagramı ya da Ishikawa diyagramı olarak da bilinmektedir. Balık kılçığı denilmesinin sebebi şekil olarak balık kılçığını andırmasıdır. Balık kılçığı modeli ilk olarak 1943 yılında Ishikawa tarafından kullanılmıştır. 1943'ten itibaren günümüze kadar popülerliğini korumuştur. Balık kılçığı kullanılmaya başlandıktan sonra ilk olarak Japonya'da yayılmaya başlamıştır. Balık kılçığının amacı sonuç ve nedenler arasındaki ilişkiyi bir bütün olarak sunmak ve alt nedenleri görsellik kullanarak en alt nedenleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Neden sonuç ilişkisi kurulacak durumlarda balık kılçığı modeli tercih edilmektedir. 

Balık kılçığı yanı sebep sonuç ilişkisi olarak bilinen diyagramı genellikle ürün tasarımı ve kalite hatasının tespiti ve bu hatanın engellenmesinde kullanılmaktadır. Ortaya çıkan bütün sorunlar veya problemlerin ve alt nedenlerin tespiti için genel kategorilere ayrılır. Balık kılçığı sayesinde yaşanan problemlerin nedenlerine çok kolay ulaşılabilir. Bu sayede zaman kaybı yaşanmadan üzerinde durulması gereken sorunların üzerinde durulur ve gerekli çözüm yolları araştırılır. Balık kılçığı ortamda beyin fırtınası yapılmasını sağlar. Balık kılçığı kullanım yönü ile çok yönlü bir araçtır. Balık kılçığı yönteminin 3 temel faydası bulunmaktadır. Bunlar;
 • Var olan problem ile ilgili müzakere yapılma olanağı sağlar
 • Yaşanan problem ile ilgili birçok nedenin görülmesini ve anlaşılmasını sağlar
 • Grup içi iletişi güçlendirir. 
Balık KılçığıBalık Kılçığı Nasıl Uygulanır

Kullanılacak olan grafiğin altına, en sağına araştırılacak konu ya da sorun yazılır. İlk aşama tamamlandıktan sonra yaşanan soruna neden olan ihtimal nedenler grafiğin ilgili yerine yazılır. Yaşanan sorunların nedenleri yazıldıktan sonra nedenlerin açıklanması yazılmadan önce ortamda tüm grup üyelerini katılması ile beyin fırtınası yapılır. Son aşama önemlidir. Konunun nedeni ile ilgili birçok kişiyle görüşülmesi gerekmektedir. Daha sonra nedenlerin açıklaması yazılabilir. 

 

]]>
Misina Balık https://www.balik.web.tr/misina-balik.html Thu, 11 Oct 2018 03:12:03 +0000 Misina balık, Balıkçılık ile ilgili en önemli nokta balık misinasıdır. Balıkçı için misina çok önemli ve değerlidir. Misina ipi sentetik bir ham maddeden tek kat çekilerek yapılmış bir iptir. Misinalar özellikle balıkçı Misina balık, Balıkçılık ile ilgili en önemli nokta balık misinasıdır. Balıkçı için misina çok önemli ve değerlidir. Misina ipi sentetik bir ham maddeden tek kat çekilerek yapılmış bir iptir. Misinalar özellikle balıkçıların kıldan, naylondan ve ipekten kullandıkları balık tutma için yapılmış iplikleridir. Amatör balıkçıların belkide balık avı malzemesi alırken en çok dikkat etmesi gereken malzemedir. balık avlamada yeterince iyi bir amatör tutacağı balığın cinsine göre misina seçebilmelidir. 

Misina Çeşitleri,

Misinalar parlak ve mat olarak iki çeşit olarak üretilmektedir. Parlak misinaların kullanım alanları daima beden içindir. Mat misinalar ise oltalık balıklar için üretilir vede kullanılır. Misinalar mat ve parlak olarak ayrılmanın dışında birde yumuşak ve sert olarak kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bununda sebebi sert misinalar olta makaralarından çok çabuk portarak yani boşalarak sarmada güçlük çıkarır. O yüzdende yumuşak misinalar olta makaraları için üretilmiştir. Misinalardan kaplumbağa türü misinalar hem makineler için hemde oltalar için çok kullanışlıdır. Bu misinalar en ağır balıklarda bile rahat rahat sarılabilirler. bu sayede balıkçının yakaladığı balığı kaçırma riski en aza indirilmiştir.

Olta için yapılan misinalar renga renkte olabilir. burada önemli olan bedenlik parlak misinaların çok sağlam olmasıdır. Beden yapımı misinalar da düğümler olacağından atılan düğümlerin sağlam olması gerekir buda yakalanan balıkların kaçma olasılığını en aza indirir. 

Misinalar denize atıldıklarında üzerilerinde kalan tuzlu deniz suyunun yıpratmaması için balım tutma işlemi bittikten sonra mutlaka tatlı su içerisine konulmalıdır. Bu sayede misina iplerinizde kırılma çürüme veya yırtılma gibi durumlar oluşmaz. 

Balıkçılar için balık tutarken gereken malzemeler;
 • Olta,
 • Kaliteli parlak veya yumuşak misina,
 • Bir kova,
 • Boy boy iğnelerin konulacağı kutu,
 • İğnelere takacağı canlıları koyup muhafaza edebileceği bir kutu, mutlaka olmalıdır. Aksi takdirde balıkçı tutmak istediği balıkları tutamadan geri döner.
Misina iplerinde kullanılan renkler içerisinde en yaygın olanları, beyaz, parlak beyaz, janjanlı kırmızı, yeşil ve mavidir. Parlak beyaz misinalar beden balık tutmalarında, renkli ve beyaz mat misinalar da olta için kullanılır. 

Misina BalıkMisina seçimi için gerekenler;
 • Misina ipinin çağı,
 • Rengi,
 • Örgüsü,
 • Aşınma dayanımı,
 • Monofilament olup olmadığı,
 • İçeriğindeki karışımı,
 • Fluorokarbon,
 • Malzeme çeşidi ,
 • Sert ve yumuşaklığı çok önemli bilgilerdir. bu bilgiler sayesinde istedikleri misinayı en doğru şekilde balıkçılar seçebilir. 
Misina ipleri olta balıkçılığında da, beden balıkçılığında da önemli malzemelerden birisidir. Gidilecek yerdeki suyun rengine göre seçilen misinalar balıkların daha çabuk yakalanmasına neden olur. Unutmayın iyi bir balıkçı misina ipinin önemini ve kullanımını iyi bilir. 
]]>
Zebra Balığı https://www.balik.web.tr/zebra-baligi.html Thu, 11 Oct 2018 18:58:12 +0000 Zebra balığı, Doğal yaşam alanı Asya olan, sazangiller familyasından, 4-6 cm boyunda, yumurtayla çoğalan tropikal bir balık türüdür. Genel olarak 80 ile 180 arasında yumurta bırakır ve yumurtalarına eşiyle bir
Zebra balığı, Doğal yaşam alanı Asya olan, sazangiller familyasından, 4-6 cm boyunda, yumurtayla çoğalan tropikal bir balık türüdür. Genel olarak 80 ile 180 arasında yumurta bırakır ve yumurtalarına eşiyle birlikte bakar. Diğer akvaryum balıkları ile barışçıl olmakla beraber çiftleşme döneminde geçimsiz olabilir. Genetik araştırmalarda yararlanılan, çok hareketli, barışçıl bir balıktır. Akvaryumda kolayca çoğaltılabilir. Bitki bulunan yüzecek geniş alanı olan akvaryumları sever. Zebra balıkları sürü balıklarıdır. Akvaryumda gurup halinde beslenmesi gerekir. Anne ve baba yavrularına birlikte bakar. Gün ışığı ile birlikte yavrularını gezintiye ve yemlemeye çıkardığını, karanlık olmasıyla yavrularını yuvasına topladığını veya yuvadan ayrılan bir yavrusu olduğunda onu hemen ağzına alıp yuvaya geri getirdiği tehlikelerden korumaya çalıştığı görülmüştür. Anne zebra balığı yavrularının yem bulabilmeleri için zemindeki kumları ağzı ile püskürterek taşların kumların arasından kalmış yemlerin çıkmasını sağlayarak yavru balıklarının beslenmelerine yardımcı olmaktadır.    

Zebra BalığıZebra balığının yaşam alanı nerelerdir

Zebra balıkları uygun ortam koşulları sağlandığı halde 10 yıla kadar yaşayabilmektedirler. Zebra balıkları maksimum 10-15 cm büyüyebilmektedir. Zebra balığı için su sıcaklığı 22-28 derece olmalıdır. Zebra balığının yaşayabilmesi için 90-120 litrelik akvaryum olması gerekmektedir. Zebra balıklarının yaşadığı akvaryumlarda başka balıklar olmaması gerekmektedir. Zira yavru zebra balıklar büyüme sırasında akvaryumda yaşayan diğer balıklara yem olurlar.Zebra balıkların yavrusu erginleşme süresine kadar anne balığın yanında olmalıdır. 

Zebra balığının satıldığı yerler nerelerdir

Zebra balığı, Doğu Hindistan bölgesinde Güney Doğuda, Pakistan'da, Bangladeş'te ve Ne pal'de görülür. Çoğunlukla küçük akıntılar, pirinç tarlaları, kanallar gibi durgun ve düşük debili sularda yaşarlar. Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya'da akvaryumculukta kullanılır. Son zamanlarda genetiği değiştirilerek üretilmiş olan kırmızı, sarı, yeşil balık çeşitleri de ticari olarak satılmaktadır.

Zebra balığı nasıl çoğalır

Zebra balığı diğer tür balıklar gibi yumurtlayarak çoğalmaktadır. Zebra balığı eş seçiminde zorluk çekmektedirler, buda karakteristik özellikleri arasındadırlar. Çok eşliliği kabul etmezler ve dişi ve erkek zebra balığı eşleştikten sonra başka bir eş seçmezler. Doğal yaşam alanı olan Malawi gölünde kayaların dibine yumurtlamaktadırlar. Erkek birey olan zebra balığı yumurtayı döller ve yumurtayı korumaya alırlar. Zebra balığı belli erginleşme dönemine geldiğinde akvaryuma alınmaktadırlar.
]]>
Rüyada Renkli Balık Görmek https://www.balik.web.tr/ruyada-renkli-balik-gormek.html Fri, 12 Oct 2018 07:51:11 +0000 Rüyada renkli balık görmek, Düşüncelerinizi yakın zamanda gerçekleştirerek alınacak memnun edecek bir haberin, habercisi olarak yorumlanır. Kimi zaman bol gelire, temiz paraya, aşk hayatında değişiklik olacağına rüya sahibini Rüyada renkli balık görmek, Düşüncelerinizi yakın zamanda gerçekleştirerek alınacak memnun edecek bir haberin, habercisi olarak yorumlanır. Kimi zaman bol gelire, temiz paraya, aşk hayatında değişiklik olacağına rüya sahibinin daha huzurlu bir hayat yaşayacağına yorumlanır. Renkli balık renklerine göre yorumlanabilir. Balığın rengi siyah ağırlıklı ise rüya sahibinin yaşayacağı sıkıntıyı anlatır. Karışık renkte görülen bir balık ise güzel, olan az veya ufak gelecek kısmetleri ve bunların çabuk tükeneceğini rüya sahibinin elinde olan parasını dikkatli harcamasını gerektiğini anlatır. Ayrıca görülen renkli balık kırmızı ise rüyayı gören kişi bekar ise evlilik yoluna, gireceği ve aradığı saadeti bulacağı çok mutlu bir evlilik yapacağı anlamına gelir. Rüyada renkli balığın yenilmesi bereketin ve bolluğun habercisidir. Yenilen renkli balık, tatlı ve lezzetli ise rüya sahibinin eline çok miktarda para geçecektir.

Yaşayacağı 1 yıl boyunca maddi sıkıntı ile karşılaşmayacak, olan rüya sahibinin önündeki yaşadığı yıl içerisinde ciddi yatırımlar yapacak olmasına yorumlanır. Rüyada renkli balıkla konuşmak kişinin uzun bir yolculuğa çıkacağını ve yapacağı yolculukta ise kişi bekar ise aradığı aşkını bulacağı anlamına gelir. Ayrıca renkli balıkla konuşan rüya sahibi beklemediği bir zamanda çok büyük bir nimete ulaşarak, maddi olarak ta çok büyük bir hayra erişeceği anlamına gelmektedir. Rüyada renkli balıklarla uyumak ise rüya sahibinin iş hayatında olumsuzluklar yaşayarak, zarar edeceği anlama gelmektedir. Ayrıca renkli balıklara uyuduğunu gören kimse, pek hayra yorumlanamaz iken rüyayı gören kişinin bir tehlike yaşayıp onu atlatacağı anlamına gelerek yorumlanır.
 
Rüyada Renkli Balık GörmekRüyada renkli balık görmek, rüyada renkli balıklara yem attığını görmek ve onların atılan yemi iştahla yediğini gören kimse Allah tarafından tarafından bir çok nimet ulaşacağına işarettir. Rüyada görülen renkli balık etrafında dolaşmak ise rüya sahibinin hayatında yaşayacağı karmaşıklar, uzun sürerek sıkıntılı zor günleri tek başına yaşayacağı anlama geliyor. Rüyada görülen renkli büyük balık ise genellikle rüyayı gören kimsenin kısmet, servet, bolluk, bereketli, ve helal kazançlarla yatırım yaparak hayatını mütevazi sürdüreceği anlamına gelmektedir. Bir kimse rüyasında renkli balık sürüsünü görmesi kariyerinde yükseleceğine işaret eder. Rüyayı gören kişinin renkli balık sürüsünün peşinden gittiğini görmesi elindeki birikimini bir mevki alarak ev sahibi olacağı anlamına gelerek yorumlanır.

Deniz içinde görülen renkli balık yorumu rüyayı gören kişinin bir yanda yaşayacağı güzel haberi alırken diğer bir taraftan canını sıkacağı bazı durumlar yaşayacağını anlatır. Rüyada denizin içinden renkli balık çıkartan kimse elinize geçecek maddi paranın değerini bilmeyip paranızı ziyan edeceğiniz anlamına gelerek yorumlanır. Canlı renkli balık avlamak ise şanslı günlerin kapınızda olması aşk hayatınıza girecek namuslu, ve iyi huylu temiz bir aile kızıyla evlilik yolunda hazırlık yapacağı anlamına gelir. Rüyada balık oltasına takılan renkli balık görülmesi dost çevrenizin artacağı olarak yorumlanır. Rüyada renkli balık yediğini gören kişi bayan ise doğum yapacağı ve kolay rahat bir doğum yaparak sağlıklı bir evladı olacağı anlamına gelir. Görülen balık tuzlu ise rüya sahibinin bir keyifli seyahat edeceği çıkar. Çıkacağı gezinti yerinden iş teklifi alarak ikametini değiştireceği anlamına gelir. Rüyada tutulan renkli balığı kızarmış olarak görmek rüya sahibinin başkaları tarafından ağırlanarak ilgi göreceği anlamına gelir. Rüyada görülen renkli balık rüya sahibinin elinde tutarak renkli balığın ölmesi ise o kişinin bir acı yaşayarak, sarsılacağı ve zor toparlanacağı anlamına gelmektedir. Görülen rüyalar ise inançlara göre değişerek kişinin başına geleceği iyi veya kötü şeyleri yansıtarak toplum tarafından inanılmaktadır. Rüyaları kötüye yormamak ger]]> Kırmızı Balık Gölde Kıvrıla https://www.balik.web.tr/kirmizi-balik-golde-kivrila.html Fri, 12 Oct 2018 07:51:32 +0000 Kırmızı Balık Gölde Kıvrıla, Çocuklarımız bizim için her şeyden önemlidir. Onların doğru gelişmesi ve büyümesi bizin için çok önemlidir. Çocuklarımızın gelişimleri için bir çok eğlenceli faaliyetler yaparız. Bu o Kırmızı Balık Gölde Kıvrıla, Çocuklarımız bizim için her şeyden önemlidir. Onların doğru gelişmesi ve büyümesi bizin için çok önemlidir. Çocuklarımızın gelişimleri için bir çok eğlenceli faaliyetler yaparız. Bu oyunlar hem büyümesi için hem de zeka gelişimleri için çok önemlidir. Bazen oyunlar ile çocuğumuza yaptıramadığımız bir çok şeyleri yaptırabiliriz. Bazen de sevmediği şeyleri sevdirebiliriz. Oyun çocuk için çok önemlidir, sadece yeme içme ile çocuk büyümez. Onarın dünyaları bizimkinden farklıdır. Onlar keşfedecekleri şeyleri çoğu zaman oyun ve şarkılar ile öğrenir.
Oyunun yanında şarkılar da çok önemlidir. Eğlenceli çocuk şarkıları, bir çoğu çocuk gelişimi için uyarlanmıştır. Şimdi eğlenceli bir şarkı olan kırmızı balık şarkısı anlatayım. Bu eğlenceli şarkıyı kızım ana sınıfına giderken öğrenmiştim. İlk başta dikkatimi çekmedi sonra kızım balığın nerede yüzdüğünü, nasıl suda nefes aldığını ve suyun altında nasıl yaşadığını sorana kadar. Bu şarkı sayesinde kızım balıkların nasıl büyüdüğünü öğrenmişti. Bir de balık yemiyordu sonra balığı da severek yemeye başladı. Sadece kırmızı balık şarkısı değil çocuklar için özellikle ana sınıfı çocukları için uyarlanmış bir çok eğitici şarkılar vardır.
Şimdi bu şarkının sözlerini de öğrenme zamanı. Öyle çok uzun sözleri olan bir şarkı değil. Çocukların anlayacağı dilden kısa ve çabuk ezberlenecek bir şarkı.

Kırmızı Balık Gölde KıvrılaKırmızı balık gölde kıvrıla
 • Kırmızı balık gölde
 • Kıvrıla kıvrıla yüzüyor
 • Balıkçı Hasan geliyor
 • Oltasını atıyor
 • Kırmızı balık dinle 
 • Sakın yemi yeme
 • Balıkçı Hasan tutacak 
 • Sepetine atacak
 • Kırmızı balık kaç kaç
]]>
Zebra Ciklet Balığı https://www.balik.web.tr/zebra-ciklet-baligi.html Fri, 12 Oct 2018 10:56:13 +0000 Zebra Ciklet Balığı, Bu balığın doğal yaşam alanları Malawi gölüdür. Akvaryum balığı olarak da bilinir. Tercih edilmesinin en büyük sebepleri arasında kötü ortamlara uyum sağlaması, son derece dayanıklı bir yapısının Zebra Ciklet Balığı, Bu balığın doğal yaşam alanları Malawi gölüdür. Akvaryum balığı olarak da bilinir. Tercih edilmesinin en büyük sebepleri arasında kötü ortamlara uyum sağlaması, son derece dayanıklı bir yapısının olası ve sevecen bir balık görünümü olmasındandır. Akvaryum balıkçılığına hobi olarak başlayanlar için yapısı itibarı ile uygun  bir balıktır. Ciklet türleri arasında akvaryuma en yatkın oladır. 

Diğer çeşitleri; Kırmızı zebra ciklet, kobalt mavisi zebra ciklet balığı ve turuncu kırcıklı zebra ciklet balığıdır. Zebra ciklet balığının, adı üzerilerinde bulunan siyah çizgilerden dolayı konulmuş bir isimdir. Ama bu bilgi tam olarak kanıtlanmamıştır. Çünkü zebra cikletlerin üzerilerinde olan renkler az önce isimlerini belirttiğimiz çeşitlerinde olduğu gibi farklılıklar gösterir. Mavi beyaz, alacalı, albino ve turuncu renkli olanları da vardır. 

Zebra ciklet balığında cinsiyet ayrımı, dişilerde karın kısmında turunculaşma ve parlaklık görülürken erkeklerde yaşlanma ile kafa yaparlar. Üreme zamanlarında dişilerin turuncu renkleri iyice belirginleşir. Zebra ciklet balığı yapısal olarak agresif bir balık türüdür. Çiftleşmeden sonra zebra ciklet balığı dişinin yumurtalarını döller. Dişileri üreme işlemi sırasında zorlanmadan kolayca düz yumurta dökerler. Dişi ve erkek çiftleşmeden sonra doğan yavrulara beraber bakarlar. Bu balık türünün en karakteristik özelliği tek eşli bir balık olmasıdır. Üreme dönemi geldiğinde uygun dişi ve erkek bir araya gelerek çiftleşirler dişi zebra ciklet balığı yumurtlama dönemi için kendisine bir kovuk ayarlar ve yumurtalarını oraya bırakır. Yumurtlama akvaryum içerisinde kovuğa bırakıldıktan sonra başka tür balık yoksa rahatlıkla büyütülebilir. Fakat her ne kadar beraber büyütme olgusu olsa da erkek balıklar yavru balıkları bir süre sonra yem olarak görmeye başlarlar. Yavru kaybı yaşanmasın diye erkek zebra balığı yuvadan ayrılabilir. Başka tür balıkların olduğu bir akvaryumda yumurtlama gerçekleşse bile yavrular korunamaz ve büyüyemeden diğer balıklara yem olurlar. bu balık türünde yumurtlama dönemi içerisinde dikkat edilmesi gerekenleri birazda olsa bahsettik ama akvaryum balığı olarak beslediğiniz zebra ciklet balıkları için gereken kalık oluşunu yapmanızda çok önemlidir. Döllenme için gereken kovukların hazırlanma işlemi bittikten sonra dişi balık yumurtaları her bırakışında erkek ciklet balığı arkasından gider ve döller bu işlem yumurtlama dönemi bitinceye kadar devam eder. bittikten sonraki kısımda dişi ciklet balığı yumurtaları ağzına alarak kuluçkaya yatarki bu esnada erkek ciklet balığı yeniden çiftleşme istemesin diye akvaryumda ayrı bir alan yapılabilir dişi için, çünkü tekrar çiftleşme için dişi yumurtaları bırakır ağzından buda döllenen yumurtaların ölmesine sebep olur. yavruların yaşamasını istiyor iseniz onların yaşama şansını güçlendirecek bu ayrıntılara dikkat edilmesi gerekiyor. 

Zebra Ciklet BalığıZebra ciklet balıkları, akvaryum içerisine dişi ve erkek çiftler halinde alınırsa aynı türden alınmaları halinde renklerindeki saflık oranı yükselir. Eğer farklı renklerde alınırsa zebra ciklet balıkları doğan yavru ciklet balıklarının renkleri de melez renkler olur. 
Zebra ciklet balıkları, uygun ortam ve koşullar sağlandığında ortalama on yıl yaşayabilirler. boyları yani büyüklükleri ortalama on dört santimetreye kadar ulaşırlar. Zebra ciklet balığı, akvaryum koşulları içerisinde yüz yirmi litrelik suda, ortalama yirmi yedi derece sıcaklıkta rahatlıkla yaşayabilirler. 
]]>
Balık Sezonu https://www.balik.web.tr/balik-sezonu.html Fri, 12 Oct 2018 18:53:51 +0000 Balık Sezonu, Tüketilebilir endüstriyel deniz balığının büyümesi ve tüketime uygun hale gelmesi için kamusal alan olan denizler, akarsular ve göllerde devlet tarafından çeşitli tedbirler alınır. Bu tedbirlerden Balık Sezonu, Tüketilebilir endüstriyel deniz balığının büyümesi ve tüketime uygun hale gelmesi için kamusal alan olan denizler, akarsular ve göllerde devlet tarafından çeşitli tedbirler alınır. Bu tedbirlerden en önemlisi av sezonunun balık üreme zamanlarına uygun kapatılıp açılmasıdır. Profesyonel balıkçı teknelerini yakından ilgilendiren balık sezonu, balıkların yumurtlama döneminde avlanmasının engellenmesi için uygulanır. Balık avlamanın yasak olduğu zamanlarda çiftlik balıkları tüketilmesi uygun olacaktır. Bunun için balık çiftliklerinde yetişen alabalık, levrek ve çupra tüketilebilir. Bununla birlikte sezondan dondurulan balıklarda tezgahlarda görülebilir. 
 
Balık SezonuBalık sezonu ne zaman açılıp kapanır
 
Her yıl Eylül ayının ilk haftası belirlenen bir günde balık sezonu başlar. 15 Nisanda balık sezonunun kapanması ile sezon başlangıcına kadar profesyonel balıkçı teknelerinin balık avlanması yasaklanır. Bu yasak üç tarafım denizler ile kaplı ülkemizde önemli bir geçim kaynağı olduğundan bir çok aileyi yakından ilgilendirir. Denizlerde gırgır ağları ve trollerle balık tutanları yakından ilgilendirdiği için yasaklar ile ilgili kısıtlamaların hafifletilmesi için balıkçı esnafın sürekli bir baskısı söz konusudur. Bu yasak aynı zamanda denizlerde ve kıyılarda amatörce balık tutanları da kapsar. Fakat bazı dönemler alınan kararlar ile küçük balıkçılar, olta balıkçıları ve küçük teknelerin belli miktarda belli balıkları tutmasına izin verilir.
 
Balık sezonu önce ki yıllarda 5 Mayısa kadar devam ederken, alınan karar ile 2016 yılında 15 Nisandan itibaren yasak başladı. Bu uygulamanın nedenleri arasında ise son yıllarda denizlerimizde ki balık oranının düşmesi gösterilmektedir. Avlanan deniz balığı 2011 yılında 432 bin ton iken bu miktar, 2012 yılında yüzde 28 azalmıştır. Geriye dönük son üç yıl içinde belirli oranlarda kayda değer azalışlar görüldüğünden balık avlama sezonu kısaltılmıştır. Aynı durum diğer deniz ürünlerinde de ortaya çıkmış belli miktarlarda azalış görülmüştür. Örneğin 2011 yılında 515 bin ton olan su ürünlerinin miktarı, 2012 yılında 432 bin tona, 2013 yılında 374 bin ton olan miktar 2014 yılında 302 bin tona düşmüştür.
 
 
 
 
 
 
]]>
Rüyada Yunus Balığı Görmek https://www.balik.web.tr/ruyada-yunus-baligi-gormek.html Fri, 12 Oct 2018 21:25:42 +0000 Rüyada yunus balığı görmek, Görülebilecek en mükemmel rüyalardan biri olup her zaman hayra yorulur. Rüyada yunus balığı gören kimse hiç yokluk ve darlık çekmez. Kısmeti her zaman açık olur. Bolluk ve bereket içinde bir ha Rüyada yunus balığı görmek, Görülebilecek en mükemmel rüyalardan biri olup her zaman hayra yorulur. Rüyada yunus balığı gören kimse hiç yokluk ve darlık çekmez. Kısmeti her zaman açık olur. Bolluk ve bereket içinde bir hayat yaşayacağına evli ise mutluluğunun daha çok artacağına bekar ise en kısa zamanda çok hayırlı biriyle izdivaç yapacağına işaret sayılır. 

Rüyasında yunus balığı gören kişi azmi sayesinde bütün zorluklara ve engellere rağmen kariyerinde çok yükseleceğine, hastaysa tez vakitte iyileşeceğine, fakir ise zengin olmaya, dertli ise dertlerinden kurtulmaya işarettir.

Rüyada Yunus Balığı GörmekRüyada yunus balığını yüzerken görmek; aradığı mutluluğun ve aşkın çok yakının da olduğuna kısa bir sürede karşısına çıkacağına, bir çok yunus balığını yüzerken görmek eline toplu bir para geçeceğine, yunus balığını elinde tutmak; çok yakında çok iyi bir işe sahip olacağına ve bu işten çok yüklü paralar kazanacağına işaret olarak sayılır.Bir kadının rüyasında yunus balığı görmesi zengin ve çok meşhur birisi ile evleneceğine delalet eder. Yunus balığı dinimizce de çok mübarek bir hayvandır. Kişinin geleceğinin çok aydınlık olacağını bütün sıkıntılarından birden bire kurtulacağının habercisi sayılır.  Rüyada görülen yunus balığı şans habercisidir.  Kişi inançları sayesinde istediklerini elde edecek iyi talihin her zaman yanında olacağına da işaret eder. Bu tip rüyalar sabah uyandığında kişinin hissedeceği ruh durumu ile de ilgilidir. Kişi mutlu bir şekilde uyanıyorsa en kısa zamanda gönlünden gecen ne varsa olacağının simgesi sayılmaktadır.  Her zaman hayra yormak da fayda vardır. 
]]>
Ege Balıkları https://www.balik.web.tr/ege-baliklari.html Fri, 12 Oct 2018 23:12:12 +0000 Ege balıkları, Egede yaşam süren balık türleri oldukça zengindir. Aralarında herkesin bildiği çipura, barbun, levrek, mercan gibi oldukça namlı türlerde bulunur. Ege denizinin sıcak ve ılıman suyu çoğu balık türüne ev sahi Ege balıkları, Egede yaşam süren balık türleri oldukça zengindir. Aralarında herkesin bildiği çipura, barbun, levrek, mercan gibi oldukça namlı türlerde bulunur. Ege denizinin sıcak ve ılıman suyu çoğu balık türüne ev sahipliği yapar. Ege balıklarının bir kısmı Akdeniz ve Marmara denizinde de görülmektedir. Ege balıklarının önemlilerini sizlere tanıtmaya çalışalım.

Ege balıkları nelerdir

Barbunya: (Mullus barbatus) Egenin sıcak ve ılık denizinde, çamurlu ve kumlu sahillerinde yaklaşık 300 mt derinlerde sürüler halinde yaşam süren balıklardır. Boyları 12-15 cm ile 40 cm arasında olur. Renkleri ise hareli pembemsi ile kırmızımsı tonlarda olur. Denizdeki sıcaklık durumuna göre mevsimsel göç eden balıklardır. Ortalama ömürleri 10 yıl olan barbunya balığı Nisan ve Haziran ayları arasında 15-100.000 arası yumurta döker. Oldukça lezzetli eti olan balıkların ekonomik değeri de yüksektir. Kendi aralarında tekir, kum, kaya barbunu gibi türlere ayrılır. Aralarında en kıymetlisi kaya barbunu denilen türüdür. Ancak küçüğünden büyüğüne kadar lezzetinden ödün vermeyen bir balıktır.

Çipura: (Spanis aurata) Ege balıkları arasında namlanmış olan çipura balığı yaklaşık 25-35 cm boylarında, 0,5-3,0 kg ağırlığında olabilir. En fazla ulaştığı boy 60 cm, ağırlık 6,0 kg olur. Etçil balıklardan olduğundan, güçlü çenesiyle balıkları, küçük kabuklu canlıları kolayca besin olarak tüketir. Yazın sığ alanlarda, kışın 35-40 mt derinlerde yaşar. Yaşı ikiden fazla olanlar daha derinlerde yaşar. Üreme dönemleri olan Ekim ve Aralık ayları arasında 100-150.000 arası yumurta döker. Çipura balığı üretim kültürüne de uygundur. Ekonomik değeri yüksek, eti oldukça lezzetli bir balıktır.

Fangri Mercan: (Sparus pagrus) Mercan türü olan bu balık trança balığına benzer. Yaklaşık 25-35 cm ile 80 cm arasında boyda olan fangri mercan balığı, küçük balıklar, yumuşakça ve kabuklularla beslenir. Bahardan Ağustos ayına kadar üremesi devam eder. Seyrek bulunan Ege balıklarından olup, Mercan türü balıklar arasında en lezzetli olanıdır.

Ispari İsparoz: (Diplodus anniüaris) Ege dahil olmak üzere sıcak denizlerimizde bulunan Karagöz türü bir balıktır. Boyu 16-20 cm kadar olur. Karides, deniz kurtları, balık yavruları başlıca besinleridir. Üremeleri ilkbahar yaz sonu arasındadır. Beyaz etli, yağlı ve oldukça lezzetlidir.

İskorpit: (Scorpaena porcus) Lipsoz balıklarıyla aynı özellikleri gösterir, ancak boyu onlardan biraz daha küçüktür. yrıca renkleri de daha koyudur. İskorpit balığının dikenleri zehirlidir. Bu yüzden yakalandığında dikkat edilmesi gerekir. Ancak eti oldukça lezzetli ve faydalıdır.

Kalkan: (Psetta maxima) Dip balığı olan kalkan Ege balıkları arsında seyrek görülenleridir. Yaşamını dibe yatarak geçirir, gezici değildir. Boyu 1 mt kadar, ömrü 25-30 yıl olabilir. 5-10 mt ile 300-400 mt derinlerde yaşayabilir. Nisan ve Haziran arasında 10-15 derece sularda ürerler. Çok ssayıda yumurta döken Kalkan balığının eti lezzetli, ekonomik değeri de yüksektir.

Karagöz: (Diplodus vulgaris) Ege balıkları arasındaki sevilen balıklardan biridir. Sürüler halinde yaşayan, ısıya göre bahardan yaz dönemine kadar üreyen karagöz çeşitli türlerde olabilir. Lekeli kuyruklu, çizgili olanına isparoz denir. Bol miktarda avlanan, lezzetli ve ekonomik değeri yüksek bir balıktır.

Kırma Mercan: (Pagellus aceme) Mercan türü olan bu balık Egede 400-700 mt derinliklerde yaşar. Kayalık yerlerde, taşlık alanlarda ve dibe yakın sularda bulunur. Yaklaşık 35-40 cm boya ulaşabilir. Eti gevrek, lezzetli ve beyazdır. Ekonomik değeri yüksek bir balıktır. Üreme dönemleri bahardan Ağustos'a kadar sürer. Diğer mercanlar gibi küçük balıklarla, omurgasız ve kabuklularla beslenir.

Ege Balıkları]]> Timsah Balığı https://www.balik.web.tr/timsah-baligi.html Sat, 13 Oct 2018 04:15:08 +0000 Timsah balığının, Latince adı Atractosteus spatula olarak biliniyor. Timsah balığının bulunduğu coğrafik yerler  ise ABD' nin orta ve güney eyaletleri, kuzey ve orta Meksikadır. Timsah balıkları genellikle büyük göller Timsah balığının, Latince adı Atractosteus spatula olarak biliniyor. Timsah balığının bulunduğu coğrafik yerler  ise ABD' nin orta ve güney eyaletleri, kuzey ve orta Meksikadır. Timsah balıkları genellikle büyük göller,  durgun nehirlerde yaşarlar. Timsah balıkları hem tatlı hem acı sularda yaşarlar ama daha çok nehirler ile taşkın havzaları tercih ederler. 

Timsah Balıklarının Beslenme Biçimi

Timsah balıkları etçildir ve canlı yemle beslenir. Timsah balıkları daha çok küçük balıkları ve su da bulunan diğer canlıları avlayarak yaşamını devam ettirir. Yavru timsah balıkları her gün beslenir ama balıklar büyüdükçe yem verme sıklığının da azaltılması gerekir. Yetişkin balıklar en az bir ya da iki hafta da  bir beslenir. Bu beslenme sıklığı onlar için yeterli olmaktadır. Bu balıklar sığır kalbi ve tavuk eti ile asla beslenmemelidir. Çünkü bu etlerin timsah balıkları tarafından sindirilmesi oldukça zordur. 

Timsah BalığıTimsah Balıklarının Davranış Biçimleri

Aşırı agresif olan bu hayvanlar ağzına sığabilecek canlıları avlarlar. Kendi türlerine olan yaklaşımları ise orta dereceli bir agresiflik gösterirler.

Timsah Balıklarında Cinsiyet Ayrımı

Bu konu hakkında tam bir doğrulama yoktur ama dişi balıkların erkeklerden daha çok büyüdüğü gözlemlenmiştir.

Timsah Balıklarında Üreme,

Timsah balıkları akvaryum ortamında üretilmesi oldukça zordur. Doğada özellikle bahar aylarında yumurtlamak için önemli sayıda balık bir araya gelip geçici su altında kalmış alanlara veya havzalara doğru hareket ederler.  Bir dişi timsah balığı birden fazla erkek timsah balığı ile aynı anda yumurtlayabilir. Su altında olan bitki örtüsü arasına ya da derin suya yumurtlarlar. Kuluçka dönemleri 48-72 saat sürer. Büyüme oranı başlangıçta oldukça hızlıdır ve genç balıklar bir yıldan sonra 25-30 cm civarında ölçülür. Timsah balıkların en fazla büyüdüğü boy maksimum 305 cm ağırlığı ise maksimum 166 kg olarak bilinir. Timsah balıkların yumurtaları kabuklu hayvanlar,  insanlar, başka balıklar ve omurgalılar için zehirlidir.
Timsah balıkları yalnız olarak veya benzer büyüklükte ağzına sığmayacak ve agresif olamayan balıklar ile birlikte beslenir. Bu balıkların akvaryumlarında su akışı çok hızlı olmamalı ve ayrıca aydınlatmanın çok parlak olmaması gerekiyor. Timsah balıkları dünyadaki en büyük tatlı su balıkları içerisinde yer alır. Çok büyük oldukları için evdeki akvaryumlarda beslenemez. Bu balıklar 50 yıldan fazla yaşarlar.
]]>
Dip Balıkları https://www.balik.web.tr/dip-baliklari.html Sat, 13 Oct 2018 04:42:09 +0000 Dip balıkları, Denizin derinliklerinde yaşayan balık türlerine verilen genel bir addır. Bu balıkların zaman içerisinde denizlere atılan veya bırakılan ağır metallerden ötürü çok ağır metaller taşımasına sebep olmuştur. Dip balıkları, Denizin derinliklerinde yaşayan balık türlerine verilen genel bir addır. Bu balıkların zaman içerisinde denizlere atılan veya bırakılan ağır metallerden ötürü çok ağır metaller taşımasına sebep olmuştur. Denizlere kadar uzanan ve bir pislik yığını olan, çöplerin, zehirli atıkların ve kanalizasyonların içeriğinde pis suların neden olduğu en büyük sorun deniz canlılarını birebir etkilemesidir. Bu sorun insanlardan başlayıp yine insanları vuran ve tehdit eden bir durumdur. Bir çok uzman dip balıklarının bu bahsettiğimiz atıklardan dolayı yenemez hale geldiğini ve yüzey balıklarının tüketilmesi gerektiğini halka duyurmuş olsalar da insanlar dip balıklarının eski lezzeti varmış gibi halen rağbet göstermesini engellemiyor.  

Dip balıkları içerisinde en çok tüketilenler;
 • Levrek,
 • Barbun,
 • Kefal,
 • Mezgit,
 • Kalkan
 • Berlam,
 • Lüfer,
 • Çipura balıklarıdır. Her ne kadar lezzetli ve yemesi güzel balıklar olsa da içerilerindeki ağır metallerden dolayı sürekli tüketildiklerinde insanlarda ciddi sağlık problemlerini de beraberlerinde getiriyorlar. 
Dip balıklarını, çok tüketen kişilerde özellikle cıva, kadmiyum ve kurşun metalleri çok yüksek düzeyde çıkıyor. Özellikle Türkiye'de Marmara ve İstanbul Boğazının diplerindeki bu dip balıklarının yenmemesi çok önemlidir. Çünkü dört tarafı sanayi ve endüstriyel bir çok fabrikalardan ve yerleşim alanlarından oluşan bu bölge tam bir metal yığını gibidir. Burada yetişen ve tutulan balıkların insanlara yararından çok zararı vardır. Dip balıklarını, çok sık tüketen insanlarda ağır metaller çıkması dışında belirgin bir şekilde oluşan bazı rahatsızlıklar gözlemlenmiştir. 

Bu rahatsızlıkların başında;
 • Ağır böbrek hasarları,
 • Şiddetli karın ağrıları,
 • Sinir sistemi bozuklukları, 
 • Kemik erimesi,
 • Çocuklarda otizm belirtileri gözlenmektedir. 
Normalde dip balıklarının besin değerleri çok yüksek ve alınması gerek besinlerle doludur. Fakat abartılı tüketimleri yine biz insanların denizlere akıttığı ağır metaller yüzünden zararlı hale gelmiştir. bu tür dip balıklarının çok seyrek tüketilerek vücuda yararlı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. 

Deniz suyuna analiz yaparak denizdeki metal oranının düşük olduğu belirlenir bunun en büyük sebebi de denizde bulunan ve dipler yaşayan balıkların bütün fazla materyalleri beslenme yolu ile kendilerinde toplamalarıdır. Belli bir miktara kadar kendini temizleyen denizlerin bir süre sonra artık limiti aşması yüzünden kirlendiğini neredeyse tüm insanlık biliyor. Deniz dibindeki çökeltilerin atılan zehirli ve pis atıkların oluşturduğu bir çözelti olduğunu tüm deniz bilim insanları dile getiriyorken dipte yaşayan balıkların bu çözeltilerden beslendiğini ve bu atıkların denizlere boşaltılarak yeniden balıklar aracılığı ile bize geri döndüğünü dile getirmişlerdir. 

Özellikle körfez olan alanlardaki iç deniz türü denizlerde daha çok görülen bu atıkları denize dökme işlemi açık denizlerdeki dip balıklarına nazaran daha ağır metaller ile beslenirler. Sanayi türü yerlerin atık sularını arıtma mekanizmaları ile denize dökmeleri gerekiyor ama bu onunun denetim kısmının ne kadar işlediği kimse tarafından garanti altına alınamamaktadır. Bu araştırmaların ışığında eskiden denizden babam çıksa ata sözünü artık kullanamıyor olmamız en güzel örneğidir. Artık denizlerden balık tüketmek istediğimizde korkarak yada tereddütler ile beslenmek zorundayız. 

Deniz yolu ile  Dip balıklarına, balıklardan da bizlere geçen bu ağır metaller maalesef insan vücudundan o kadarda çabuk atılamıyor. Sadece civanın vücutta olması gerekenden fazlasının atılma süresi neredeyse seksen günü bulmaktadır. Bu sebepten ötürüde kişinin organ sağlığını tehdit etmektedir. 

Aşırı miktarda vücuda dip balıkları ile alınan materyallerin insan vücuduna zararları;<]]> Balıktaki Vitaminler https://www.balik.web.tr/baliktaki-vitaminler.html Sun, 14 Oct 2018 00:41:16 +0000 Balıktaki Vitaminler, Balık sağlık açısından en faydalı besinler arasındadır. İçeriğinde pek çok vitamin, mineral ve protein barındıran balık hastalıkların da baş düşmanı sayılmaktadır. Her bireyin mutlaka ayda en az Balıktaki Vitaminler, Balık sağlık açısından en faydalı besinler arasındadır. İçeriğinde pek çok vitamin, mineral ve protein barındıran balık hastalıkların da baş düşmanı sayılmaktadır. Her bireyin mutlaka ayda en az bir kez balık tüketmesi kişisel ve zihinsel gelişim için büyük önem teşkil etmektedir. 

Balıktaki VitaminlerBalıkta Bulunan Vitaminler: 
 • B1 Vitamini: Bu vitamin suda çözülebilenler grubundandır. B1 vitamini yönünden zengin ola balık, sinir sistemi bozukluklarına iyi gelmektedir. Karbonhidrat ve glikozun enerjiye dönüştürülmesinde faydalı olan bu vitamin bireylerin cilt, saç, tırnak ve dokularının daha canlı ve parlak olmasını da sağlamaktadır. Bu nedenle balık tüketimi görsel olarak da sizin hoş bir doğallığı yakalamanızda etkili olacaktır. 
 • B3 Vitamini: Balıkta bol miktarda bulunan B3 vitamini özellikle somon balığında yoğundur. Hücrelerin yenilenmesini ve görevlerini yerine getirmesini sağlarken, bir yandan da kan şekerini düzenlemektedir. Aynı zamanda B3 vitamini sayesinde yağın işlenmesi sağlanarak damar tıkanıklıklarının da tedavisi sağlanmaktadır. Kalp rahatsızlıklarının giderilmesinde de aktif rol oynamaktadır. Balık tüketimini artırarak B3 vitamini eksikliğini giderebilirsiniz. Faka farklı yaş gruplarına göre, çok fazla alımlarda mide sorunlarına neden olabilen  B3 vitamini fazlalığı sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle B3 vitamini yönünden çok fazla zengin gıdaları aynı zamanlarda kullanmamaya özen gösterin. 
 • B6 Vitamini:Genellikle sindirimi ve metabolizmayı düzenlediği için diyet listelerinde baş rolde bulunur. Aynı zamanda kalbi koruyor ve kanın temiz bir şekilde vücutta dolaşmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra mutluluk hissini artırdığı ve zihnin daha aktif olarak çalıştığı da belirtilmiştir. Öğrencilerin ve çalışan kişilerin bolca B6 vitamini içeren besinleri tüketmesi gerekir. Bunların başında da yine balık gelmektedir. 
 • B12 Vitamini: Balıkta bolca bulunmaktadır. Kırmızı kanın üretilmesini sağlar ve sindirimi kolaylaştırır. Ne kadar tüketirseniz tüketin vücut zaten fazlasını atacağından bir zararı olmamaktadır.
 • Balıkta aynı zamanda fosfor, omega-3, protein ve çeşitli minerallerde bulunmaktadır. Doğrudan ya da dolaylı yoldan bolca vitamin ve mineral deposu olan balığı tüketmeyen kişilerde ilerleyen yıllarda cilt sorunları, saç dökülmeleri ve solgun bir yüz karşılaşabileceği görsel sıkıntılardandır. Ayrıca kalp hastalıkları, kilo verememe gibi sorunlar yaşamaları da tesadüf değildir. 
]]> Balık Yağının Zararları https://www.balik.web.tr/balik-yaginin-zararlari.html Sun, 14 Oct 2018 14:59:39 +0000 Balık yağının zararları, balık yağının ne kadar faydalı olduğu bilinse bile yanlış kullanılması sonucu, ve bazı hastalıklardan dolayı yan etkileri ve zararları görülmektedir. Balık yağı günlük olarak önerilen miktard Balık yağının zararları, balık yağının ne kadar faydalı olduğu bilinse bile yanlış kullanılması sonucu, ve bazı hastalıklardan dolayı yan etkileri ve zararları görülmektedir. Balık yağı günlük olarak önerilen miktarda tüketimi 1 adet olarak kullanılır, 300-500 mg olması gerekmektedir. Balık yağı hap şeklinde ve yalnızca balık tüketilerek alınabilir. Balık yağının şeker hastaları açısından, çok dikkatli doktor tarafından önerilirse tüketilmesi gerekmektedir. Balık yağının en sık önerilen dozdan daha fazlası bilinçsizce kullanıldığı taktirde zararları oldukça fazla olabilir. Kullanılan balık yağı kapsülü ise üzerinde yazılan dozaja muhakkak uyulmalıdır. Doktor tavsiyesine uyarak ne sıklıkta kullanılacağına sadece doktorunuz karar verebilir. Bazı durumlarda ise balık yağı kapsülü kullanırken ara verilebilir.

Yan etkileri olarak birden bire ortaya çıkmaz. Zaman içerisinde balık yağı, kullanıldıktan sonra ilerleyen zaman içinde yan etkisi çıkar. Balık yağı dikkatli kullanılırsa yan etkisi çıkmaz. Çok uzun zaman kullanılan balık yağı ise E vitamini eksikliğine yol açmaktadır. Balık yağının yan etkileri ise ishal, ağız kokusu olarak görülebilir. Ayrıca mide yanması ve kaşıntı gibi durumlarda çok uzun süre kullanılan balık yağında ortaya çıkan yan etkileri bunlardır. Bayanlarda ise kullanılan doğum kontrol haplarını, kullanan kişilerin balık yağı kullanmamaları gerekir. Ayrıca bunun yanı sıra kan ilaçları kullanan kişiler tarafından da balık yağı kullanımı sakıncalıdır. Bu tür ilaç kullananların ilaçlarını doktor tavsiyesi üzerinden yönlendirilerek balık yağı kullanabilirler. Böyle bilinçsizce bu ilaçlar karıştırılırsa ilaçların etkileşim sonucu ortaya ciddi görülen yan etkiler çıkar. Balık yağı kullanan kişiler, kullandığı başka ilaçları var ise bunu doktoru ile paylaşmalı ve gerek görülmez ise ilaç daha sonra başlanılmalıdır. 

Balık Yağının ZararlarıBalık yağı kullanılmaması gereken durumlar nelerdir
 • Depresyon, şeker hastaları, kalp ritim bozukluğu.
 • Karaciğer hastası olanlar, deniz ve balık ürünleri alerjisi olanlar.
Bu gibi hastalı söz konusu olan kişiler tarafından kullanılmaması gerekir. Balık yağı bir çok hastalığın tedavisine destek olunarak bir tür destek amaçlı kullanılan bir beslenme desteğidir. Yüksek kolesterolü düşürmek için kullanılan balık yağı yaygın olarak ve ayrıca kolesterolü dengelemek için kullanılır. Kalp damar hastalıklarına karşı koruma sağlar ve kalp krizi riskini azaltarak hastaya fayda gösterir. Bu sayılan durumlar ise önerilen ölçü dışına hasta çıkar ise, iyileşme değilde daha fazla hastalıkların gelişme riskini arttırır. Balık yağından faydalanabilmek için en az haftada 2 kez balık tüketilir. Kişiler günlük balık yağı ihtiyacını düzenli, olarak balık tüketirlerse haftada en az 3 kez, o zaman balık yağı kullanma ihtiyacı olmaz. Ayrıca balık yağı kullanan kişilerin yaşı ve sağlık durumuna bakılarak alınması gereken doza bağlı olarak doktor tarafından ayarlanmalıdır.

Balık yağı hangi ilaçlarla kullanılmamalıdır
 • Doğum kontrol hapları ile E vitamini takviyelerinde, hipertansiyon gibi durumlarda.
 • Obezite ilaçları ve kan pıhtılaşması olan hastalarda.
Bu sayılan ilaçlar ile alınması mümkün olmayan balık yağı kapsülü, her ilaçta olduğu  gibi yan etkileri olan kapsüller olarak bilinir. Ayrıca kişi kendi aklından bu kapsülleri alıp kullanamaz. Genel olarak oldukça faydası çok olan balık yağı eczanelerden bulunabilir.

]]>
Amerikan Zebra Balığı https://www.balik.web.tr/amerikan-zebra-baligi.html Mon, 15 Oct 2018 09:04:58 +0000 Amerikan Zebra Balığı, Amerikan zebra balıkları, ciklet balığı türünün bir çeşididir. Anavatanları Güney Amerika civarları'dır. Çok hoş kendilerine özgü asil bir görüntüleri vardır. Balık bakmayı sevenlerin gözdele Amerikan Zebra Balığı, Amerikan zebra balıkları, ciklet balığı türünün bir çeşididir. Anavatanları Güney Amerika civarları'dır. Çok hoş kendilerine özgü asil bir görüntüleri vardır. Balık bakmayı sevenlerin gözdeleri de diyebiliriz. Orta derecede agrasif balıklardır. Amerikan aynı zamanda çok dayanıklı balıklardır. Balık severler genelde, amerikan zebraları dayanıklı oldukları için, küçük bir fanus içinde alıp büyütmeye çalışırlar. Bu, o güzelim balıklar için tam bir işkencedir aslında, Amerikan zebraları büyük akvaryumlarda salına salına gezmeyi severler. Amerikan zebraların da, diğer ciklet türleri gibi ülkemizde son 10 yıldır satışı daha da artmış durumdadır. Amerikan zebra balıkları diğer türlerle birlikte aynı akvaryumda yaşamaya uygun olurlar. Fakat siz yine de herhangi bir tür balık bile olsa, yeni aldığınız balığı ilk etapta akvaryuma poşeti ile bırakın, balıkların tepkilerini ölçmek için bu iyi bir yöntemdir. Gelen tepkilere göre daha sonra, balığı poşetten çıkartıp akvaryuma atın. Amerikan zebralar genellikle akvaryumun dibinde yada orta kısmında yüzmeyi tercih ederler. Amerikan zebraları kolay kolay hastalanan balıklar değillerdir. Fakat siz yinede ayda 2-3 defa suyu temizleyici dezenfektan damla kullanabilirsiniz.

Amerikan Zebra BalığıAmerikan Zebra Balığı Yaşam Alanı

Amerikan zebra balıkları, geniş bir alanda yaşamayı seven balıklardır. Eğer amerikan zebrası beslemek isterseniz, akvaryumu alırken en az bir çift için 55-60 litrelik bir akvaryum seçmeye özen göstermelisiniz. Amerikan zebralar da, ciklet türlerinin diğerleri gibi alancı balıklardır. Akvaryuma konulduklarından itibaren kendilerine ait bir alan oluşturup, kolay kolay bu alanın dışına çıkmazlar. Amerikan zebra balıklarının, akvaryumda bulundukları suda çok önemlidir. Sularının yumuşaklığı, PH değeri 7-8 olmalıdır. Sularını haftada bir kere yüzde 20 oranında değiştirmeniz yeterlidir. Fakat mutlaka değiştireceğiniz suyun bir kaç gün dinlenmiş olmasına dikkat edin. Amerikan zebranın bulunduğu akvaryum da mutlaka, yumurtlarken saklanması için, vazo, deniz kabuğu, batık gemi gibi süs eşyaları bulundurulmalıdır. Akvaryumda temizlik açısından hava motoru kullanabilirsiniz. Suyun sıcaklığı ise normal derecede olmalıdır, ısıtıcıya gerek yoktur.

Amerikan Zebra Balığı Beslenmesi

Amerikan zebra balıkları, etçil balıklardır. Onları bol bol canlı minik kurtçuklarla, yada kurutulmuş hazır satılan protein ağırlıklı yemlerle de besleyebilirsiniz. Eğer akvaryumun içinde, çeşitli otlar varsa, haftada bir defa kuru yemde verebilirsiniz. Amerikan zebra balıkları, sabah akşam yeteri kadar beslenmeliler. Fazlası her balık türünde olduğu gibi amerikan zebralar da da tehlikeli olabilir.

Amerikan Zebra Balığı Üremesi

Amerikan zebra balıkları, yumurtlayarak çoğalan, çok doğurgan balıklardır. Amerikan zebraların üremeleri çok kolaydır. Dişi amerikan zebranın yumurtlama zamanı geldiğinde, kendine akvaryumda sakin bir yer aramaya başlar. Dişi Amerikan zebrası yumurtaları döktükten sonra, anne ve baba yumurtaları beraber korurlar. Yavrularına karşı çok korumacı balıklardır, orta agrasif olan amerikan zebralar, söz konusu yavrularını korumak olunca çok agrasif bir balık haline gelebilirler. Amerikan zebraların yumurtlama dönemini anladığınız zaman mutlaka ayrı bir yere almalısınız. Eğer bu yumurtlama dönemini kaçırmışsanız, yavrular çıktıktan sora yavruları mutlaka koruma amaçlı başka bir akvaryuma almanıza fayda vardır.]]>
Rüyada Pişmiş Balık https://www.balik.web.tr/ruyada-pismis-balik.html Mon, 15 Oct 2018 20:06:51 +0000 Rüyada pişmiş balık görmek, rüya gören kişinin eğitim, iş yada başka bir konuda kendisini ilerletmek ve çok daha fazla başarılar elde edebilmek için uzak bir şehre yada başka bir ülkeye yolculuk yapması olarak yorumlanır. Y Rüyada pişmiş balık görmek, rüya gören kişinin eğitim, iş yada başka bir konuda kendisini ilerletmek ve çok daha fazla başarılar elde edebilmek için uzak bir şehre yada başka bir ülkeye yolculuk yapması olarak yorumlanır. Yapılan bu yolculuk sonucunda eğitim alanında üstün bir başarı yada çok iyi bir iş görüşmesiyle imza atılacağı düşünülür. Böylece uzun yada kısa vadeli süreçler sonucunda maddi anlamda kişinin çok iyi kazançlar elde edeceği tahmin edilir.

Rüyada pişmiş balık yemek, genellikle çoğu yorumcular tarafından oldukça hayırlı bir rüya olarak yorumlanır. İşsiz bir kişi bu rüyayı görürse, çok iyi işlerden teklif geleceğine ve iş alanında çok yüksek mevkilere ulaşacağına işaret olarak düşünülür. Okul çağındaki öğrenci böyle bir rüya görürse, üstün başarılar ile okulunu bitireceğine ve çok iyi eğitimler alacağına işaret olduğu söylenmektedir. 

Rüyada Pişmiş BalıkRüyada pişmiş balık yakalamak, pişmiş balık görmek ile aynı anlamlara yorumlansa da, bunun dışında rüya gören kimse için uzak yerlerden gelecek çok iyi haberlere ve ekonomik anlamda çok iyi işlere işaret ettiği söylenir. Rüyayı gören kişinin kalan ömrünün çok iyi ve güzel şekilde, bolluk bereket içinde geçeceği şeklinde yorumlar yapılmaktadır. 
]]>
Somon Balığı Tarifi https://www.balik.web.tr/somon-baligi-tarifi.html Tue, 16 Oct 2018 14:55:48 +0000 Somon balığı tarifi; Somon omega 3 yönünden oldukça zengin bir balık türüdür. Balığın vitamin ve mineral değerlerini bilenlerimiz en az haftada iki gün tüketmeye özen gösteriyoruz. Haftanın iki günü balık tüketenler içi Somon balığı tarifi; Somon omega 3 yönünden oldukça zengin bir balık türüdür. Balığın vitamin ve mineral değerlerini bilenlerimiz en az haftada iki gün tüketmeye özen gösteriyoruz. Haftanın iki günü balık tüketenler için en az haftanın bir yada iki haftada bir balık seçiminizi somon balığından yana tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Somon balığı sade yapıldığında biraz tatsız bir lezzete sahip olabilir. Fakat somonu çeşitli sebzelerle zenginleştirildiğinde enfes bir lezzete sahip olur. Somon balığının bir çok pişirim şekilleri vardır. Ayrıca somon balığı enfes bir akşam yemeği olabileceği gibi yemeğe davet ettiğiniz misafirleriniz için hazırlayabileceğiniz iyi de bir alternatiftir. Somon balığı kızartmasından ziyade ızgara veya fırında daha lezzetli olur. Yağlı bir balık olması özelliğinden dolayı kızartması yapıldığında daha fazla yağ çekecektir. Ben bugün sizlerle sırında somon tarifi nasıl yapılır onu paylaşıyorum. Fakat sizlerle bir püf noktasını paylaşmak isterim somon balığı tarifini vermeden önce. Somon balığını fırında yapmak isteyenler için tavsiyem güveç tavalardır. Güveç tavanın kendine has toprak kokusu ve somonu daha iyi pişirmesin den dolayı benim tercihimdir. Ayrıca somon balığında en önemli unsur sosudur. Sizlerde somunu en lezzetli hali ile pişirmek isterseniz sizlerle paylaştığım somon balığı tarifine uymanız yeterli olacaktır. 

Somon Balığı TarifiSomon balığı tarifi için gerekli malzemeler;
 • Kişi sayınıza göre somon filefo ben 4 kişilik 4 adet kullanıyorum,
 • 2 adet kuru soğan,
 • 2 adet kırmızı kapya biberi,
 • 2 adet sarı dolma biber,
Sosu için;
 • 1 limon suyu,
 • 1 yemek kaşığı susam,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • 2 diş sarımsak,
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağ,
Üzeri için;
 • 10-15 adet çeri domates,
 • 1 demet ince kıyılmış dereotu,
 • 1 yemek kaşığı ayçiçek yağı,
Hazırlanışı; Öncelikle balıkçımız dan en taze somunu alıp bir güzel temizletiyoruz. Daha sonra somunu fileto şeklinde ayırıp soğuk suyla yıkıyoruz. Ardından daha öncede bahsettiğim gibi güveç tavanın içini yağlayıp somon filetoları diziyoruz. Daha sonra kabuklarını soyup halka halka doğradığımız kuru soğanı balıkların üzerine diziyoruz. Daha sonra kırmızı kapya biberini ve sarı dolma biberleri de halka halka dilimleyip kuru soğanların üzerine diziyoruz. Daha sonra fırını çalıştırıp fırın ısınıncaya kadar biz somon için sos hazırlıyoruz. 
Küçük bir kasenin içerisine bir adet limon suyu, zeytinyağı, susam, karabiber, tuz ve incecik kıydığımız sarımsağı ekleyip karıştırıyoruz. Daha sonra hazırladığımız sosu somon ve sebzelerin üzerine gezdiriyoruz. Daha sonra hazırda ısıttığımız 200 derece fırına sürüyoruz. 

Somonlar fırında pişerken biz servis esnasında üzerine koyacağımız malzemeleri hazırlıyoruz. Küçük bir tavanın içerisine bir yemek kaşığı ayçiçek yağını ve çeri domatesleri koyup birkaç dakika kavuruyoruz. Daha sonra yıkayıp suyunu süzdüğümüz dereotunu ince ince kıyıp içerisine ekliyoruz. Pişen somonları fırından çıkartıp birer porsiyon şeklinde servis tabaklarına alıyoruz. Üzeri için hazırladığımız malzemeden birer kaşık üzerine ekleyip servis yapıyoruz. Somon balığı tarifini denediğinizde beğeneceğinizden eminim bu yüzden şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun. 
]]>
Balık Doğumu https://www.balik.web.tr/balik-dogumu.html Tue, 16 Oct 2018 17:30:25 +0000 Balık Doğumu, Balıklar suda insanlar karada yaşar. Balıklar herkesin ilgisini çeken su canlılarıdır. Balıklar gelişirken onlarla ilgilenmek gerekir. Yani onlara tatlı söz söylemek onların gelişimi için yararlı ol Balık Doğumu, Balıklar suda insanlar karada yaşar. Balıklar herkesin ilgisini çeken su canlılarıdır. Balıklar gelişirken onlarla ilgilenmek gerekir. Yani onlara tatlı söz söylemek onların gelişimi için yararlı olur. İnsanlar bile diğer canlılardan güzel söz ve sevgi bekler. Kısacası balıklarla konuşup onlara ilgi göstermeliyiz. Çünkü onlarda bir canlıdır. Konumuza değindiğimiz zaman genel olarak büyük balıklar küçüklerden ve yumurta dökenlerden, canlı doğurganlardan daha uzun ömürlü olurlar. Beta ve Japon balığı arasında ciddi ömür farkı vardır. Bu nedenle beta balıklarının ömürleri iki yılı biraz geçebilir. Japon balıkları ise on sene kadar yaşayabilir. Balık doğumu, bu işlem öncelikle yumurtalarını bırakmak için bir yuva, bir çukur, bir taş veya su yosunları olan bitkilerin üzerleri gibi yerler seçerler. 

Tatlı su balıkları yumurtlamak için çok derin olmayan suları seçerler. Ayrıca yer olarak da akıntı hızının fazla olmadığı yerler onlar için idealdir. Sonrasında bu balıklar olgunlaşmış olan yumurtalarının tümünü bir kere de bırakır. Fakat birkaç gün aralıklarla bölüm, bölüm de bıraktıkları oluyor. Rastgele bıraktıkları yumurtalar olsa da bazen bu balıklar yumurtalarını diğer balıklar tarafından yenmesini önlemek için onları gizli hazırladıkları yuvalarına bırakırlar. Bazı balık türlerinin erkeklerinde de yumurtaların korunması bakımından içgüdüsü oluşmuştur ve yuvayı korurlar. Balıkların doğumu için kuluçka süresi türden türe değişiklik gösterir. Buna sebep olan etken ise, suyun sıcaklığıdır. Su ne kadar sıcak olursa kuluçka süresi de kısa olur. Balık yumurtaları yaklaşık 3 mm çapında olurlar. Erkek balıklar tarafından döllenmiş yumurtalar içerisinde hücreler bölünür. Bu aşamada çoğalırlar ve giderek balık şeklini almaya başlarlar. Yumurtlama sonucunda milyonlarca balık meydana gelir ve bu balıklar doğduğu annesi ve babasına benzer.

Balık DoğumuBalık Doğumu ve Yumurtalı Üreme; Yumurta ile üremede doğum zamanı gelen anne balık kanatlarını kullanarak üreyeceği sinyalini gönderir. Bu işaret sonucunda dişi balık yumurtlar ve erkek balık üzerine hücrelerini bırakır. Bu yumurtalar takriben 3 ila 5 mm çapına yakındır. Yumurtalarını döken balıklar genelde besin almak üzere avlanmazlar. Çünkü yumurtalarını döktükten sonra halsiz ve bitkin bir duruma gelirler. Bazen bu türlerde olan bu balıklara hasta balık gözüyle bakılır. Oysa zaman geçtikçe yumurta belli bir süreden sonra balık şeklini almaya başlar. Aradan bir ay geçtikten sonra balık tamamlanmış olur. Artık yumurta kabuğundan çıkma vakti gelmiş demektir. Bu esnada yumurta kabuğu yumuşar ve küçük balıklar dışarı çıkar. Daha önce eğitilmiş gibi, yüzmeye başlar.

Balık Doğumu ve Gebelik Üreme; Balığı meydana getiren ve çoğalan canlı hücreler, yumurtayı meydana getiren yumurta sarısıyla beslenir. Gebelik üremede çoğalan balıklar türlerine göre olgunlaşma zamanları açısından 3-7 ay içindedir. Bu durum süs balıkları için üç aydır. Gebelik dönemleri türlerine göre değişiklik gösterir. Fakat 30 ila 80 gün arası birçok balık gebelik üreme geçirirler. Balıkların bir çoğu yumurtalarını belirsiz bir şekilde suyun içine bıraktıkları zaman bazı diğer balıklar tarafından ve diğer su hayvanları tarafından av olmamak için kendilerinin yaptıkları yuvalara saklarlar. Balıklar bu şekilde meydana gelir ve böylece devam eder.


]]>
Akdeniz Balıkları https://www.balik.web.tr/akdeniz-baliklari.html Wed, 17 Oct 2018 02:52:42 +0000 Akdeniz Balıkları, lezzeti yönünden oldukça talep gören avları yapılabilen balıklardır. Akdeniz ılıman iklime sahip tuz oranı yüksek olan ve dünyanın en büyük iç denizidir. Akıntı fazla olduğu için dip oksijeni diğer d Akdeniz Balıkları, lezzeti yönünden oldukça talep gören avları yapılabilen balıklardır. Akdeniz ılıman iklime sahip tuz oranı yüksek olan ve dünyanın en büyük iç denizidir. Akıntı fazla olduğu için dip oksijeni diğer denizlere göre fazladır. Ancak besleyici minerallerin az oluşundan dolayı Akdeniz 'mavi çöl' olarak da bilinir. Buna rağmen 90 dan fazla balık çeşidi vardır. Başlıcaları; Akya balığı, barbunya balığı, çipura, levrek, lüfer, orfoz, papağan balığı ve sinarit olarak bilinir.

Akya Balığı: Kuzu, leka, çıplak, iskender balığı olarak da isimlendirilen bu balık 50-100 cm aralığında en çok 180 cm bulabilen 60 kg'ı geçmeyen lezzetli balıklardandır. Dipte kıyıya yakın küçük sürüler halinde yaşarlar ve kabuklular, yumuşakçalar, küçük balıklarla beslenirler. Çevresindeki diğer balık türlerini yok edecek şekilde tüketen bu balıklar avı çok yapıldığından nesli tükenmek üzeredir.

Barbunya Balığı: Sıcak  ve ılıman suların sahile yakın kumluk ve çamurluk bölümlerinin 300 metreye varan derinliklerinde sürü halinde yaşarlar. Yaklaşık 12-15 cm boyunda olup çok fazla büyümez maksimum 40 cm ye kadar çıkabilir. Çok lezzetli ve avı fazla olduğundan ekonomiye desteği yüksek bir balıktır.

Çipura Balığı: Denizde küçük sürüler halinde yaşarlar. Bu balıklar tuzlu suda olduğu gibi tatlı suda da yaşayabilirler. Balık çiftliklerinde üretimi yapılmaktadır. Yaz aylarında sığlarda, kış aylarında 35-40 metre derinliklerde yaşarlar. Kuvvetli çene yapısı sayesinde küçük balık ve kabukluları zorlanmadan yiyebilir. Çok lezzetli olduğundan tüketimi yüksektir. Ortalama 25-30 cm arasında boyu vardır. Ekonomik yönden önemli bir çeşittir.

Levrek Balığı: Denizlerde ve acı su bölgelerinde yaşar. Ilıman iklimin sığ bölgeleri tercihleridir. Gezgin olmadıklarından yerli sayılabilirler. Gençken gruplar halinde yaşayan daha sonra tek yaşayan bu balıkların 12 den fazla çeşidi bulunmaktadır. Yuvalanma yeri olarak genelde karanlık yerleri seçerler. Kaya oyukları batıklar onlar için mükemmel yaşam yerleridir. Ortalama 50-60 cm boyunda 12-25 kg ağırlığında olurlar. Üremesi fazla olduğu gibi tüketimi de oldukça yüksektir. 20 yaşına kadar yaşayabilirler. Eti çok lezzetlidir, tüketim tercihleri arasında başta gelirler.

Akdeniz BalıklarıLüfer Balığı: Füze biçimindeki vücudu pullarla kaplı göçmen balıklar arasında bilinirler. Soğuk bölgelerde yaşayanlarının tadı yağ oranı yüksek olduğundan daha lezzetlidir. Ilıman bölgelerde yaşayanlarının tadı değişik olabilir. Eylül ve Ocak ayları tüketimi olur.

Orfoz Balığı: Kalın pullu derili, yandan yassı büyük baş ve ağzı olan balıktır. Kenarlarında ve sırtında yaşarken görülen ve ölünce kaybolan sarımsı ve yeşil lekeler ve bantları bulunur. Solungaç kapakları açık ve dikenli, kuyruğu yuvarlak bir balıktır. 100 metre derinliklerde ve kayalıklarda yaşar. Ortalama boyu 60 cm kilosu ise 15 bulur. 60 yıla kadar yaşayabilir ve yaşamı boyunca kilosu artar.

Papağan Balığı: Akdeniz'in doğusunda bulunan ve Iskaroz balığı adıyla da bilinen balıktır. Sıcak suların bitkisi bol, taşlık ve sığ bölümlerinde yaşarlar. Yaz aylarında ürerler ve yosun ile beslenirler. Ticareti düşük olduğundan az bilinen bir balık türüdür. Eti sert ancak lezzetlidir. Farklı renk ve güzelliği bulunan Papağan Balığı ekolojik yönden korunmalıdır.

Sinarit Balığı: !0-15 kiloyu bulan ve 1-1.5 metreye kadar büyüyebilen balık türüdür. Tüm kabukluları rahatça tüketebilir. Çok güçlü bir çene yapısı vardır. Yumuşakçalar, mürekkep balığı ve küçük balıklarla beslenirler. Yaz aylarında kıyıların kayalık bölgelerinde kış aylarında ise 300 metreyi bulan derinliklerde yaşarlar. İlk baharda üreme dönemine girerler ve sürüler halinde yaşarlar. Ender avlanan ve eti lezzetli bir]]> Balık Yağı Hapı Faydaları https://www.balik.web.tr/balik-yagi-hapi-faydalari.html Wed, 17 Oct 2018 15:01:28 +0000 Balık yağı hapı faydaları, balık yağı birçok faydasından dolayı yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Sardalya, uskumru, ton balığı, somon, pisi, morina, kefal, alabalık, lüfer, balina gibi balık türleri omega-3 Balık yağı hapı faydaları, balık yağı birçok faydasından dolayı yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Sardalya, uskumru, ton balığı, somon, pisi, morina, kefal, alabalık, lüfer, balina gibi balık türleri omega-3 yağ asitleri, farklı mineral ve vitaminler bakımında zengin içeriğe sahiptir ve bu nedenle düzenli tüketilmelidir. Bu tür balık türleri vücut sağlığının yanı sıra cilt sağlığı içinde faydalıdır. Balık yağı hapı, genelde kapsül şeklinde tüketilmektedir. Dışarıdan takviye şeklinde alındığında ne kadar faydalı olduğu uzmanlar arasında hala tartışma konusudur. Doğal yollardan vücuda omega-3 yağ asitleri alınamıyorsa bazı uzmanlar balık yağı hapıyla alınması gerektiğini savunmaktadır.

Balık yağı hapı kullanımı

Balık yağı hapı birçok sağlık problemine karşı, hastalıkların tedavisinde ya da tedaviye destek amacıyla yaygın kullanılan beslenme takviyelerinden biridir. Yüksek kolesterolü düşürmek için sıkça kullanılmaktadır. Kolesterolün dengede kalmasını sağlayarak damarları korur, kalp krizi riskini azaltır. Fakat kullanılan balık yağı hapının dozajı mutlaka bir uzman tarafından ayarlanmalıdır. Aksi halde vücutta ters tepkiye yol açarak kalp, kolesterol gibi hastalıkların oluşum riskini arttırır.

Balık yağı hapı faydaları

Beyin sağlığı: Düzenli olarak balık tüketmek beynin fonksiyonel bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Dolayısıyla balık yağı, depresyon, hiperaktivite, Alzheimer, dikkat eksikliği, psikoz gibi hastalıkların riskini azaltır. Balık yağı hapı düzenli kullanıldığında beyinle ilgili problemler minimuma indirilebilir.

Tansiyon: Balık yağı hapı yüksek tansiyona karşı iyi gelir. Yüksek tansiyona karşı ilaç kullanmayan kişiler doktorun ayarladığı dozlarda balık yağı hapı kullanarak tansiyonunu dengeleyebilir. Balık yağı hapı içeriğinde bulunan omega-3 yağ asitleri damarlarda genişleme sağlayarak kan basıncını normal değerlere çekmeyi sağlar. Bu etkisiyle mesela, kalp ameliyatı sonrasında kan basıncı kontrol etmek için hastalara sıkça verilir.

Trigliserit: Balık yağı hapı, kalp hastalıklarıyla ilişkili olan yüksek trigliseriti kontrol etmek için kullanılan doğal bir çözümdür. Fakat trigliseriti kontrol etmek için yalnızca balık yağı hapı yeterli değildir. Balık yağı hapıyla birlikte düzenli egzersiz ve beslenme programı da uygulanmalıdır.

Balık Yağı Hapı FaydalarıRomatoid artrit: Balık yağı hapı romatoid artrit hastalığında bazen tek başına bazen ise ilaç tedavisine destek amacıyla kullanılmaktadır. Romatoid artrit hastalarında özellikle sabahları yaşanan tutulmalar ve ağrıların hafiflemesini sağlar.

Adet ağrıları: Tek başına ya da B12 vitaminiyle birlikte kullanılan balık yağı hapı, adet sancılarının şiddetini azaltır. Adet sancıları için ağrı kesici almak istemeyenler balık yağı hapı kullanabilir.

Dikkat eksikliği: Özellikle 8-12 yaş arası çocuklarda görülen dikkat eksikliğinde balık yağı uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Kemik sağlığı: Balık yağı hapı, tek başına ya da kalsiyum desteğiyle birlikte kullanıldığında kemik zayıflığından kaynaklanan osteoporoz gibi kemik hastalıklarının ilerlemesini önler.

Damar sertliği: Kalbe kan taşımakla görevli olan kroner arterlerde meydana gelen damar sertliği için balık yağı hapı alınabilir.

Böbrek sağlığı: Balık yağı hapı düzenli kullanıldığında sağladığı bir diğer fayda da böbrek fonksiyonlarını iyileştirmektir. Ayrıca şeker hastalığında idrarda görülen protein miktarını da azaltır.

Obezite: Düzenli balık yemek çok kilolu olan kişilerde kilo vermeye yardımcı olur. Kan şekerini düzenler ve hiper tansiyonu düşürür. Balık yağı kullanımıyla beraber düzenli egzersiz yapıldığında kilo verilebilir.

Rahim kanseri: Haftada 2 defa düzenli]]> Balık https://www.balik.web.tr/balik.html Thu, 18 Oct 2018 06:43:56 +0000 Balık, poiklotermi olan neredeyse sadece suda yaşayan ve solungaçları ile solunum yapan, soğuk kanlı vücutları pullu, genellikle yumurta ile üreyen omurgalı canlı türüdür. Bazı türleri canlı doğurarak ürer mesela tatlı su Balık, poiklotermi olan neredeyse sadece suda yaşayan ve solungaçları ile solunum yapan, soğuk kanlı vücutları pullu, genellikle yumurta ile üreyen omurgalı canlı türüdür. Bazı türleri canlı doğurarak ürer mesela tatlı su balıkları lepistesin yumurtalarından anne karnında çatlar ve canlı doğum gerçekleşir. Bazı balıklarda ise kuluçka süresini dişinin ağzında gerçekleşir. Ağzında yumurtalara çeviren mantarlaşmasını engelleyen dişi yumurtaları çatlayana kadar  onları ağzın bulunan kesesinde korur. Balıklar su yaşamındaki en önemli varlıklardır.


Bulunmuş olan eski balıklar ise 500 milyon yaşındadır. Günümüzün  balıkları kıkırdaklı ve kemikli balıklar olarak ikiye ayrılır. Bunlar gibi diğer balıklar  iki grup oluşturmuş olan zırhlı balıklar ve dikenli köpek balıkları nesilleri 300-400 milyon yıl evvel tamamen  tükenmiştir. Bir karıncık ve kulakçıkdan meydana gelen yüreklerinde kirli kan bulunur. Yürekten çıkan kirli kanı ise solungaçlar da temizlendiğinde, vücutta temiz kanı dolaşır. Ağızdan alınan su  solungaçlardan dışarı atılırken suda çölmüş oksijen osmozlarla kana verir. Bu arada suda bulunan besinler ile beslenirler. Köpek balıklarında suyu hem ağızdan ve  ilk olarak solungaç yarığından alınır. Tuzlu su balıkları suyu içtikleri halde, tatlı su balıkları su içmezler. Deniz balıkları içtikleri suyun  tuzunu böbrekleriyle değil solungaçlarıyla ayırır. Balıklarda göğüs vekarın yüzgeçleri çift sırt, anal ve kuyruk yüzgeçleri tektir. Tek yüzgeçli olan balıklar ise nadiren  görülür. Uçan balıklar çok gelişmiş olan göğüs yüzgeçlerini açarak 1-2 dakika su üstünde uçabilirler. Yaşadığı yerler su kuruduğu zaman balçığa gömülerek akciğer solunumu yapabilen, sürünerek gölden göle geçebilen kısa bir süre havada uçabilen, elektrik, ışık üretebilen çeşitli balık türleri mevcuttur.

Balıklar harekette önemli bir rol oynayan değişik kuyruk tipleri mevcuttur. Çatallanmış kuruk tipi çatallı olup eşit parçalı olana köpek balıklarında olduğu gibi çatalları eş olmayan kuyruk tipine denir. Balıklar omurgalı olan canlılar içerisinde sayıları en fazla olanıdır. Çalışmalarda balık türünün 42.000 kadar olduğu söylenmektedir.

BalıkBalıklarda tat alma organı:
Dokunma duyusunda  bıyıklarının rolü büyüktür. Bıyıklarda tat alma etkili olduğu gibi besin bulma ve dokunma organları olarak görev yaparlar. Balıkların baş gövdeleri ve yüzgeçleri derilerinin üstünde tomurcuk halinde küçük duyu organları mevcuttur. Görevleri yaklaşan düşmanı, ve sıcaklık değişimini, besin ve tuzluluğu hissetmektir Duyu yan organın etkisi daha  çok önemlidir.

Balıklarda işitme ve yan organı:
Balıklarda dış be orta kulakları yoktur. İşitme organı bir kapsül içinde bulunana iç kulaktan olup, sudaki sesleri titreşimlerini idrak eder. Bu işitme organına labirentler diye adlandırılır. İşitmede etkili olduğu gibi dengenin sağlanmasında ağırlık ve yer çekimi tespitinde önemli rol alır.

Balıklarda koku duyusu:
Balıklarda burun solunum için değil suda çözünmüş kimyasal maddeleri koklamaya yarayan bir organıdır. Koku alma kapsülleri üst çene üzerinde bulunan bir çift burun çukuruna yerleşmiştir.
]]>
Balık Malzemeleri https://www.balik.web.tr/balik-malzemeleri.html Fri, 19 Oct 2018 05:15:27 +0000 Balık Malzemeleri, Balık tutmaya başlamadan önce öğrenilmesi gereken balık malzemelerinin neler olduğu bilgisidir. Hangi balık malzemesini nerede, nasıl ve hangi balık türünde kullanmanın bilinmemesi balık tutarken Balık Malzemeleri, Balık tutmaya başlamadan önce öğrenilmesi gereken balık malzemelerinin neler olduğu bilgisidir. Hangi balık malzemesini nerede, nasıl ve hangi balık türünde kullanmanın bilinmemesi balık tutarken olumsuz sonuçları getirmektedir. Balık malzemeleri koyacağınız çantanızın gelişi güzel olmaması gerekir. Amatör balıkçılar için amatör balık malzemeleri, profesyonel balıkçılık içinse profesyonel balık malzemeleri kullanılmalıdır. 

Genel olarak bilmemiz gereken balık malzemeleri şunlardır:

 • Kamışlar: Nerede, nasıl bir kamış kullanmalı. Ava hangi kamışlarla gidilmeli bilinmesi gerekir.
 • Makineler: Bilyeli ve bilyesiz makineler neler olduğu öğrenilmelidir. Önden ya da arkadan kalamalı makineler; 30'luk küçük, 50'lik orta, 65'lik büyük kafalı makineler nasıl ve nerede kullanılır bilinmesi gerekir.
 • Misinalar: Hangi balığa ne tür misina kullanmak gerekir, hangi kalınlıkta kullanmak gerekir. Renk tercihi önemli midir gibi sorulara yanıt verecek şekilde balık malzemeleri bilgisi edinmemiz gerekir.
 • Fırdöndüler: Klipsli, klipssiz  fırdöndüler nerede  ve nasıl kullanılmalı, çeşitleri nelerdir, işlevi nedir bilinmesi gerekir.
 • Zokalar: Yemli zokalar, yemsiz zokalar, seğirtme zokaları, tüylü zokalar, hırsızlı zokalar, purçollar, sarımsak ve sülük zokalar nedir bilinmesi gerekir.
 • Kurşunlar: Hangi olta takımına hangi kurşun kullanılır bilinmesi gerekir.
 • İğneler: Hangi balığa hangi iğne kullanılır İğneler nasıl saklanır, balık malzemelerinden olmazsa olmaz iğneler  hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.
 • Oltu Takımı ve Düzenekler: Hangi balığa nasıl bir olta takımı alınması gerekir ve olta takımı nasıl hazırlanır; iğne boyu ve köstek uzunluğu ne kadar olmalıdır bilinmesi gereken bir diğer balık malzemeleri konularındandır.

Balık malzemeleri almadan önce tecrübeli balıkçılarla tanışarak, balıklar ve balığın türüne göre hangi balık malzemesinin kullanılacağı bilgisini edinmek amatör balıkçılar için faydalı olacaktır. Doğru alınan ve kullanılan balık malzemeleriyle birlikte balığın yakalama tekniğinin bilinmesi önemlidir. Kullanılacağı yere ve balığa göre doğru alınan balık malzemeleri doğru balık avlama tekniğinin ilk aşamasıdır.

Balık Malzemeleri Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Şunlardır: İlk kural av gününü ve avlamak istediğiniz balığı belirlediğinizde doğru balık malzemeleri seçerek malzeme çantanızın veya kutunuzu hazırlamak olmalıdır. Hedef sadece balık tutmak değil, gidilecek yeri de doğru değerlendirilmiş olması gerekmektedir. Örneğin İstanbul Boğazında yaz ayında balık tutmak istediğimizde yanımıza almamız gereken balık malzemeleri “çapari, yemli takım ve kurşun” yeterli olacaktır. Ancak gidileceği yeri değerlendirdiğimizde almamız gereken çaparinin ne kadar ince olması gerektiğini ve kurşun ağırlığının ne kadar olması gerektiği konusunda fikir sahibi olunması da gerekir. 

Balık Malzemeleri

 Balık Tutmadan Önce Bilmemiz Gereken Noktalar

 • Hava durumu nasıl olmalı Örneğin belli bir mevkide tutulmak istenen levrek için çırpıntılı bir deniz idealdir.
 • Ne tür sahte balık malzemesi kullanılmalı Örneğin gözleri canlı, kırmızı kafalı, beyaz ve kefale benzeyen sahte balık kullanılmalıdır.
 • Balık tutmak için en verimli yer neresidir Örneğin kayaların veya otlukların olduğu bölgeler balık tutmak için çok elverişlidir.
 • Nasıl bir kamış–makara olmalı Örneğin üç metre uzunluğunda, ufak makaralı ve ince sağlam misinalı bir olta kullanılması yararlı olacaktır.
 • Balık malzemelerinden bir önemli noktaysa avcılığın vazgeçilmez aksesuarlarından  balıkçının üzerine giyeceği soğuk geçirmeyen, yağmurdan, sudan ve nemden etkilenmeyen bir kıyafet giymek önemli bir]]> Çupra Balığı https://www.balik.web.tr/cupra-baligi.html Fri, 19 Oct 2018 09:00:31 +0000 Çupra balığı, halk arasında çipura ya da çupra olarak biliniyor. Genellikle Akdeniz de yaşayan bir balık türüdür. İklim yapısından dolayı, çoğunlukla Akdeniz' de bulunan bir balık türüdür. Aynı zamanda çupra balı Çupra balığı, halk arasında çipura ya da çupra olarak biliniyor. Genellikle Akdeniz de yaşayan bir balık türüdür. İklim yapısından dolayı, çoğunlukla Akdeniz' de bulunan bir balık türüdür. Aynı zamanda çupra balığı Doğu ve Güney Doğuda bulunur, Akdeniz açıklarında bulunur, İngiltere kıyılarında bulunur, Kanarya Adalarında bulunur ve çok az olmak üzere de Karadeniz kıyılarında yaşarlar. Çupra balıkları ılıman iklimleri olan denizlerde yaşamayı tercih ediyorlar. Çupra balığı yaşadığı iklim ve şartlara göre zaman zaman başlangıcındaki ağızlara da girerler. Çupra balığı Türkiye de en çok Güney bölgesindeki sahillerde ve Ege kıyılarında çok yaşarlar. Bu balık Ege'nin meşhur yerli balığıdır. Küçük sürüler halinde gezer. 

Çupra balığının şekil yapısı:

Bu balığın sırtının yüksekliği biraz fazla olur ve yassılaşmış bir sırtı vardır. Baş bölgesi iridir. Burnu küt bir yapıda ve ağzı terminal şekilde düz olur. Çupra balığının diş yapıları ise, alt çenesinin ön tarafında 4 tane kanin şeklinde, arka tarafta 4 sıra molar, üst çenesinde ön tarafta 4 kanin şeklinde, arka tarafta ise 3 sıra molar şeklinde yerleşim göstermektedir. Çupura balığının üst dudağı alt dudağına göre daha kalındır. Yassı vücudu vardır ve beyaz karnı vardır. Koyu gri sırtı ve pembemsi yanakları vardır. Çenesi çok kuvvetlidir. Küçük kabuklu canlıları, bazı balıkları ve beslendiği diğer hayvanları kolaylıkla yiyebilir ve etcil bir balıktır. 

Çupra BalığıÇupra balığı nasıl tüketilir ve faydaları nelerdir

Çupra balığının etindeki kılçık sayısı azdır. Ama biraz sert eti vardır. Aynı zamanda çok lezzetli ve beyaz eti vardır. Bu balığın ızgarası, buğulaması ve çorbası yapılır. Büyük çupra balıklarını fırında pişirilmesi çok güzel oluyor. Buğulama ve çorbasını yapmak için her boyu kullanılır. Tadı çok güzel olan çupra balığını ızgarada ya da fırında pişirilmesi çok tercih ediliyor. Balık çok sağlıklı olduğu için bol bol tüketmek gerekiyor. Balıkta bulunan kalsiyum vitaminler kemiklerin büyümesini sağlar ve çocukluk çağlarında gelişmeyi kolaylaştırır. Balık etinde bulunan A vitamini gözlere çok faydalıdır ve gözlere güç verir. Çok balık yiyenler yaşlılıklarında bile görme rahatsızlığı çekmezler. Çupra balığında şeker, karbonhidrat yok denecek kadar azdır. Protein açısından ise son derece zengindir. Bu özelliklerinden dolayı son derece sağlıklı bir yiyecektir. Herkesin tüketmesi gerekir. Her mevsimde zevkle yenilebilen bir balıktır. 

Çupra balığının üremesi:

Hormon uygulanmasından sonra birkaç gün içinde, günün farklı zamanları içinde yumurtlama meydana gelir. Yumurtlayacak anaç balıklar strese karşı çok hassas olduğu için yumurtlama süresi içinde stres faktörleri ortadan kaldırılmalıdır. Çupra balığının anaçlarına verilen besinlerin içerdiği yumurta ve lavralarının kalitesini direkt etkiler. Canlı yumurtaların kalitesi yağ damlası sayısı, larva çıkış oranları ve normal lavraların yüzdesi ile ortaya çıkar. Çupra balığı son zamanlarda çiftliklerde de üretilmeye başlanmıştır. 
]]>
Rüyada Yunus Balığı https://www.balik.web.tr/ruyada-yunus-baligi.html Fri, 19 Oct 2018 22:01:06 +0000 Rüyada Yunus Balığı, rüyada yunus balığı görmek hayra ve aydınlığa yorumlanır. Rüyayı gören kişini kısa bir zaman içinde huzurlu günler yaşayacağına maddi ve manevi açıdan rahatlayacağına yorumlanır. Beka
Rüyada Yunus Balığı, rüyada yunus balığı görmek hayra ve aydınlığa yorumlanır. Rüyayı gören kişini kısa bir zaman içinde huzurlu günler yaşayacağına maddi ve manevi açıdan rahatlayacağına yorumlanır. Bekar ise hayırlı bir kısmet ile karşılaşacağına, evli ise eşiyle güzel günler geçireceğine yorumlanır. Rüyada yunus balığı gören kişi feraha kavuşur. Etrafındaki kötülüklerden uzaklaşır sakin ve huzurlu bir döneme gireceğine iş hayatında da çok rahatlayacağına yorumlanır.

Rüyada Yunus BalığıRüyada Yunus Balığı İle Yüzmek, rüyada her kimse yunus balığı ile yüzdüğünü görür ise büyük bir fırsat yakalayacağına ve bunu değerlendirip uzun bir süre rahatlayacağına yorumlanır. Dertlerini geride bırakıp sevdikleri ile mutlu günler yaşayacağına işarettir. Rüyada yunus balığı ile yüzen kişi bekar ise evleneceğine, evli ise eşi ile kısa bir tatile çıkacağına yorumlanır. 

Rüyada Yunus Balığı Yakalamak, rüyada yunus balığı yakalan kişi onu seven bir kişiye karşı hata yapacağına bundan ötürüde çok üzüleceğine yorumlanır. Eğer rüyada yunus balığını geri suya bırakırsanız hatanızı son anda farkına varıp bu durumu düzelteceğinize yorumlanır.

Rüyada Yunus Balığı Sevmek, rüyada yunus balığı seven kişi merhamet sahibi, Allah katında sevilen, yüreği temiz olduğuna yorumlanır. Yunus balığını kucağına alıp yüzüyorsa kişi eline büyük bir para geçeceğine ve rahata kavuşacağına yorumlanır.

Rüyada Yunus Balığı Öldürmek, rüyada yunus balığı öldüren kişi çevresinden birinin hakkına gireceğine kısa bir zaman sonra bunu anlayıp helallik alacağına yorumlanır.
]]>
Rüyada Yılan Balığı Görmek https://www.balik.web.tr/ruyada-yilan-baligi-gormek.html Sat, 20 Oct 2018 13:06:30 +0000 Rüyada Yılan Balığı Görmek, yılan balıkları hayatlarının hemen hemen hepsini suda geçiren zehirli bir hayvandır. Suda yaşamaktan neredeyse karada hareket etme özelliklerini kaybetmişlerdir. Bir kimsenin rüyasında yılan bal Rüyada Yılan Balığı Görmek, yılan balıkları hayatlarının hemen hemen hepsini suda geçiren zehirli bir hayvandır. Suda yaşamaktan neredeyse karada hareket etme özelliklerini kaybetmişlerdir. Bir kimsenin rüyasında yılan balığını görmesi farklı anlamlara yorumlanır. Rüyada yılan balığı görmek çevrenizde sizi sevmeyen hatta sürekli kötülüğünüzü isteyen bir kadının olduğuna yorumlanır fakat yüreğinizin temizliğinden ötürü size istediği gibi zarar veremediğine yorumlanır.  

Rüyada Yılan Balığı Yakalamak, rüyada yılan balığı yakalamak size zarar verecek bir kimseyi son anda fark edeceğinize ve kendinizi korumaya alacağınıza yorumlanır. Bu durum karşısında da üzüleceğinize yorumlanır. Sizi seven bir kişi tarafından bu dönemi atlatacağınıza işarettir.

Rüyada Yılan Balığı Öldürmek, rüyada yılan balığı öldürmek size karşı düşmanlık besleyen biri yaptıklarından ötürü pişman olup sizden helallik isteyeceğine yorumlanır. Bu durum karşısında mutlu olacağınıza yorumlanır.

Rüyada Yılan Balığı GörmekRüyada Yılan Balığının Karaya Çıkması, rüyada karaya çıkmış yılan balığı size zarar vermek isteyen birinin etkisiz kalacağına ve kötülüklerinin kendisine kalacağına yorumlanır. Kısa bir zaman da huzura kavuşacağınıza ve hanenize huzur geleceğine işarettir.
]]>
Rüyada Köpek Balığı https://www.balik.web.tr/ruyada-kopek-baligi.html Sat, 20 Oct 2018 19:16:58 +0000 Rüyada Köpek Balığı, genellikle rüya sahibinin aleyhinde hainlik eden kötü niyetleri olan kişilerin var olduğuna işaret edilmektedir. İyi ve hayırlı olmayan durumlara işaret edilmektedir. Ve rüya sahibinin arkasından sürekli Rüyada Köpek Balığı, genellikle rüya sahibinin aleyhinde hainlik eden kötü niyetleri olan kişilerin var olduğuna işaret edilmektedir. İyi ve hayırlı olmayan durumlara işaret edilmektedir. Ve rüya sahibinin arkasından sürekli kuyusunu kazan ve kazmakta olan düşmanlarının olduğunu ve rüya sahibine düşünülen kötü olayların en kısa zamanda olu vereceğine delalet edilmiştir. Çeşitli rüya yorumları bulunmaktadır bir başka rüya yorumuna göre ise rüyada köpek balığı görmek rüya sahibinin çevresindeki insanlara dostlarına hiçbir şekilde bir art niyet içerisinde olmadığına fakat dost bildiği insanların ise kendisi hakkında iyi niyetli olmadıkları hatta çok fenalık ve art niyetli oldukları anlamı da taşımaktadır. Rüya sahibinin hiç bir canlı varlığa kötü niyet beslemediği özelliği ise yine rüya sahibinin bu davranışı sayesinde çok fazla dost ve arkadaş kazandığını işaret etmektedir. Ayrıca rüya sahibi kendi hakkında duyacağı haber karşısında çok üzüleceği anlık hüsrana uğrayacağı ve şok olacağına alamet edilmektedir. Bu tür rüyaların ardından rüya sahibinin aklının başına geleceği ve bütün gerçeği çıplak gözle göreceği arkadaş seçimlerinde daha dikkatli olacağı ve seçici olacağı da yorumlar arasındadır. 

Rüyasında köpek balığı gören kişi çok fakir bir durumda ise servete ve paraya kavuşacağı eğer zengin ise çok kibirli bir insan olacağı anlamına da geleceği söylenmektedir. Aynı zamanda rüyasında köpek balığı gören kişi çok inandığı ve güvendiği bir yakınından çok yakın bir zamanda çok kötü eleştiriler alacağı hiç duymak istemeyeceği sözler duyacağı ve kulaklarına inanamayacağı sözlere tanıklık edeceği anlamına da gelmektedir. 

Başka rüya tabircilerinin rüya tabirlerinde ise rüyasında köpek balığı görmek şerefli kişi olarak söylenmektedir. Bu sebeple rüyada köpek balığı görmek güçlü yenilmek bilmeyen himmet sahibi, şerefli ve soylu bir dostta delalet olduğu bildirilmiştir. Rüyada köpek balığı görmek kodaman diye tabir edilen güçlü, kaslı ve zengin, kibirli ve burnu büyük kişilere işaret eder. Rüyasında köpek balığı gören kişinin etrafında bulunan arkadaşlarını gözden geçirmesi gerektiğine delalettir. 

Rüyada Köpek BalığıRüyada köpek balığı görmek talihsiz ve şanssız olaylara işarettir. Rüya sahibinin gerek iş gerekse özel hayatında çeşitli olumsuzluklar yaşayacağının habercisi olarak kişinin huzurunun ve ağız tadının kalmayacağına yorumlanmaktadır. Rüyasında köpek balığı gören rüya sahibini etrafında bir çok gizli kapaklı işler çeviren dostlarının olduğu ve kendisine zarar vereceği anlamına geldiği çeşitli rüya yorumları arasındadır.

Rüyada köpek balığı görmek; Düşmanlık ve öfke duygularını belirtir aynı zamanda şiddet ve şahsınıza karşı duygusal tehdit anlamı olabileceği anlamı taşımaktadır.

Rüyada köpek balığı görmek; Rüya sahibinin yakın bir zamanda herhangi bir yolculuğa çıkacağı ve rüya sahibine zarar vermek isteyen bir düşmanı olduğu varlığına delalet edilmektedir.

Rüyada köpek balığı görmek; Rüya sahibini bir düşmanına ya da asil, şerefli bir kişiye karşı galip geleceğine işaret edilmektedir.
]]>
Balık Pişirme https://www.balik.web.tr/balik-pisirme.html Sun, 21 Oct 2018 06:40:11 +0000 Balık pişirme, yöntemleri lezzetli bir balık yemenize yardımcı olacaktır. Balığın türüne, zamanına ve tercihinize göre uygun balık pişirme yöntemini tercih etmeniz gerekir. En lezzetli, sağlıklı balık pişirme ızgarada o Balık pişirme, yöntemleri lezzetli bir balık yemenize yardımcı olacaktır. Balığın türüne, zamanına ve tercihinize göre uygun balık pişirme yöntemini tercih etmeniz gerekir. En lezzetli, sağlıklı balık pişirme ızgarada olur. Ancak her balıkta ızgara olmaz. Bu yüzden pişireceğiniz balığa uygun pişirme yöntemini tercih etmelisiniz. Öncelikle balıkları her zaman taze almalısınız. Evinize geldiğinizde ya da balıkçınızda balığı mutlaka temizletmelisiniz. Balığı mümkünse hiç bekletmeden aynı günde pişirmeli ve tüketmelisiniz. En iyi sonucu bu şekilde alabilirsiniz. Eğer balığı hemen pişiremeyecekseniz, buzdolabında uygun koşullarda saklamalısınız. Balık bir süre bekleyecekse, kesinlikle tuzlamamalısınız. Bu hem balığın besin değerine, hem de lezzetine olumsuz etki yapacaktır. İsterseniz balığı pişirme sırasında tuzlayabilir ya da yerken tuzlayabilirsiniz. Balığın pişme süresi kısa olduğundan, hangi balık pişirme yöntemini kullanırsanız kullanın süreyi kısa tutmalısınız. Çok pişmiş bir balığı zevkle yiyeceğinizi düşünmeyin. Bütün özelliğini kaybedecektir. Nasıl et pişirirken eti mühürleme yapıyoruz, lezzeti içinde kalsın diye. Balık pişirme sırasında da süreyi mutlaka kısa tutmalısınız. Özellikle ızgara ve kızartma yöntemlerinde buna dikkat etmelisiniz.

Balık PişirmeBalık pişirme yöntemleri

Haşlama: Bu balık pişirme yöntemi buğulama olarak ta bilinir. Her balığı buğulama yapamazsınız. Haşlama olarak pişireceğiniz balıklar arasında hamsi, sardalya, levrek, lüfer gibi balıklar vardır. Bu şekilde pişirilen balığın hazmı oldukça kolaydır. Balıklar oldukça da lezzetli olur. Buğulama yaparken suyu az miktarda kullanmak gerekir. Balığın kokusunu azaltmak içinde defne yaprağı kullanabilirsiniz.

Yağda kızartma: Bu yöntemle balık pişirme evlerde tercih edilenler arasındadır. Burada dikkat edilmesi gerekenler tavadaki yağın iyice kızması ve balığın bu şekilde kızartılmasıdır. Balığı kızmamış yağa atarsanız, hemen yağı çeker, eti daha gevşek olur ve soluklaşır. Bu balığın sindirimini de zorlaştırır. Yağda kızartma yönteminde tercihen balığı mısır ununa bulayın. Eğer elinizin altında mısır unu yoksa normal buğday ununu tercih edebilirsiniz. Kızartma yağını her defasında yeni kullanmalısınız. Balıklar kızardıktan sonra isterseniz kağıt peçete üzerine alınabilir. Bu fazla yağını almasına yardımcı olur. Balığı kızartırken, kızmış yağın içine yavaş yavaş dizin. Bu sayede yağın kızgınlığı korunmuş olur. Yağ bu esnada soğumaya vakit bulamaz. Kızarma sırasında tavayı hafif sallarsanız, balıklarda yapışmaz. Balıklar altın rengine döndüğünde pişmiş demektir. Gereğinden fzla pişerse balık kuruyacak ve lezzetsiz olacaktır.

Izgara yapma: Balık pişirme yöntemleri arasında en lezzetli sonucu böyle alabilirsiniz. Izgara yapacağınız balığı önceden biraz zeytinyağı ile yağlamalısınız. Balığın her iki tarafına bıçaklar çizikler atarsanız, içi istediğiniz gibi pişer. Balıklar oldukça hızlı piştiğinden ızgarada  fazla tutmamak gerekir. Balığı dağıtmadan, derisi yanmadan orta ateşte pişirmelisiniz. Bu balığın tadını ve lezzetini kaybetmemesine neden olur. Izgara balık pişirme yönteminde balığın asla unlanmaması gerekir. Yağsız balıkları ızgara yöntemiyle pişirmemelisiniz. Balığın kılçıkları çıkmadığında, ızgarası daha lezzetli olur. Böyle pişirilen balıklar hemen sıcak yenmeli, hiç bekletilmemelidir. Izgara balık pişirme yöntemine uygun balıklar lüfer, çipura, levrek, palamut gibi yağlı balıklardır. Ayrıca hamsi, sardalya gibi balıkların yağlı olduğu kış döneminde de ızgarası yapılabilir.

Sebzelerle balık pişirme: Pilaki denilen balık pişirme yöntemidir. Balıkları böyle pişirmek için büyük olanları ve az kılçıklı olanları tercih etmelisiniz. Balıklar bu yöntemde az su ve yağla pişirilir. İster fırında, ister ocağın üzerinde bu yöntemle balığı pişirebilirsiniz. 
]]>
Kaya Balığı https://www.balik.web.tr/kaya-baligi.html Sun, 21 Oct 2018 10:24:21 +0000 Kaya Balığı, Ülkemizde özellikle deniz ve gölet çevrelerinde oldukça fazla bulunan kaya balıkları, gelgit havuzları, deniz çayırları, mercan kayalıkları ile sığ denizlerde oldukça fazla yaşamaktadır. Uzman biyoloji uzmanl Kaya Balığı, Ülkemizde özellikle deniz ve gölet çevrelerinde oldukça fazla bulunan kaya balıkları, gelgit havuzları, deniz çayırları, mercan kayalıkları ile sığ denizlerde oldukça fazla yaşamaktadır. Uzman biyoloji uzmanlarının yapmış olduğu araştırmalarda 200 den fazla cinsi ve 2000 den fazla türü bulunmaktadır. Kaya balıkları türlerine göre farklılıklar göstermektedir. Yapılan araştırmalarda kimi kaya balıkları 1-2 cm büyüklükte iken kimi kaya balığı türlerinin 40 cm boyunda olanları bulunmaktadır. Kaya balıkları bir çok deniz ve gölet türünün anatomik su yapısına ayak uydurduğundan dolayı dünya üzerindeki bir çok gölet, nehir ve denizlerde yaşamı ve varlığını sürdürmektedir. Hakeza kaya balıklarının bir kısmı tatlı sularda bir kısmı ise tuzlu sularda varlığını sürdürmüştür. Evrimcilerin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde kaya balığı neslinin uzun değişimden sonra bulunduğu deniz ve nehrin anatomik yapısına göre vücutlarını konumlandıkları ortaya çıkmıştır. Kaya balıkları fazlaca kılçıklı olduklarından dolayı balıkçılar tarafından fazlaca tutulmamaktadır. Bunun temel nedeni ise ekonomik olarak fazla getirisinin bulunmamasından kaynaklıdır. Kimi kaya balığı türleri balıkçılara ciddi anlamda kazançlar elde ettirmektedir. Eti yenilen ve kılçığı fazla olmayan mezgit balığı, yassı balık, morina, barramundi gibi balık türleri ticari değeri bulunan balık türleridir. Hakeza Brachygobius gibi yassı balığı türleri akvaryumlarda renklerinden dolayı balık severler tarafından beslenmektedir. 

Kaya BalığıKaya Balığının Fiziki Özellikleri ve Beslenme

Bir çok tür ve cinsi bulunan kaya balıklarının genel olarak iskelet yapısı aynıdır. Kaya balıklarının en büyük özelliği emiciliği oluşturan leğen şeklinde yüzgeçlerinin bulunmasıdır. Kaya balıklarının genellikle sırt yüzgeçleri anatomik olarak farklı türler olmasına rağmen, diğer türleri ile benzerlik göstermektedir. Bu balık türünün sırtı koyu, baş ve ağız kısmı sivri olmakla birlikte karın bölgesi çoğunlukla beyazdır. Renk itibariyle türler arasında farklılık göstermesine rağmen. Ülkemizde göl, nehir ve denizlerde tutulan kaya balıklarının renkleri gümüş beyazı rengindedir. Kaya balıkları mercan ve kayalıklarda bulunan ot, meyve çekirdeği, mil ve mercanların üzerindeki besinleri ağız yapısı ile yapışarak tüketmektedir. Akvaryumlar içinde bulunan kaya balıklarının akvaryum camına sarılması ile akvaryumun doğal olarak temizlenmesini sağlamaktadır. 

Kaya Balıklarında Üreme

Kaya balığı türleri genel olarak aynı şekilde ürer ve döllenirler. Dişi kaya balığı yumurtalarını nehirlerde otların arasına bırakır ve Erkek kaya balığı bu yumurtaları döller. Döllenen yumurtalar 1-2 hafta içerisinde canlılık kazanarak beyazımsı olarak hareket kabiliyet kazanmış olur. Kaya balıklarının yumurtalarını nehir kenarı ve mercan çevrelerine bırakmasının en büyük nedeni diğer balık türlerinden yumurtaların korunmasını sağlamaktadır. Bazen nehir akıntısı ile nehir sonuna giden balık yumurtaları hareketlenip büyüyünce, doğal olarak tekrardan üremenin gerçekleşeceği alana dönüşü sağlanır. 

Kaya Balığı Avlanması

Ülkemizde kaya balıkları tutulması kolay olması hasebi ile bir çok amatör balıkçı tarafından olta, tırıvırı, ağ ve el yöntemi ile tutulmaktadır. Uzman balıkçılar kaya balıklarının bulunduğu bölgeye küçük gözlü ağlar bir gün önceden atarak, ertesi gün bu ağları çekerek geçimlerini sağlar. Amatör balıkçılar ise tırıvırı veya olta yardımı ile balıkların tutulmasını sağlamaktadır. Ayrıca kimi amatör balıkçılar nehir kenarına inerek, kayalıklar arasında buluna kaya balıklarını incitmeden el yöntemi ve yardımı ile tutulmasını sağlamaktadır. Kaya balıkları o kadar lezzetli olmamasına rağmen amatör balıkçılar tarafından severek tüketilmektedir. Ayrıca kaya balıkları sıvı yağında kızartılarak rahatlıkla tüketilir. Kızartma son]]> Rüyada Balık Tutmak https://www.balik.web.tr/ruyada-balik-tutmak.html Sun, 21 Oct 2018 22:09:48 +0000 Rüyada Balık Tutmak, Büyük kısmetler ile karşılaşmaya, hanede yaşanacak bolluk ve berekete, bol şansa, fakirlikten kurtulmaya, ele geçecek büyük miktarda helal mala, sağlıklı bir ömür yaşamaya, rüya sahibinin eline geçece Rüyada Balık Tutmak, Büyük kısmetler ile karşılaşmaya, hanede yaşanacak bolluk ve berekete, bol şansa, fakirlikten kurtulmaya, ele geçecek büyük miktarda helal mala, sağlıklı bir ömür yaşamaya, rüya sahibinin eline geçecek olan yüklü miktarda paralara, rahata kavuşmaya, yakın zamanda alınacak olan güzel ve hayırlı haberlere, emeklerinin karşılığının alınacağına, tutulan balıklar küçük ise, kısa zamanda yaşanacak olan üzüntü ve kedere, büyük ise mal ve ziynet sahibi olmaya  işaret eder.
Bazı tabircilere göre rüyada balık tutmak, rüya sahibinin karşısına çıkacak çok iyi fırsatlara ve bu fırsatları güzel değerlendirileceğine, hayırlı evlat ve mülk sahibi olmaya, zevk ve sefaya düşkün bir hayat yaşamaya, sıkıntıları geride bırakmaya ve mutlu ve sakin bir hayat yaşanacağına delalet eder.

Rüyada bulanık sudan balık tuttuğunu görmek, rüya sahibinin yaşayacağı üzüntü ve kedere, günah işlemeye ve kalp kırmaya yorumlanır. Tatlı suda balık tuttuğunu görmek, rüya sahibinin ağzının tatlanacağına, sevinç ve neşeye ve evde yaşanacak olan güzel muhabbetli günler anlamına gelir.

Rüyada sayısı belli olan balık tuttuğunu görmek, büyük mal sahibi olunacağına, temiz ve iyi niyetli bir kadın ile karşılaşmaya, itibar sahibi olmaya, işlerin genişlemesine, balıkların sayısı belli değil ise, yağma edilmiş mala alamet eder.

Rüyada bir kaç çeşit balık tuttuğunu görmek, rüya sahibinin birçok yerden alacağı nasiplere, rüya sahibinin menfaatine olacak olan işlerle uğraşacağına, beklenmeyen bir yerden fayda sağlayacak haberler almaya, aynı zamanda yaşanan bazı durumların yaratacağı sıkıntılar ile de tabir edilir. Rüyada ölü balık tuttuğunu görmek, rüya sahibinin elinden çıkacak ufak kayıplar şeklinde yorumlanır.

Rüyada oltayla balık tuttuğunu görmek, rüya sahibinin çok zorlanıp oldukça emekler harcayıp ve çok çalışması ile elde edeceği büyük kazançlara, tuttu balıklar miktarınca kar elde etmeye, yakın bir zamanda yaptığı işler sayesinde büyük paralar kazanıp birçok kişi tarafından takdir edileceğine delalet eder.
 
Rüyada eliyle balık tuttuğunu görmek, rüya sahibinin gireceği büyük meşakkatlere, büyük emekler harcanarak ve sabırlı olunarak elde edilecek kısmetlere, bunca zaman yapılan işlerin sonunda karşılığını görmeye ve itibar kazanmaya yorumlanır. 

Rüyada balık ağı ile balık tuttuğunu görmek, yakın zamanda duyulacak olan ve rüya sahibini derinden etkileyecek, oldukça üzüntü yaratacak olan kötü haberler almaya, bazı tabircilere göre ise, rüya sahibinin işlerinin açılacağına ve yüksek kazançlar elde edip şöhret sahibi olmaya işaret eder.

Rüyada Balık TutmakRüyada balık tutup, tuttuğu balığı yediğini görmek, kısmet ile yorumlanır ve çoğunlukla hayırlı işler ile tabir edilir. Bu rüyayı gören kimse şayet bir işe başlayacak ya da yeni bir başlangıç yapmak üzere ise yapacağı bütün işlerde mutluluk ve başarı elde edeceği anlamına gelir.

Rüyasında tuttuğu balık ile konuştuğunu görmek, rüya sahibinin gönlünde yatan, olmasını çok istediği ve gönülden dua ettiği muradına kavuşacağına ve bütün isteklerinin yakın zamanda gerçekleşeceğine, hayatı boyunca yaşanacak olan huzur ve mutlu günlere, ulaşılması zor ve imkansız olarak görülen şeylerin kolaylaşıp bir bir gerçekleşeceği anlamına gelir.

Rüyada yunus balığı tuttuğunu görmek, yoksul için zenginliğe ve feraha çıkmaya, korkak kimse için ise emniyete yorumlanır.

Rüyada beyaz balık tuttuğunu görmek, cana yakın ve iyi niyetli biri ile karşılaşmaya, sevilen kişiler ile birlikte yaşanacak güzel günlere, maddi darlıktan kurtulmaya, mevki sahibi olmaya, hayırlı kısmetler ile karşılaşıp yuva kurmaya, fayda sağlayan işler ile uğraşmaya, kendisine maddi ve manevi anlamda yük o]]> Fil Balığı https://www.balik.web.tr/fil-baligi.html Mon, 22 Oct 2018 06:55:23 +0000 Fil balığı, batı Afrika'nın hareketli ve çamurlu olan nehirlerinde yaşayan hem etçil hemde otçul olan bir balık türüdür. Diğer türlere karşı barışcıl olan bu tür balıklar kendi türüne karşı hafif
Fil balığı, batı Afrika'nın hareketli ve çamurlu olan nehirlerinde yaşayan hem etçil hemde otçul olan bir balık türüdür. Diğer türlere karşı barışcıl olan bu tür balıklar kendi türüne karşı hafif bir agresif tutum içerisinde olduğu görülmektedir. 20-28 derece arasındaki sıcaklıklarda yaşayabilen fil balığı en fazla 20 santimetre uzunluğunda olabilmektedir. İlginç bir görünüme sahip olan bu türün balıkları zayıf da olsa bir miktar elektrik üretimi yapmaktadırlar. Üretmiş olduğu elektriği yem bulmak için kullanan bu balıkları yetiştirmek için kullanacağınız akvaryum kumunun ince olmasına özen göstermeniz gerekir. Hafif yumuşak sulardan hoşlanan bu balıklar akvaryumlarında loş bir aydınlatma olmasını sevmektedirler. Su kalitesinin düşmesi ile beraber balığın elektrik üretimi azalması söz konusudur. Fil balığı beslenirken hızlı ve agresif olan balıklar kullanmamanız gerekir. Bu durum yemlenme sırasında kaybeden taraf olmasına neden olabilmektedir. Fil balığı çakıl kaplı denizin dibine yaklaşarak kafasını yere meyilli tutarak yüzer. Yavaş yavaş yüzerken hortuma benzeyen uzun çenesiyle deniz dibini birkaç minimetre mesafeden sağ ve sola doğru sürekli olarak tarar. Fil balığı bu haliyle dedektörle altın arayan avcılara benzetilmektedir.

Aslında fil balığın yaptığı bu işlemin tek bir amacı vardır. Dipteki tortuların arasında en sevdiği yiyecek olan ölü lavantalarını bulmak. Zoologlar suyun dibine larvaları saklayarak fil balığının bunları bulup bulamayacağın izlemek için araştırmışlardır. Sonuç bilim adamları için şaşırtıcı olmuştur, çünkü balık her seferinde kendi yetenekleriyle yiyeceklerin yerini kolayca buluştur.

Fil BalığıFil Balığı özellikleri: 
 • Latince adları: Gnathonemus petersi
 • Yaşadığı yerleri: Batı Afrika'nın çamurlu nehirleri.
 • Beslenme biçimleri: Hem otçul, hem etçil
 • Türleri davranışı: Agresiflerdir.
 • Sıcaklık: 22 derece ile 28 derece
]]> Rüyada Balık Yemek https://www.balik.web.tr/ruyada-balik-yemek.html Mon, 22 Oct 2018 16:17:24 +0000 Rüyada Balık Yemek, Bir çok rüya tabircisi tarafından rüyasında balık yediğini gören kimsenin güzel günler göreceğine delalettir. Bir kimse rüyasında balık yediğini görürse ve ticaret ile uğraşmakta ise girmiş olduğu Rüyada Balık Yemek, Bir çok rüya tabircisi tarafından rüyasında balık yediğini gören kimsenin güzel günler göreceğine delalettir. Bir kimse rüyasında balık yediğini görürse ve ticaret ile uğraşmakta ise girmiş olduğu ticari işlerden ciddi anlamda gelirler elde eder. Hatta o kadar servete kavuşur ki yanında bir çok kişinin çalışmasına vesile olur. Rüyasında balık yediğini gören kimse eğer şayet bir işletmede çalışmakta ise bulunduğu iş yerinde müdürlük gibi güzel konumlara gelir. Patronları tarafından taktir alan kişi iş yerinde iyi bir idareci olarak güzel kazançlar iş verenlerine kazandırır. Bir kimse rüyasında beyaz bir tabak içerisinde pişmiş bir balık yediğini görür ve kendisi bekar ise kısa süre içerisinde iyi huylu ve güzel bir bayanla yaşamını birleştirir. Bir kimse sosyal hayatında hastaysa ve ciddi anlamda hastalığından dolayı ağrılar çekmekte ve rüyasında balık yediğini görürse iyi bir hekimin kontrolüyle, Allah'ın izniyle şifaya kavuşur. Şayet bir kimse yaşamında ilim ve eğitimle uğraşmakta ise istediği ilmin kendisine Allah'ın izniyle verileceğine, bu ilim neticesinde çevresindekilerin sürekli kendisine saygı göstereceğine işarettir. Hakeza bir kimse bir kimse bir araştırma ile uğraşmakta ise insanlığın yarına üretilecek bir cihaza ve yarara işarettir. Bu kişi rüyasında balığı yediğini dile getirdiği taktir de insanlık yararına gireceği bu işten başarılar elde eder ve taktir toplayacaktır. 

Rüyada Balık YemekRüyada Denizde Balık Tutup Yemek,

Bir kimse açılmış olduğu okyanusta kendi eliyle tuttuğu balığı pişirerek yediğini görmesi oldukça hayırlıdır. Denizden balık tutmak rızka işarettir. Bir kimse yapacağı ticareti işlerde başarılar elde eder ancak bu başarı talih ve zamanında yapılan yatırımlar sayesinde kat ve kat artar. Rüyasında denizden büyük bir balık tutarak tek başına pişirerek yediğini gören kimse büyük bir servet elde eder. Rüyasında küçük bir balığı kendi eliyle tutup pişirip yiyen bir kimse güzel dostluklar elde edeceğine delalettir. Bir kimse rüyasında hasta olduğunu ve deniz den tuttuğu balık ile karnını doyurduğunu görmesi, zarar göreceği bir işten yakınları sayesinde kurtulacağına işarettir. Bir kimse öğrenci ve bir sınava girmiş ise başarılar elde eder. Rüyasında balık tutup yediğini gören kimse eğitim hayatında güzel günler görür ve devletinin vermiş olduğu imkanlardan faydalanarak kıymetli yerlerde görev alır. 

Rüyada Çiğ Balık Yemek,

Rüyada balık yemek oldukça güzeldir ancak rüyasında çiğ balık yediğini gören kimse oldukça dikkatli olmalıdır. Bu kimse düşmanlarına karşı kesinlikle galip gelir. Hatta gireceği ticari işlerde oldukça başarılı olur. Ancak yapacağı bu ticari anlaşmalarda kalp kırarak servet edeceğine işarettir. Bu nedenle böyle bir rüya gören kimse gönül kırmamaya dikkat etmelidir. Bir kısım rüya tabirciler ince rüyada çiğ balık yediğini gören kimse helal olmayan bir kazanç elde edeceğini dile getirmişlerdir ancak bu kimse gelen bu serveti hayırlı yollara sarf ederek evine sokmayacağını bir kısım rüya tabircileri dile getirmiştir. Rüya da çiğ balık yemek çoğunlukla zorlukla elde edilen başarıya işarettir. 

Rüyada Tuttuğu Balığı Temizleyerek Yemek,

Rüya tabircilerince rüyada balık yemek oldukça güzel olarak tabir edilmiştir. Hakeza bir kimse tuttuğu balığı kendi eliyle temizleyerek pişirerek yediğini gören kimse alın teriyle kazandığı parayı güzel yerlerde harcar. Rüyasında tuttuğu balığı temizleyerek yediğini gören kimse aile hayatında sevilen ve saygı duyulan bir konuma gelir. Rüyasında balık yediğini gören kimse bir aile babası ise evinin içerisinde refah ve bolluk hiçbir zaman azalmaz. Bir kimse rüyasında bilmediği bir lokanta da süslenmiş ve güzel pişmiş bir balığın kendisine sunulduğu ve bu balığı yediğini görmesi oldukça hayırlıdır. Hali hazırda lokanta da önüne]]> Melek Balığı https://www.balik.web.tr/melek-baligi.html Mon, 22 Oct 2018 17:45:08 +0000 Melek balığı, insanların akvaryumlar içerisinde süs olarak besledikleri balık türlerinden biridir. Melek balığı, üzerinde bulundurduğu kanatları nedeniyle bir meleği andırdığı için ülkemizde adı melek balığı olarak ge Melek balığı, insanların akvaryumlar içerisinde süs olarak besledikleri balık türlerinden biridir. Melek balığı, üzerinde bulundurduğu kanatları nedeniyle bir meleği andırdığı için ülkemizde adı melek balığı olarak geçmektedir. Denizlerde yaşamayan bu balık, en çok okyanuslarda bulunur. Fakat daha önceden de belirttiğimiz gibi süs olarak akvaryumlarda kullanıldığı için bazı üreticiler tarafından çoğaltılarak direk akvaryun balığı olarak satılmaktadır. Melek balığının birçok farklı türü bulunmaktadır. Özellikle beyaz renkte olan melek balıkları, günümüzde insanlar tarafından çok ilgi çekmektedir. Çünkü beyaz renkte olan balıklar, hem ismiyle uyumlu hem de meleğe çok daha fazla benzerler. Melek balıkları, genellikle küçük boyutlardadır. İki ile üç santim arasında değişen bu balıkların büyük olan türleri de bulunmaktadır. Bu balıkların büyük olan türlerinin boyları ise en fazla altı santime ulaşmaktadır. Bu balık okyanusların haricinde Brezilya'nın Amapa nehrinde yaşamaktadır. Bunun yanında bataklıklarda ve okyanusların derinliklerinde yaşayan bu canlı, bazende nehir kıyılarında görülmektedir. Bu balıklar temiz sularda bulunduğunda renkleri biraz daha koyu olur. Fakat kirli sularda renkleri biraz daha şeffaf bir hale gelir.

Melek BalığıMelek balığı beslenme şekilleri,

Melek balıklarının beslenme biçimi aslında çeşitlidir. Yani bazı melek balıkları otla beslenirken bazı türleri et ile beslenmektedir. Bu biçimlerin yanında ayrıca bazı melek balıkları da hem etçil hem de otçul olarak görülmektedir. Bu balıklara genel olarak bakıldığında ise en çok görülen tür, hem etçil hem de otçul olan melek balıklarıdır. Bu balıklar beslenirken, omurgasız canlılarla beslenirler. Bu balıklar için hem sindirim hem de tüketim çok daha kolaydır. Eğer akvaryum  içerisinde beslenen bir melek balığı söz konusu ise bu durumda melek balığı pul ve granül yemlerini tüketmektedir. Aslında bu yemlere bakıldığında melek balıklarının atları bu şekilde beslenmez. Fakat akvaryumda yaşayan melek balıkları için bu yemler uygundur. 

Melek balığı davranış biçimi ve cinsiyet ayrımı,

Melek balıklarının davranış biçimleri yarı agresif olduğu için her tür balıkla aynı akvaryumda yaşayamamaktadır. Genellikle kendisinden küçük olan balıkları öldürerek kendisine yem eder. Bu nedenle beraberinde besleyeceğiniz balıkları çok iyi seçmelisiniz. Davranış biçiminin yanı sıra bu balıklarda cinsiyet ayrımının yapılması son derece zordur. Bu nedenle cinsiyet ayrımının yapılabilmesi için balıklar konusunda profesyonel olan insanların konuyla ilgilenmesi gerekir. Fakat genel olarak melek balığı türlerinden erkek olanların kafa kısımları biraz daha hörgüçlüdür. Bu farklılığına bakarak cinsiyet ayrımı yapılabilir. Fakat bu balıklarla haşır neşir olmayan kişilerin ayrımı yapması son derece zordur. 

Melek balığı üreme,

Melek balığı, diğer balıklar gibi yumurta ile üremektedir. Birçok zaman geniş ve büyük yapraklar üzerine yumurtlayarak üreyen bu balıklar yumurtlama sonrasında yumurtaların başından ayrılmayarak diğer balıkların yumurtaları yemelerini engellerler. Anne ve baba yumurtaların başında beraber beklerler. Bazen çok büyük farklı türdeki balıklar, yumurta başında yüzerek bekleyen anne ya da babadan birini yiyerek üremeyi bozabilmektedir. Bu durumda yumurtalardan bazıları yaşasa bile bazıları yavru çıkarmadan ölmektedir. 

Melek balığı genel olarak,

Bu balıklar, son derece gösterişli balıklardır. Özellikle renkli olan türlerinde, pullarla meydana gelen mükemmel desen birçok kişiyi kendisine aşık etmektedir. Özellikle avlanmayan boylarda olan melek balıkları, son derece sevilen türlerdir. Bu balıkların özellikle discusla beraber beslenmemesi gerekmektedir. Bu balıklar berabe]]> Balık Oltası https://www.balik.web.tr/balik-oltasi.html Tue, 23 Oct 2018 17:15:00 +0000 Balık oltası, yakalanacak balığın boyutuna, ağırlığına, oltanın atılacağı nehrin yada suyun derinliğine göre tasarlanan düzenektir. Olta kelimesi İtalyanca ''gidip gelme'' anlamına gelen volta sözcüğünden türemiştir. Balık oltası, yakalanacak balığın boyutuna, ağırlığına, oltanın atılacağı nehrin yada suyun derinliğine göre tasarlanan düzenektir. Olta kelimesi İtalyanca ''gidip gelme'' anlamına gelen volta sözcüğünden türemiştir. Balık oltası denince aklımıza makaralı düzenekler gelmemeli. Amatör olarak bir sopanın ucuna misina, ucuna şamandıra ve kanca eklediğinizde de basit bir olta düzeneği oluşturursunuz. Balık avcılığının tarihinde insanlar bir çok şeyden misina yapmışlardır. Örneğin keten, keçi kılı, at kuyruğu kullanmışlardır. 
Oltada kullanılan misina plastik ve naylon olabilmektedir. Kullandığınız misinayı çok uzun süre kullanmamanız yararlı olacaktır. Çünkü yıpranmış bir misina balık tutarken sizi yarı yolda bırakabilir. Balık oltasının kusursuz işleyen bir mekanizması vardır. Bu mekanizma sayesinde çok güçlü balıkları bile rahatlıkla kendinize çekebilirsiniz. 

Makara,

Oltanın üzerindeki makara balık tutup size çeken parçadır. Makara üzerindeki manivela ismini verdiğimiz kolu çevirdiğinizde içerideki dişliler harekete geçer. Bu dönüş sizin uyguladığınız çok az bir çeviriş gücünü daha sağlam hale getirir.Sizin manivelayı bir tur çevirmenizde içerideki mekanizma 5 kez dönmektedir. Bu hareket misinayı bobine sarar ve balık bize doğru gelmeye başlar. Büyük balıklarda birazda deneyimle sorunsuz bir şekilde balığı tutmuş olacaksınız. Makara düzeneğinin içinde, tutucu,kamış, makara ayağı, kol, destek bağlantısı, geri dönüş engelleme manivelası, kapalı bobin, misina ve fren ayarıdır. Amatör balıkçılıkta makaranın kullanımı M.s. 1200'lere kadar dayandığı söylenmektedir. 

Misina,

Misinalar da test yükü diye bir kavram vardır. Bunun anlamı misinanın tek seferde kopmadan taşıyabileceği yüktür. Satın aldığınız misinanın etiketine baktığınızda libre yada kg ifadelerini görebilirsiniz. Hesaplamak gerekirse Kg Libre ölçüsünün yarısından azdır. Yani 20 libre yazıyorsa 8 kg gibi düşünebiliriz. Misinalar da esneklik önemli bir noktadır. Balığın çekme gücüne karşı esneme yapmaz ise kopar yada sizi zorlayabilir.

Balık OltasıKamışlar,

Teleskopik kamışlar, genellikle her türlü avlanmaya müsaittir. Surf kamışlar genellikle uzak mesafelere atış yapabilmek için tasarlanmıştır. Lüfer, çinekop ve palamut avlanabilir. Boyları 5 metreye kadar çıkabilir. Çıkrık kamışlar, çok büyük balıkların tekneden tutulmasını sağlayan kamışlardır. Bunların dışında porselensiz ve parçalı kamışlar vardır.

Balık oltası çeşitleri,

Kıyıdan balık tutmaya yarayan takımlar, Tekne olta takımları, Spin-at çek olta, Surf olta, Lrf olta, Jig olta takımları mevcuttur. Bu oltalar kullanacağınız ortama yada tutacağınız balığın türüne göre seçilecektir.
]]>
Bebeklere Balık Çorbası https://www.balik.web.tr/bebeklere-balik-corbasi.html Tue, 23 Oct 2018 23:06:08 +0000 Bebeklere balık çorbası; Bebeğimiz artık büyüdü ve ek gıdaya başladı onun için en lezzetli ve besleyici besinleri tercih etmeliyiz. Kaldı ki bir çok anne bunu yapmaktadır. Ek gıdaya başladığımız da ilk olarak bebeklerimize Bebeklere balık çorbası; Bebeğimiz artık büyüdü ve ek gıdaya başladı onun için en lezzetli ve besleyici besinleri tercih etmeliyiz. Kaldı ki bir çok anne bunu yapmaktadır. Ek gıdaya başladığımız da ilk olarak bebeklerimize çorba yapmayı deneriz. Bebeğimiz için çok sağlıklı olduğunu bildiğimiz balık çorbasını yapabiliriz. Balık çorbasını daha önce hiç tüketmeyen biri için biraz ilginç ve tuhaf gelebilir. Fakat Karadeniz de balıklı tatlı yapıldığı düşünülürse balık çorbası çok ilginç olmasa gerek. Bebeklere balık çorbası yaparken içerisine bebeğimiz için vitaminli olduğunu düşündüğümüz sebzeleri de ekleyebiliriz. Bu şekilde hem bebeğimizin beden gelişimi hemde zeka gelişimini desteklemiş oluruz. Ayrıca balığın içerisinde bulunan vitamin ve mineraller bebeğimizin vücudunu dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Sizlerde bebeğiniz için balık çorbası hazırlamak isterseniz bebeğinize en uygun balık çorbası tarifini sizlerle  paylaştığım tarife uyarak yapabilirsiniz. 

Bebeklere Balık ÇorbasıBebeklere balık çorbası için gerekli malzemeler;
 • 1 adet somon veya mezgit yaklaşık 300 gram,
 • 1 adet küçük boy patates,
 • 1 adet küçük boy havuç,
 • 1 adet küçük boy kuru soğan,
 • 2 yemek kaşığı irmik,
 • 2 yemek kaşığı tereyağ,
 • 1 çorba kaşığı un,
 • Defne yaprağı,
 • 1 kaç damla limon suyu,
 • 1 tutam tuz,
 • Bebekler için bir çorba olduğu için ben baharat kullanmıyorum tercih size kalmış,
Hazırlanışı; Öncelikle bebeğimiz için hazırlayacağınız çorba için en taze balığı seçiyoruz. Balığın içerisini ve pullarını iyice temizleyip bol soğuk su ile yıkıyoruz. Ardından ortadan kesip tencereye alıyoruz. Bir litre soğuk su ekleyip içerisine defne yaprağını koyuyoruz ve kısık ateş de yaklaşık 10-15 dakika haşlıyoruz. Haşlanan balığı suyun içerisinde çıkartıp bir kenara koyuyoruz. Ayrı bir yerde küçük bir tencerenin içerisine tere yağı ve unu koyup unun çiğ kokusu kayboluncaya kadar yakmadan kavuruyoruz. Ardından balığı haşladığımız suyu tel süzgeçten geçirip kavurduğumuz un ve tereyağının içerisine yavaş yavaş ekliyoruz. Balık sununu eklerken karıştırma işlemine devam ediyoruz yoksa topaklanmalar olabilir. Daha sonra rendelediğimiz havuç, kuru soğan ve patatesi ekliyoruz. Sebzeler pişinceye kadar kaynattığımız çorbanın içerisine irmiği ekliyoruz. Biz bir kenara ayırdığımız balığın derisini yüzüp kılçıklarını iyice ayırıyoruz. Küçük kılçıklarını da temizlediğimizden emin olduğumuz balıkları iyice didip çorbaya ilave ediyoruz.  Hazırladığımız bebeklere balık çorbasının içerisine çok az miktarda tuz ekliyoruz. Tercih sizin dilerseniz tuz ve baharat eklemeyebilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz taneli çorba içemiyor ise blenderden geçirip bebeğinize içirebilirsiniz. Bir kaç damla limon eklemeyi unutmayın şimdiden şifa olsun. 
]]>
Somon Balığı https://www.balik.web.tr/somon-baligi.html Wed, 24 Oct 2018 00:26:11 +0000 Somon Balığı, Tatlı sularda yetişen, daha sonra denizlere göç eden ve yumurtlamak için yeniden tatlı sulara dönen göçebe bir balık türü olan somon balığı, yaptığı göçler ile birçok engeli aşabilen bir balık tür Somon Balığı, Tatlı sularda yetişen, daha sonra denizlere göç eden ve yumurtlamak için yeniden tatlı sulara dönen göçebe bir balık türü olan somon balığı, yaptığı göçler ile birçok engeli aşabilen bir balık türüdür. Bazen alçak şelaleleri bile oldukça yükseğe atlayıp veya hiç destek almadan akıntıya karşı yüzüp aşar. Oldukça akıllı olan bu balık türü bütün okyanusu dolaşsa dahi suyun kokusunu takip edip kendi doğdukları yerlere geri dönebilirler.

Somon balığının tarihi, 

Yüzyıllar önce çok daha yaygın bir balık türü olan somon balığı, Avrupa'da hemen hemen her ırmakta yaşayan bir balıktı. Somon balığının bazı türlerinin ise Atlantik okyanusundan Rhein nehrine geçip oradan da Alp Dağlarında yer alan kaynaklara göç ettikleri bilinmektedir. Zamanla sanayi devrimi ile çoğu somon balığının sıvı atıklarını ırmaklara aktarılan birçok fabrika ve elektrik ihtiyacını karşılamak için kurulmuş olan baraj duvarları yüzünden göçleri son bulmuştur ve bu barajlar arttıkça somon balıkları yok olmaya başlamışlardır. Alaska ve Kanada pasifik somonlarının miktarı da 1900 yılından beri aşırı avlanma sebebiyle ve baraj duvarlarından dolayı oldukça azalmıştır. Fakat günümüzde somon balığını koruyan bazı yasalar çıkartılmış ve baraj duvarlarının yan kısımlarına somonların göç etmelerini sağlamak için baraj merdiveni adı verilen sistemler yapılmıştır. Aynı zamanda bu yasalara karşılık olarak somon balığı üretmek için birçok çiftlik kurulmuştur.

Somon BalığıSomon balığın yumurtlaması, 

Yetişkin olan dişi somonlar nehir yataklarında su seviyesinin az olduğu yerlerde kuyrukları sayesinde yaklaşık olarak 4-5 cm derinliğinde çukurlar açarak yumurtalarını bu çukurlara bırakırlar. Bıraktıkları yumurtaların oksijen alabilmeleri için mineralli, akıntısı yüksek olan ve temiz suları seçerler. Tek bir seferde ortalama 8000 yumurta bırakabilen dişi somon balıklarının, bıraktığı yumurtalar daha sonra erkek somon tarafından sıvı bırakılması ile döllenir. Çiftleşme dönemleri çoğunlukla yaz sonlarında ya da sonbahar mevsiminde olur. Yumurtalar yaklaşık olarak 4 ay sonra kuluçkadan çıkar ve yumurtadan çıkan yavru balıklar besin ihtiyaçlarını karın bölgelerinin alt kısmında yer alan sarı renkli keseden karşılarlar. Yavru balıklar diğer balıklardan korunmak için çakıl taşlarının altında saklanır ve birkaç hafta sonra akarsunun içerisine yiyecek aramak için çıkarlar.

Somon balığı üretimi, 

Soğuk su balığı olan somon balığı ülkemiz sularında doğal ortamlarda pek fazla yetişmeyen bir balık türüdür. Genellikle Norveç'ten ithal edilen bu balığı en çok üreten ülke ise 2004 yılında Şili olmuştur.

Somon balığının tüketimi, 

Pembe renginde eti olan, tadı diğer balıklara göre çok daha baskın ve lezzetli, soğuk su balığı olması nedeni ile de yağ oranı oldukça yüksek bir balık türü olan somon balığı, yağlı olması nedeniyle kızartmaya uygun olan bir balık değildir. Vücudumuzun kendi kendine üretemediği ve sağlık açısından oldukça büyük önemi olan omega-3 yağ asitleri açısından diğer balıklara göre çok daha büyük bir öneme sahip olan somon balığı, oldukça lezzetli ve kılçıksız olması nedeniyle eşsiz özelliğe sahip bir balıktır. En çok sevilen ve genellikle havyarı yapılan bu balığın ticari değeri de oldukça yüksektir. 

Somon balığının sağlığa faydaları, 

Omega 3 bakımından en zengin balık olan somon balığı kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olur ve içerdiği B12 vitamini sayesinde unutkanlığa iyi gelir. Kalp hastalıklarına iyi gelir, düzenli olarak tüketildiğinde ağız, mide ,pankreas ve kolon kanserini riskini azaltır. Yemek borusu ve midenin korunmasını sağlar, yüksek kan basıncının düşürür, göz sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Ayrıca oldukça yağlı olması bakımı]]> Gelincik Balığı https://www.balik.web.tr/gelincik-baligi.html Wed, 24 Oct 2018 06:54:36 +0000 Gelincik Balığı: Bilimsel adı gadiformes gadidae olan ve gadidae familyasının bir üyesi olan gelincik balığının vücudunun ön tarafı yuvarlak olup kuyruk tarafı ise yandan yassıdır. Vücudu ufak pullar ile kaplı olan ge Gelincik Balığı: Bilimsel adı gadiformes gadidae olan ve gadidae familyasının bir üyesi olan gelincik balığının vücudunun ön tarafı yuvarlak olup kuyruk tarafı ise yandan yassıdır. Vücudu ufak pullar ile kaplı olan gelincik balığının iki adet sırt yüzgeci bulunmaktadır ve bu yüzgeçlerden ilki daha az gelişmiştir. Çenesinin alt kısmında iki adet kısa bıyığı bulunmaktadır. Üst çenesi ise alt çenesinden daha uzundur. gadidae familyasına ait gelincik balığı ve mezgit balığı ve bakalyaro ile akrabadır. Bu balık türü yaklaşık olarak 20 ile 40 santim uzunlukta olmaktadır ve deri yüzeyi oldukça kaygan bir yapıya sahiptir.

Gelincik Balığı

Gelincik Balığının Özellikleri

Sıcak ve ılıman sularda taşlık diplerinde sahil yakınlarında yaşamını sürdüren bir balık türü olan gelincik balığı oldukça hareketli, yırtıcı ve saldırgan özelliktedir. Bu balık türünü genellikle ocak ayından aralık ayına kadar yani son bahar aylarına üremesini gerçekleştirmektedir. Etinin çok lezzetli olması sebebi ile ekonomik değeri fazla olan gelincik balığının uzunluğu en fazla 75 cm olmakla birlikte ortalama uzunluğu ise otuz beş ile 45 cm arasında olmaktadır.

Gadidae familyasından olan bu balık türü adını bir kara hayvanı olan gelincik ismindeki hayvana çok benziyor olmasından ve karakter özelliğinin de bu hayvan gibi yırtıcı olmasından kaynaklı olarak almıştır. Gelincik balığının karada yaşayan gelincik hayvanı ile aynı olan başka bir özelliğinde ise avını gece yakalıyor olmasıdır.

Gelincik balığı ülkemiz denizlerinde özelliklede Marmara denizi, İstanbul boğazı ve Karadeniz’in boğazımıza yakın olan sahil kesimlerine kayalık, çakıllık ile ilişkenli olan diplerde yaşamaktadır. Gelincik balığının gövde kısmı füze şeklinde olup, kuyruk kısmına doğru çok az yassıdır. Bu balık türünün karnı ise yuvarlak olup dış tarafa doğru hafif çıkıntılı olmaktadır. Sırt kısmı koyu kahverengindedir ve yan kasımları ise açık kahverengi ile koyu sarı olmaktadır. Gelincik balığının yan kısımlarında ve sırt kısmında siyah ile gri benekler bulunmaktadır. Karın kısmı sarıya çalan krem rengindedir. Gelincik balığının gövde kısmı kafa kısmına göre daha büyüktür. Gelincik balığının bu yapısı sebebiyle yüz kısmı çirkindir ve yüzünde vahşi bir ifade taşımaktadır. Çenesinde ise çok keskin olan dişlere sahiptir. Gelincik balığının yüzgeç kısımlarında batıcı dikenler bulunmamaktadır ve bu balık türünün pulları çok küçük olmakla birlikte gövdesine iyice intibak etmektedir.

Gelincik balığının çakal eriği kullanılarak yapılan yemeği Museviler tarafından makbul sayılan yemekler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra bu balık türünün Türkiye de sadece bazı usta balıkçılar tarafından yapılan sepet yapımıda çok zor bir iş olmaktadır.

]]>
Panga Balığı https://www.balik.web.tr/panga-baligi.html Wed, 24 Oct 2018 16:37:34 +0000 Panga balığı , Pangasidae familyasına aittir. Bengal koyu civarında yaşayan bu balık, 10 yıla kadar yaşayabilmektedir. Yetiştiği bölgenin en önemli besin kaynaklarındandır. Suyun içerisinde daha çok titreşimle
Panga balığı , Pangasidae familyasına aittir. Bengal koyu civarında yaşayan bu balık, 10 yıla kadar yaşayabilmektedir. Yetiştiği bölgenin en önemli besin kaynaklarındandır. Suyun içerisinde daha çok titreşimleri algılayarak hareket eder. Görme yetileri çok gelişmemiştir.  Vietnam'dan ithal edilen bir balık türüdür. Balık esas olarak Vietnam'daki Mekong nehridir. Bir milyon ton civarında üretimi yapılmakta olan Panga balığı, dünyanın en çok üretilen balıklarında biridir. Kilosu yılda ortalama 1.5 kg kadar ulaşmaktadır. Beyaz eti sayesinde yemeklerde tercih edilen bir türdür.Panga balığı iyi yönlerinden ziyade kötü olarak da anılmaktadır. Bunun nedeni yetiştiği nehirlerin pis ve ağır metaller içermesidir. Bu metallerde çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir. Ancak sizin aldığınız balıklar sağlık koşullarına uygun çiftliklerde yetiştirilmiş olabilir. Ama çok ucuz olması nedeniyle ucuz etin yahnisi durumuna düşebiliriz

Panga balığı beslenme

Beslenme şekilleri etçil olmaktadır ama barışçıl bir türdür. Granül yemlerle de besleyebilirsiniz.

Panga balığı yaşam alanları,

Akvaryumda yetiştirilmesi zor olan bir balıktır. Çünkü ortalama 2 tona kadar su hacminde bir akvaryuma ihtiyaç duyulabilir. Akvaryumda boyu 1 metreye kadar çıkabilir. Üremeleri zor bir balık türüdür. Karanlık ortamlara ihtiyaç duymaktadırlar. Köpek balıklarına çok benzerlikleri vardır. Eğer akvaryumda yetiştirme şansınız olursa ürkütmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü korktuğunda çok hızlı hareket ederek akvaryumdan dışarı fırlayabilir. Panga balığı japon balığı yada diğer türlerle uyumludur. Derisi ince olduğu için enfeksiyonlara açık bir doğası vardır. Bazen suyun dibinde ters dönmüş bulabilirsiniz. Korktuğu için böyle davranmaktadır. Doğal olan bu davranış sizi korkutmasın. 

Panga BalığıPanga balığı tüketimi,

Panga balığı tavada kızartabilirsiniz. Yada buğulama yapabilirsiniz. Yalnız eti biraz yumuşak olduğu için buğulamada çabuk dağılabilir. O yüzden siz klasik balık kızartma yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Kılçık derdi olmadığı için yemesi rahattır. Genellikle fileto olarak satılmaktadır. Aldığınız filetoları direk büyük parçalar halinde kızartabilirsiniz.Kızartma yapmadan önce zeytinyağı, tuz ve karabiber ile marina ederseniz daha lezzetli olacaktır.  Daha sonra pane harcına batırdığımız pangalarımızı tavada kızartıyoruz. Yanında söğüş salata ile ikram edebilirsiniz. Yada küçük parçalara ayırıp Panga şiş yapabilirsiniz. Şişe dizerken bir limon parçası bir panga olarak dizerseniz görüntüsü de hoş olacaktır. Çok lezzetli olacaktır.  Besin değerleri yüksek bir yemek olacaktır. 
 Tercih size kalmış. Afiyet olsun. Ben besleyeceğim derseniz de bol şanslar.
]]> Balık Ağı https://www.balik.web.tr/balik-agi.html Thu, 25 Oct 2018 01:06:34 +0000 Balık ağı, Ağ balıkları tutmak için özel ipliklerden üretilen örme kafesler şeklinde üretilen bir araçtır. Balık ağlarını kullanacağınız yere göre belirler ve alırsınız. Balık ağları genel olarak iki isim altı Balık ağı, Ağ balıkları tutmak için özel ipliklerden üretilen örme kafesler şeklinde üretilen bir araçtır. Balık ağlarını kullanacağınız yere göre belirler ve alırsınız. Balık ağları genel olarak iki isim altında nitelendirilir. Bunlar serpme ve uzatma ağlardır. Her iki ağ çeşidinde de ağların suyun içine batmasını sağlayan ve uçlarında bulunan kurşun bilyalar vardır. Balık ağlarının diğer ucunda ise batmasını engelleyici mantar ve levhalar vardır. Bu sayede aşağı kısım suyun içerisine batarken yukarıdaki malzemeler sayesinde yukarı kısımda suyum yüzeyinde kalır. Balık ağlarının onarılma durumları her zaman vardır. Kullan at mantığında değildir. Bu tamir olayına da meramet adı verilir. Günümüzde ağların, şekli, çeşidi ve kullanım alanları çok gelişmiştir. Teknoloji geliştikçe balık tutma ağlarının yöntemleri ve şekilleri de değişmektedir. Bunun en büyük sebebi de daha çok balık tutmak içindir. Ağların kullanıldığı yerler büyük tekneleri makineler ve ses yankılanma yöntemleri ile balık sürüleri saptanır ve ağ vinci yardımı ile de toplanır. Bu sayede tek seferde gereken balık vurgunu yapılmış olur. 

Yeldirme ağlarıyla dalyanlarda gözler, kesme ağlarıyla olanlar uzatma, balıkların solungaçlarından yakalanmasına yardım eder ve bu açıklıklar balığın başından büyük olmaz. Çevirme ağlarında ise, durum biraz daha farklıdır balıkları torbalaşarak toplayan bir sistemi vardır. Serpme ve sürütme ağlarında ise, balıkların kaçma olasılığı ağların gözlerindeki açıklığın büyüklüğüne yada küçüklüğüne bağlıdır. Balık ağlarında dört düğüm arasındaki açıklığına ağ gözü denir. Milimetre ile ölçülerek belirlenen bu alan tutulacak balığın cinsine yada türüne göre belirlenir. 

Balık AğıBalık ağı çeşitleri;
 • Serpme ağ: Karaların arasında bulunan iç suları için kullanılan bir ağ yöntemidir. Genelde avladığı balıklar sazan ve alabalıktır. Tatlı suda kullanılan bu yöntem günümüzde halen aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Serpme ağlar kendi içindede çeşitlere ayrılır. Bunlardan cepli serpme ağ akarsularda kullanılan bir çeşididir. Bu ağ çeşidi akarsu kenarlarından suya doğru atılır ve ağa yakalanan balıklar kaçmak isterken yanlardaki ceplere takılır. İşlemin bitmesi ile ağ çekilerek yada çekilmeden içerisinden balıklar rahatlıkla toplanabilir. Balıkların kaçma şansı yoktur. Diğer bir serpme yöntemi de büzmeli serpme ağıdır. Bu yöntemde sığ sularda yada göllerde uygulanan bir yöntemdir. Sığ sularda bu ağları kullanırken ağın dibe batması çok önemlidir. Göllerde ise bu durum, yoğun av sürüsü olan yerlerin aranmasından sonra bulunan balık sürüsünün üzerine ağın bırakılması şeklinde olur. Daha sonrasında batan ağın süratle halatlar yardımıyla büzülerek çekilmesi sağlanır. Kullanılan ağ çekildikçe büzülür ve büzülen kısım bir torba şeklini alır. 
 • Trol ağlar: Bu ağ çeşidi yelkenli teknelerde ve gemilerde kullanılan bir ağdır. Geçmişi çok öncelere dayanan trol ağı, günümüzde iki farklı yöntemle kullanılır. Bunlardan birisi kapılı tek gemi ile çekilen, diğeri ise kapısız iki gemiyle çekilen şeklindedir. Trol gemileriyle yapılan balık avlama yöntemine trollemek denir. Kapılı trol ağları; bu yöntemde ağın yatay bir şekilde açılmasının sağlanması, kapılar aracılığı ile olur. Kapısız trollerde ise; iki tene yardımı ile çekilen trol ağlarının ağı her iki tekneden de çekerek ağın kapanmasıdır. Trol ağları kendi içerisinde de birçok çeşide sahiptir. 
Bu çeşitler;
 • Dip trolleri: Dip balıkları ve eklem bacaklılar için kullanılan bir yöntemdir. örnek verecek olursak karidesler bu ağ yöntemiyle tutulur. 
 • Klasik dip troller: Akdeniz ülkelerinde kullanılan bir ağ trolüdür. Seçiciliği olmayan bu yöntem tüm balıklar için kullanılır. 
 • Karides troller: Bu troller boyut olarak çok küçük olmasından ötürü, Akdeniz ülkelerinin dışında özellik]]> Rüyada Balık Görmek https://www.balik.web.tr/ruyada-balik-gormek.html Thu, 25 Oct 2018 12:13:15 +0000 Rüyada Balık Görmek: Rüyada balık görmek genellikle hayır olarak yorumlanmakla birlikte genellikle rüya sahibine gelen kısmetleri haber vermektedir. Rüyada balık tuttuğunu görmek, rüya sahibi kişinin hiç umm Rüyada Balık Görmek: Rüyada balık görmek genellikle hayır olarak yorumlanmakla birlikte genellikle rüya sahibine gelen kısmetleri haber vermektedir. 

  Rüyada balık tuttuğunu görmek, rüya sahibi kişinin hiç ummadığı bir anda eline geçecek toplu paraya işaret etmektedir. Bazı rüya yorumcularının yorumlarına göre ise, rüya sahibi kişinin bir arayış içinde olduğuna ya da uzun zamandır çabalayıp hayalini kurduğu bir şeye sonunda ulaşacağına işaret etmektedir.

  Rüyada balık yediğini görmek, rüya sahibi kişinin kadın olması halinde kolay doğum yapacağına, erkek olması halinde de şanslı bir döneme girdiğine işaret etmektedir. 

  Rüyada canlı balık yediğini görmek ise, rüya sahibi kişinin işlerini yoluna koyup, bir ev ya da araç gibi taşınmazlar alacağına ya da kısa süre içerisinde bir çocuk sahibi olacağına işaret etmektedir.  

  Rüyada tuzlu balık yediğini görmek, rüya sahibi kişinin sürekli olarak işine yarayabilecek bir mala sahip olacağına, iş ile ilgili bir seyahate çıkacağına ya da evden taşınacağına işaret etmektedir. 

  Rüyada tuzlu balık yemek bazı rüya tabircilerine göre ise, rüya sahibi kişinin kısa zamanda çok üzüntülü günler geçireceğine, güçlü bir kimse tarafından zarara uğratılacağına ya da devamlı olacak yan gelire işaret etmektedir.

  Rüyada Balık Görmek

  Rüyada kızarmış balık yediğini görmek, rüya sahibi kişinin bir tanıdığı tarafından misafirliğe davet edileceğine, rüya sahibinin genç olması halinde okul ile ilgili bir konuyla alakalı evden ayrılacağına işaret etmektedir. 

  Rüyada kızarmış balığın gökten indiğini görmek, rüya sahibi kişinin dualarının kabul olduğuna, düşmanlarına karşı galip geleceğine ve mertebe sahibi olacağına işaret etmektedir. 

  Rüyada bayat balık yemek, rüya sahibi kişinin eşinin kötü huylu olacağına, pis balık yemek, başka kişilere iftirada bulunacağına, hilekâr bir kişi olduğuna, kokmuş balık yemek ise, rüya sahibi kişinin güzel bir yemekten vazgeçip kokmuş balık yemesi halinde evli ise eşini bırakıp çapkınlık yapacağına işaret etmektedir.  

  Rüyada balık satın aldığını görmek, rüya sahibi kişinin yakın zamanda evleneceğine ve istediği huzura kavuşacağına işaret etmektedir.

  Rüyada sazan balığı görmek, rüya sahibi kişinin yakın zamanda dünya evine gireceğine ya da bir kimse ile ortak bir iş yapacağına, Yunus balığı görmek, endişe ve kaygılarından sonunda kurtulacağına ve rahata kavuşacağına, pisi balığı görmek ise, yakın çevresinde bir şeyler hakkında bir türlü tam olarak karar veremeyen birinin olduğuna ve bu durumun rüya sahibini rahatsız edeceğine işaret etmektedir.

  Rüyada balık sattığını görmek, rüya sahibi kişinin hem kendisi hem de ailesi için hayırlı olaylar ile karşılaşacağına ve zamanla evinin daha da bereketleneceğine, maddi zorluklarının sona ereceğine işaret etmektedir.

  Rüyada gövdelerinden mühürlenmiş balık görmek, rüya sahibi kişinin devlet kapısında olumlu olmasını istediği bir işi olduğuna ve bu işin en kısa zamanda hayırlı olarak çözüleceğine işaret etmektedir.

  Rüyada kurutulmuş balık görmek, rüya sahibi kişinin sağlık ile ilgili sıkıntılar yaşayabileceğine ve sağlığına dikkat etmesi gerektiğine işaret etmektedir.

  Rüyada insana benzeyen balık görmek, rüya sahibi kişinin yakın çevresinde iyi insanların olduğuna, yeni dostlar edineceğine ya da eskiden beri var olan dostlarından yakın zamanda çok fayda göreceğine işaret etmektedir.

  Rüyada yumuşak balık görmek, rüya sahibi kişinin bir başka kişiye karşı kini olduğuna, o kişiye bir kötülük yapmak istediğine ve bunu yapacağına, galip geleceğine, yılan balığı görmek ise, işlerinin bozulacağına, bir başkasının yanında çalışıyor ise işten atılacağına yada bir zarara uğrayacağına işaret etmektedir.

  Rüyada ölü balık görmek, rüya sahibi k]]> Balık Çiftleşmesi https://www.balik.web.tr/balik-ciftlesmesi.html Fri, 26 Oct 2018 00:33:02 +0000 Balık çiftleşmesi, balıklar, herkesin dikkatini çeken su canlılarıdır. Solungaçları ile solunum  yapan bu canlılar soğukkanlı olarak da bilinirler. Şayet özel bir alaka konusu değilse, merak konusu olsa da yaşamsal faali Balık çiftleşmesi, balıklar, herkesin dikkatini çeken su canlılarıdır. Solungaçları ile solunum  yapan bu canlılar soğukkanlı olarak da bilinirler. Şayet özel bir alaka konusu değilse, merak konusu olsa da yaşamsal faaliyetleri araştırma konusu olmamaktadır. Bu hayati faaliyetlerden birisi de eşey başka bir deyişle çiftleşmedir. Balıkların ne şekilde çiftleştiği, nasıl ürediği esasında ilginç bir sorundur. İşte balıkların çiftleşmelerine konusunda gerçekler. Balıkların eşey uzuvlarına genellikle gonad ismi verilmektedir. Dişilerdeki gonad ovaryum, erkeklerdeki ise testis olarak adlandırılmaktadır. 


Balık ÇiftleşmesiBalıklarda çiftleşme nasıl olur 

Balıkların eşey uzuvlarına genellikle gonad ismi verilir. Dişilerdeki gonad ovaryum, erkeklerdeki ise testistir. Bu eşey organları çiftleşme dönemlerine yaklaşıldığında kendilerine özgü şekil ve renk alırlar. Misal olarak ovaryum açık sarı veya kahverengi bir nitelik alır ve taneli bir yapıya bürünür. Erbezi ise eşey mevsiminde beyaza dönüşür. Tatlı su balıkları çoğunlukla ovipar başka bir deyişle yumurtayla çoğalırlar. Bu eşey biçiminde döllenme balığın dışarısında başka bir deyişle dışta gerçekleşir. Dişi balık yumurtalarını, erkek olan balık ise spermlerini suya bırakır. Spermler suda bulunan yumurtaları döller. Bu sebeple eşey organları gelişmemiştir. Ovovivipar cinsi döllenme dahili olarak gerçekleşir. Erkek balıklardaki anal yüzgeç çiftleşme uzvu ve bu yüzgeçin bir bölümü alet misyonu görmektedir. Memelilerdeki eşey ve doğurmaya benzemeyen bu şekil üremede plasenta şu andaki yapıda değildir. Zigotun beslenmesi yumurtanın sağladığı vitellüs maddesi ile sağlanır. ileri ki zamanlarda yavrular kloak boşluğundan dışarı atılır. 

Balıklar, yumurtaları bırakmak amaçlı çoğunlukla bir yuvayı, bir çukuru, su yosunları benzeri bitkilerin üzerlerini veya taşları seçerler. Tatlı su balıkları yumurtlamak amaçlı çok derin olmayan suları ve uygun bir yer olarak da akıntı hızı yüksek taşlık yerleri seçerler balıklar olgunlaşmış yumurtaların tümünü ya bir defada bırakır veya birden çok zaman aralıklarla bölüm bölüm bırakırlar. Gelişigüzel bırakılan yumurtalar var olsa da bazı durumlarda balıklar yumurtaların öbür balıklar aracılığıyla yenmesini önlemek amaçlı onları özel olarak hazırladıkları yuvalara bırakırlar. Birtakım balık türlerinin erkeklerinde de yumurtaların korunması içgüdüsü meydana gelmiştir ve yuvayı korurlar. Balıkların üremesinde kuluçka müddeti türden türe değişim gösterir. Bu değişikliğe etki eden bir faktör ise suyun sıcaklığıdır. Su ne civarı sıcaksa kuluçka müddeti o oranda kısalır. Bu da balıkların üremesinin hararet ile değiştirilebileceğini gösterir. Misal olarak bir balık türünde 5 derece sıcaklıkta 82 günlük sürede meydana gelen kuluçka müddeti, 10 derecede 41 güne indirilebilir. 

Balıklardaki eşey organları çiftleşme zamanına yaklaştıkça  kendilerine özgü nitelik ve şekil alırlar. Sözgelişi ovaryum açık sarı veya kahverengi bir nitelik alır ve tareli bir şekil haline gelebilmektedir. Erbezi ise eşey vaktiyle beyaz nitelik almaktadır. Tatlı su balıkları çoğunlukla yumurtlamayla çoğalmaktadırlar bu eşey şekline de ovipar denilmektedir. Bu eşey tamamı ile  balığın dış kısmında gerçekleşmektedir. Bu sebeple eşey organları gelişmemiştir. Ovovivipar  cinsi döllenme dahili  olarak gerçekleşmektedir. Erkek olan balıklarda anal yüzgeç çiftleşme uzuvu bununla birlikte alet görevini üstlenmiştir. Balıklar, yumurtalarını bırakmak amaçlı bir yuvayı, çukuru ve su yosunları benzeri nebatları seçim ederler. Çünkü bu alanlar yumurtalar için koruyucu yapıdadır.
]]> Ciklet Balıkları https://www.balik.web.tr/ciklet-baliklari.html Fri, 26 Oct 2018 12:36:34 +0000 Ciklet Balıkları, akvaryum sevenlerin vazgeçemediği balık türlerindendir. Ciklet balığının çok farklı değişik renkli türleri vardır, işte bu yüzden evlerine bir canlılık, parlaklık katmak isteyen balık sevenler ciklet ba Ciklet Balıkları, akvaryum sevenlerin vazgeçemediği balık türlerindendir. Ciklet balığının çok farklı değişik renkli türleri vardır, işte bu yüzden evlerine bir canlılık, parlaklık katmak isteyen balık sevenler ciklet balığı beslemekten zevk alırlar. Ciklet balıklarının bakımı diğer balıklara nazaran biraz daha zorda olsa, ayrı bir zevktir. Tüm dünya ülkelerinde uzun yıllardır beslenen ciklet balıkları, bizim ülkemizde son 10 yıldır daha çok rağbet görmektedirler. Fakat balık severler, ciklet balıklarının havaya ihtiyacı olmadığı için genellikle bir fanus içinde beslerler, bu çok yanlış bir besleme biçimidir.

Ciklet Balığı Yaşam Alanı Ve Suyu,

Ciklet balıkları, geniş alanları seven balıklardır. Ciklet balığı almadan önce, akvaryumun geniş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ciklet balıkları alancı balıklardır, bu yüzden ciklet balıklarının her birine akvaryumda 15-20 litrelik alan ayırmanız gerekmektedir. Alancı balıklar oldukları içinde koyuldukları akvaryumdan ayrılana kadar kendilerine ayırdıkları alanlarda yüzerler. Kendilerini doğal ortamda sanmaları onları daha huzurlu hissettireceği için, akvaryumun tabanının bolca kumla kaplı olması gerekir. Ayrıca yumurtlama dönemlerinde sakin ve huzurlu bir ortam ararlar, bu yüzden akvaryumun dekorasyonunu yaparken, bir kaç adet deniz kabuğu yada batık gemi tarzı süs eşyaları koyabilirsiniz. Ciklet balıkları diğer balık türlerine göre daha dayanıklı balıklardır. Akvaryum suyunun sıcaklığı 25-30 derece arasında olmalıdır. Akvaryum suyunun PH seviyesinin de 7.4 olmasına özen göstermeliyiz. 

Ciklet BalıklarıCiklet Balığı Beslenmesi,

Ciklet balıkları otçul balıklardır. Ciklet balıklarının o parlak güzel renkleri iyi beslenmelerine bağlıdır. Eğer akvaryumda, parlak, canlı, renkli balıklar görmek istiyorsanız, ciklet balıklarını bol ve çeşitli yeşil bitkilerle beslemeniz gerekmektedir. Haftada bir kere olmak üzere minik parçalar halinde haşlanmış ıspanak ta verebilirsiniz.

Ciklet Balıklarının Üremesi,

Ciklet balıkları, yumurtlama yoluyla üreyen balıklardır. Ciklet balıkları doğumlarından itibaren, sekiz ay gibi bir sürede ergenlikleri tamamlayıp yumurtlama zamanına gelirler. Akvaryum dekorasyonunu balıkların yumurtlama zamanlarını göze alarak yaptıysanız, yumurtlama dönemi balıklar için güzel geçecektir. Dişi ciklet yumurtaları çıkardıktan sonra onları tek tek ağzıyla toplayıp, orada biriktirir. Cikletler kuluçka süresince yumurtalarını ağızlarında taşırlar. Yumurtalar olgunlaştığı zaman çatlamadan hemen önce onları 4-5 gruplar halinde kuma gömerler. Bundan sonra da ciklet yumurtalarını, koruma görevini erkek ciklet üstlenir. Bazende dişi ciklet yumurtalar çatlayana kadar, yumurtaları ağzında tutmaya devam eder, yavrular ağzının içerisinde yumurtadan çıkar, böyle durumlarda ise iş size düşer, özellikle üretim amaçlı ciklet besliyorsanız, mutlaka sakin bir şekilde dişi cikleti sudan çıkartıp, kusmasına yardım etmeniz gerekmektedir. Yavru cikletleri, yumurtadan çıktıktan sonra mutlaka ayrı bir akvaryuma almanız gerekmektedir. Aksi taktirde anne ve baba ciklet dahil olmak üzere diğer balıklarda yavruları yemeye çalışacaklardır.
]]>
Aslan Balığı https://www.balik.web.tr/aslan-baligi.html Sat, 27 Oct 2018 04:52:49 +0000 Aslan balığı, Büyük okyanus ve Hint okyanusunun Batı kısımlarında mercan kayalıklarda yaşayan zehirli bir balıktır. İnsanlar için tehlikeli olan bu balık türü kıyıya yakın yerde denizin elli metre derinliklerinde görül Aslan balığı, Büyük okyanus ve Hint okyanusunun Batı kısımlarında mercan kayalıklarda yaşayan zehirli bir balıktır. İnsanlar için tehlikeli olan bu balık türü kıyıya yakın yerde denizin elli metre derinliklerinde görülür. Yetişkin aslan balıklarının boyu kırk santimetreye kadar büyüyebilir. 

Aslan balığının dış özellikleri; 

Üst kısımlarında bulunan iğnelerine insanlar temas ederlerse o bölgede bir kaç gün yanma hissi, terleme ve solunum sorunları yaşayabilir. Hatta bazı kişilerde ölüm ile sonuçlanabilir. Dıştan görünümü kırmızı ve koyu renk çizgilerden oluşur. Ağzının alt kısmında gözlerinin altında pervaneyi andıran pektoral yüzgeçleri vardır. Aslan balığı her ne kadar bu isimle bilinse de bazı yörelerde akrep balığı yada Hint balığı olarak da adlandırılır.

Aslan balığı, her ne kadar Hint ve Büyük okyanusta var desek de bazı Amerika sahilleri ve Karaipler de görülür bu özelliği sayesinde istilacı bir balık olarakda bilinir. Aslan balıkları göz alıcı renkleri ile dikkat çeken bir balık olsa da zehirli türde bir balık olması güzelliğinin önüne geçememiştir. 

Aslan balığı deniz akvaryumu merakı olana insanların rağbet ettiği bir balık türüdür sebebi de dış görselliğinin insanlar tarafından çok dikkat çekici ve ilginç bulunmasıdır. Her ne kadar zehirli bir balık olsa da deniz canlıları arasında deniz akvaryumu hobisi olan kişiler için çok değerli bir balıktır. 

Normal akvaryumlar için pek tercih edile balık türü değildir.çünkü diğer balıkları yeme olasılığı yüksektir. Aslan balığını deniz akvaryumda isteyen kişilerin balığın denizdeki renklerini ve gelişimi alabilmesi için doğal alanlarındaki gibi karides parçaları ,balık parçaları vermeliler, suni yemler verilirse istenilen aslan balığı gelişimi ve görünümü oluşmaz. 

Aslan BalığıAslan balığının   denizde olan on beş çeşidi vardır.
 • Antennata,
 • Cincta,
 • Cristatus,
 • Ellioti,
 • Geniserra,
 • Kodipungi,
 • Muricata,
 • Radiata,
 • Rebel,
 • Russelii,
 • Sphex,
 • Vittata,
 • Volitans,
 • Miles,
 • Mombase, bilinen çeşitleridir.
Bakımı uzmanlık isteyen bu balık özel deniz akvaryumlarında beslenmesini bilen kişiler tarafından ancak bakılabilen ve büyütülebilen balıklardır. 
]]>
Çay Balığı https://www.balik.web.tr/cay-baligi.html Sat, 27 Oct 2018 15:12:24 +0000 Çay Balığı, Ülkemizde çay ve derelerde özellikle ilk bahar döneminde oldukça fazla bulunan çay balığı eti lezzetli bir balık türüdür. Yapılan araştırmalar neticesinde çay balıklarının boyları 10 - 20 santimlik uzunluk Çay Balığı, Ülkemizde çay ve derelerde özellikle ilk bahar döneminde oldukça fazla bulunan çay balığı eti lezzetli bir balık türüdür. Yapılan araştırmalar neticesinde çay balıklarının boyları 10 - 20 santimlik uzunlukta olup sırt kısmı siyah ve yanları gümüş renktedir. Bu balık türünün oldukça fazla kılçığı bulunmaktadır. Bu nedenle bu balık türü odun ateşinde fazla lezzetli değildir. Ancak kızgın tava üzerinde sıvı yağında kızartıldığı taktirde kılçıkları eridiğinden dolayı rahat bir şekilde tüketilmektedir. Çay balıklarının içi temizlenerek ve başı kopartılarak kızartılmaktadır. Çoğunlukla ilk bahar döneminde tor veya sepme yöntemi ile tutulmaktadır. Hakeza çay balıkları büyük balıkların yakalanması amacıyla yem olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca çay balıkları hamur, somun ekmek içi ve darı gibi maddeler ile de rahatlıkla tutulmaktadır. 

Çay BalığıÇay Balığının Beslenme ve Üreme Sistemi,

Dere kenarlarında bulunan çayır ve bitkilerden beslenen çay balıkları çok fazla büyümemektedir. Çay balıkları üreme döneminde yumurtalarını dere kenarında bulunan otların arasına bırakırlar. Erkek çay balıklarının yumurtaları döllemesi ile yavru çay balıkları hayat bulmaktadır. Çay balıkları oksijene oldukça fazla ihtiyaç duymaktadır. Çay balıklarının derisi kalındır ve soğuğa dayanıklı bir yapıya sahiptirler.  Çay balıkları kimi amatörler tarafından akvaryumda beslenmektedir. Ancak oksijene duydukları ihtiyaçtan dolayı sürekli olarak oksijenin akvaryum içerisinde bulunduğu alanda akvaryum içinde dolaşırlar. Hakeza çay balıklarını akvaryumda beslemek oldukça zahmetli bir iştir çünkü sıklıkla akvaryum içindeki motora zarar verdikleri görülmüştür. Hakeza çay balıkları ışığın görünmediği bitki diplerine saklanmayı severler. Bu nedenle su altında bulunan taş aralarında ve otlukların altında amatör balıkçılar tarafından rahatlıkla tutulmaktadır. 
]]>
Turna Balığı https://www.balik.web.tr/turna-baligi.html Sun, 28 Oct 2018 13:11:40 +0000 Turna Balığı, eti sevilen ve çok çetin bir balık türü olan turna balığı, tatlı su balığıdır. Derisinde bulunan ince ve şık pullar ile güzel bir görünüme sahip olan bu balık türünün avlanması da oldukça güçt Turna Balığı, eti sevilen ve çok çetin bir balık türü olan turna balığı, tatlı su balığıdır. Derisinde bulunan ince ve şık pullar ile güzel bir görünüme sahip olan bu balık türünün avlanması da oldukça güçtür. 

Turna balığının morfolojik özellikleri

Vücudu uzayarak bir torpil şeklini alan turna balığının başı küçük ve düz pullarla örtülmüştür. Balığın burnu ise uzun ve yassı bir şekil almıştır. Ağzı büyük ve alt çenesi öne çıkan bu balık, çene yapısıyla bir ördek gagasını andırır. Ayrıca çok hızlı yüzen bu balık türünün solungaçlarının kapakları ve yanakları da pullar ile örtülmüştür. Sarımsı bir vücut rengine sahiptirler. Karın bölgesi ise açık sarı rengindedir. Baş kısımlarında yaklaşık 10 tane delik bulunur. Bu delikler duyu organlarıdır ve çıplak gözle görülebilir. 

Turna BalığıTurna balığı hakkında genel bilgiler

Ömürleri 100 yıl civarıdır. Kuzey Yarımkürenin göl ve akarsularında yaşayan turna balığı, yırtıcıdır ve boyları 40-150 santimetre kadardır. Yumurta ile çoğalan turna balıkları, birbirlerini bile yeme özelliğine sahiptir. Diş değiştirebilen bu canlı türü, tatlı suların köpek balığı olarak bilinir. 

Turna balığının yaşadığı yerler 

Avrupa, kısmen Asya ve Kuzey Amerika'da bulunan turna balığı tatlı sularda yaşamayı tercih eder. Türkiye'de ise kuzey bölgelerde ve İç Anadolu'nun bazı kesimlerinde yaşar. Sakarya ve Sapanca göllerinde rastlanması mümkün olan bu balıkların bazılarının boyu 1 metreyi geçer. 
Avlanma konusunda oldukça çetin olan turna balığı, bu enerjileri ile balıkçılar tarafından çokça sevilirler. Avlanma dışında mutfakta da çok şık şekilde tercih edilir. Ve çok lezzetli olduğu bilinir.
]]>
Balık Bakımı https://www.balik.web.tr/balik-bakimi.html Mon, 29 Oct 2018 02:14:07 +0000 Balık Bakımı, günümüzde bir çok kişi tarafından yapılmaktadır. Balıklar evlerimizin en güzel renkli, misafirleridir. Sıkkın olduğumuz zamanlarda bile akvaryumun başına oturup, onları izlerken stres atarız. Aynı zamanda onl Balık Bakımı, günümüzde bir çok kişi tarafından yapılmaktadır. Balıklar evlerimizin en güzel renkli, misafirleridir. Sıkkın olduğumuz zamanlarda bile akvaryumun başına oturup, onları izlerken stres atarız. Aynı zamanda onlar evlerimizdeki en narin misafirlerimizdir. Balıklara güzel ve temiz baktığımız sürece onlarda, sağlıklı ve uzun bir süre bizimle kalabilirler. Fakat günümüzde bir çok insan sırf hobi olsun diye, yada çocuklarım mutlu olsun diye, evlerine küçücük fanus denilen bir çeşit kavanozda balık alıp beslemektedirler. Bu çok yanlış bir yöntemdir, balıklara eziyet etmeden beslerseniz, sizinle daha uzun yıllar yaşamalarını sağlarsınız. Balık alırken, balığın özelliklerini mutlaka sorup öğrenmelisiniz, bazı balıklar çok agrasif bazıları ise gayet uysal olurlar, yani bu ikisini bir araya koyduğunuzda uysal olanı bir daha göremeyebilirsiniz. Yeni balık aldığınızda onu ilk akvaryumun içine poşetiyle koyup, diğer balıkların ve aldığınız balığın tepkisini ölçebilirsiniz. Eğer gebe bir balığınız varsa, doğumda önce mutlaka ayrı bir yere almalısınız, aksi taktirde yavru balıkların bir çoğu anne, babası yada başka balıklar tarafından mideye indirilecektir..

Balık BakımıBalık Bakımında Günlük Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Günlük olarak sabah, akşam yem verilmesi
 • Birbirini rahatsız eden balıklar varmı, ona bakılmalı
 • Suyun ısısının kontrolü yapılmalı
 • Sabah kalkar kalkmaz ışıkları yakılmalı
 • Hepsi rahat ve sağlıklı bir şekilde yemek yiyebiliyorlar mı 
 • Hava motorları ve filtreleri çalışıyormu, kontrol edilmeli
 • Vücutlarında ve renklerinde bir değişiklik var mı
 • Gebe olan balığınız varsa, doğum yapmış mı 
Balık Bakımında Yaşam Alanı,

Sağlıklı balıklar besleyip, büyütmek ve hatta çoğaltmak istiyorsanız, öncelikle onlara, alacağınız balık sayısına ve türüne göre, iyi bir akvaryum seçmekle işe başlayabilirsiniz. Çünkü bazı balıklar, kendileri küçük olurlar fakat büyük yer severler, bazı balıklar ise biraz daha büyük olurlar fakat yer kaygıları yoktur. Bazı balıklar sade bir akvaryumda, yalnız yada sadece kendi türleri ile yaşamayı severler, bazıları ise bunların aksine kendi türleri ile kalabalık yaşamı severler. Bunları balık beslemeye karar verip, bir akvaryumcuya balık almaya gittiğinizde net olarak öğrenmelisiniz. Bazı balık türlerinde suların PH değeri ve sertliği çok önemlidir. Bir çok balık çeşidinde, balıkların sağlığı açısından akvaryumda mutlaka ısıtıcı olması gerekmektedir. Yine bir çok balık çeşidi, doğal ortama benzediği için bol yeşillikli bir akvaryumda yüzmeyi severler. Akvaryum balıklarının bazı çeşitleri canlı doğurganlar da olabiliyor, bunun için bol yeşilliğin yanı sıra, doğum yaptıktan sonra yavruların saklanacağı yerlere ihtiyaçları vardır. Bu yerleri de akvaryuma çeşitli süs eşyaları (batık gemi, büyük deniz kabuğu) alarak sağlayabilirsiniz. Akvaryum temizliğinde, her zaman suyun hepsini boşaltmamaya dikkat etmeliyiz, çok kirlendiği zamanlarda da mutlaka değiştireceğimiz su 3-4 gün dinlenmiş su olmalıdır. Akvaryumun alt tabanı ise doğal ortam sağlamak açısından bolca kumla kaplı olmalıdır. Akvaryumun suyunun mikrop kapmaması için çeşitli aralıklarla suya hem akvaryum için dezenfektan atılmalı, hemde balıkların ek vitamin almaları için vitamin damlaları damlatılmalıdır.

Balık Bakımında Beslenme,

Balıklar, genellikle hem etçil hem otçul olurlar. Balıkların beslenmesine çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Balıklara her zaman fazla yem vermekten kaçınmalısınız. Fazla yem onların ölümüne neden olabilir. Balıklar genellikle kuru yemle beslenmektedir, fakat bunların yanı sıra haftada bir de olsa canlı minik yemlerle beslenmelerinde fayda vardır. Bunların yanında arada bir de evde haşladığınız ıspanağı minik minik parçalar halinde verebilirsiniz.
]]>
Dil Balığı https://www.balik.web.tr/dil-baligi.html Mon, 29 Oct 2018 02:46:42 +0000 Dil Balığı, soleidae familyasına ait yerli balık grubundandır.  Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde, dünyada ise Norveç kıyılarından Fas kıyılarına kadar tüm Akdeniz' de, Kuzey denizi ve Baltık denizinin batısı da d Dil Balığı, soleidae familyasına ait yerli balık grubundandır.  Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde, dünyada ise Norveç kıyılarından Fas kıyılarına kadar tüm Akdeniz' de, Kuzey denizi ve Baltık denizinin batısı da dahil olmak üzere o bölgelerin tümünde görülen bir balıktır. dil balığının yaklaşık olarak 15 çeşidi vardır. Genel olarak her mevsim rahatlıkla bulunabilen ve ekonomik değeri bir hayli yüksek olan bir balık türüdür. Vücudu oval ve çok fazla yassılaşmış bir görünüme sahiptir. Kafa vücuda oval bir görünüm verir ve yay şeklindedir. Ağzı küçük ve asimetriktir. Yatış şekli yan olduğu için gözleri de sağ tarafta bulunur ve göz çevresi kahverengiyle yeşil karışımı bir renktedir. Gözlerden üstte kalanı daha öndedir. Yan yüzerler. Dil balığının vücut üst yüzeyi koyu kahverengi yada sarı renktedir. Altta kalan yüzeyle yada beyaz ve beyaza yakın tondadır. Kafanın ön tarafında burun ve ince bir ağız bulunur. Ağız yapısı çipura balığı ile kıyaslandığında biraz daha geniştir. Ayrıca sağ göğüs yüzgecinin uç kısmında siyah benekler de bulunur. Denizlerde 10 metreden 500 metreye kadar olan derinliklerde rahatlıkla yüzebilir. Fakat genellikle 15 metre ile 40 metre derinliklerde ve kumlu yada çakıllı alanların dip bölgelerinde yüzmeyi tercih ederler. Kış aylarında ise 100 metre derinliklere inerek ve orada yaşamlarına devam ederler. 

Dil BalığıDil Balığının Üremesi,

Bahar aylarından sonra kıyılara doğru yanaşarak haziran ile temmuz ayı arasında üreme gerçekleştirirler. Dil balıkları üreme olgunluğunu 3 ile 6 yaş arasında kazanırlar. Üreme periyotları neredeyse 90 güne varan sürelerde gerçekleşir. Doğal koşullarda 1 kilogram balıktan 1 milyon dolaylarında yumurta elde edilir. Bu yumurtalardaki canlılık oranı %75 dolaylarındadır. Yumurtaların pelajik dönem adı verilen suda havada asılı kalma süresi 2 ay kadar sürer. Bu 2 aylık dönemden sonra balıklar erişkinler gibi zeminde kum içinde gömülerek yaşamaya başlar. Yumurtadan çıkan balıkların erişkin balıklardan tek farkı gözlerin her iki tarafta da bulunmasıdır. Dil balıkları çok fazla hareket etmeden durabilen ve uzun göçler yapmadan kendine yaşam alanı oluşturabilen balıklardır. Deniz sıcaklığının 18 ile 24 derece aralığında olması dil balıkları için idealdir. Boyları genellikle 20 ile 25 santimetre arasındadır ve en fazla 50 santime kadar uzayabilirler. Ortalama ağırlığı ise 300 gram ile 450 gram civarındadır. Genelde kumlu ve çamurlu zeminlere gömülü bir şekilde tek başlarına yaşarlar. 

Dil Balığı Tüketiminin Faydaları

Dil balığı kış aylarında etine dolgun ve çok lezzetlidir. Dil balığı diğer balık türlerine oranla özellikle omega 3 açısından daha zengindir. Dil balığı çocukların beslenmesinde ve gelişiminde oldukça faydalıdır. Sadece çocukların değil bütün kişilerin mutlaka sofralarında tüketmesi gereken bir besindir. Dil balığı farklı şekillerde pişirilerek tüketilebilir. Örneğin dil balığı fırında hazırlanarak tüketildiğinde sesi güzelleştirirken zeytin yağıyla kızartarak tüketildiğinde sarılık oluşumunun giderilmesinde olumlu etkiler yaratır. Dil balığı tüketimi vücudu kuvvetlendirici bir etki oluşturduğu için ve sürekli olarak vücudun enerjik kalmasını sağlar. Beslenmenin dışında cildi iyileştirici ve yumuşatıcı özelliği ile alternatif tedavi yöntemlerinde de sıkça tercih edilir. Bu özelliği sebebiyle dil balığının yağı alabalık yağıyla karıştırılarak vücuda masaj yoluyla uygulanır. Vücutta oluşan kaşıntıların yada yaraların tedavisinde rahatlıkla kullanılabilir. Böylece romatizma oluşumunun giderilmesinde de aktif rol alır. 
]]>
Lagos Balığı https://www.balik.web.tr/lagos-baligi.html Mon, 29 Oct 2018 22:48:50 +0000 Lagos balığı, lahoz ve girida isimleri ile de bilinen bir balık türüdür. Özellikle Atlas okyanusunun doğu taraflarında, Ege denizinde ve Akdeniz bölgesinde yaşamlarını sürdüren bu balıklar yırtıcı bir balık çeşidi olarak Lagos balığı, lahoz ve girida isimleri ile de bilinen bir balık türüdür. Özellikle Atlas okyanusunun doğu taraflarında, Ege denizinde ve Akdeniz bölgesinde yaşamlarını sürdüren bu balıklar yırtıcı bir balık çeşidi olarak bilinir. Çok fazla derinlerde değil daha çok sığ bölgelerde 20-220 metre arası derinliklerde yaşarlar. Lagos balığı etçil olduğu için, kabuksuz ve omurgasız küçük balıklarla beslenme ihtiyaçlarını karşılarlar. Çok popüler olan bu balık türü, ülkemizde en çok Akdeniz'de bulunur ve oldukça pahalı bir balıktır. Üreme zamanları genellikle Mayıs ve Haziran aylarını kapsamaktadır. Çok ünlü fakat bir o kadar da pahalı olan bu balıklar, soframıza buğulama, ızgara, tava gibi farklı şekillerde gelerek renk katarlar. 

Lagos BalığıLagos Balığının Özellikleri
 • Tropikal bölgelerde yaşayan Lagos balıklarının göç etmedikleri bilinir. 
 • Ortalama olarak 30-50 kilo ağırlığında olsalar da Karayip bölgesinde 300 kiloya kadar Lagos balığı görmek mümkündür. 
 • Boyları da genel olarak 60 130 cm arasında değişmektedir. 
 • Gövde bölgesinin rengi ya kahverengi, yeşilimsi yada koyu gri renktedir. Üst bölgesinde sarı lekeler bulunmaktadır. 
 • Yaz aylarında taşlık ve kıyı kısımlarda yaşamayı severler. 
 • Ağız kısımları turuncu renktedir ve dişleri de adeta fırçaya benzer. 
 • İyi gelişim göstermeleri için ortam sıcaklığının 20-25 derece arasında olması gerekir. 
 • Lagos balığının kabukları çok serttir ve pulları da normalinden çok daha kalın olarak bilinir. 
 • Türkiye'de bu balıklar 8-10 metre derinliklerdeki kayalık bölgelerde bile rahatlıkla görülebilmektedir. 
 • Bu balıklar yaşadıkları yerlere çok fazla sadık olmalarıyla da bilinirler. 
 • Lagos balığının en iyi gelişim gösterdiği sudaki tuz oranı % 35 olarak hesaplanmıştır. 
]]>
Balık Çeşitleri https://www.balik.web.tr/balik-cesitleri.html Tue, 30 Oct 2018 20:44:35 +0000 Balık çeşitleri, balık deniz ürünleri içerisinde en sevilenlerinden biridir. Oldukça lezzetli ve besleyici bir Eti vardır. Dünya üzerinde bir çok balık çeşidi vardır. Bunlardan bazılarına bakalım.  Balık çeşitleri, balık deniz ürünleri içerisinde en sevilenlerinden biridir. Oldukça lezzetli ve besleyici bir Eti vardır. Dünya üzerinde bir çok balık çeşidi vardır. Bunlardan bazılarına bakalım. 

Afangus balığı, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşayan bir balık türüdür. Çeşitli türleri bulunan bir balık türüdür. Yavaş ve durdun suları tercih eden bir balıktır. Boyları 5 santim kadar uzayan bu balık acı ve tuzlu sulara rahatlıkla uyum sağlar. Su yüzeyindeki böcek ve sinek ile beslenir. Akvaryumda da yetiştirilebilen bir balık türüdür. 

Balık ÇeşitleriAkay balığı, bu balık 50-180 santim arasında bir boya sahip olabilen altmış kiloya kadar bulunabilen bir balık türüdür. Küçük balıkları yiyerek beslenir. Canavar balık da denebilir. Dip kıyılarda dolaşırlar. Neslinin tükenmesi ile karşı karşıyadır.

Ay balığı, bir diğer adı pervane balığı olan bu balık pek iyi yüzemez. Deniz anası, ahtapot ve mürekkep balığını yiyerek beslenir. 25yıla kadar yaşayabilirler. Boyları 3 metreye kadar uzar. 1500 kilo kadar olabilirler. Eti lezzetsiz bir balık olduğundan yenilmez.

Barbunya, sıcak ve ılık denizlerde kumlu olan sahile yakın kısımlarda bulunur. Ortalama olarak 15 santime kadar uzarlar. Eti lezzetli olan bir balıktır. Bu nedenle sıklıkla tercih edilebilir. Mevsimsel olarak göç yapan balıklardandır.

Cam göz köpek balığı, sıcak ve ılık suları seven bir balıktır. Tek başına yaşayan bir balık türüdür. Boyları 4-15 metre arasında olabilir. Sürü halindeki küçük balıkları yiyerek beslenir. Rahatsız edilmez ise saldırganlık yapmaz. Balık unu yapımında kullanılan bir balıktır.

Çipura balığı, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunan balık türüdür. 25-35 santim kadar uzunluğa ve yarım kilo ile üç kilo arasında ağırlığa sahip bir balık türüdür. Çok nadir de olsa altmış santime ve altmış kiloya ulaşabilir. Küçük balıkları yiyerek beslenir. Eti çok lezzetli olan bir balıktır. Ekonomik değeri yüksek olan bir balıktır.

Dağ alabalığı, dağ alabalığı Ege bölgesi ve Konya Ereğli'si çevresinde bulunan bir balık türüdür. Dağ göllerinin soğuk ve berrak sularında yaşar. Boyu kırk santim ile bir metre arasında olabilir. Ortalama 1-3 kilodur fakat 14 kiloya kadar ulaşanları da vardır. Çok lezzetli bir balık türüdür. 

Dil balığı, dil balığı 10 metreden 500 metreye kadar derinliklerde yaşayabilen bir balık türüdür. Boyları 20-25 santim kadar uzar. Deniz diplerindeki küçük balıklar, böcekler ile beslenen bir balıktır. Dolgun etli ve lezzetli bir balıktır. Çok tercih edildiğinden ekonomik değeri yüksek bir balıktır.

Elektrik balığı, bu balık köpek balığı türlerinden bir balıktır. Sıcak ve ılıman iklimler de yaşayan bir balık türüdür. İnsanlar için tehlikeli olan bir elektrik çarpmasına sebep olur. Bazı ülkelerde tüketilir fakat Türkiye'de tüketilmez.

Fener balığı, Fener balığı bir dip balığıdır. Boyları iki metreye kadar uzayabilir. Hareketsiz bir şekilde yatar ve antenleri ile avını kendisine doğru çeker. Kendi büyüklüğünde olan bir balığı kolaylıkla yutabilir. Eti çok lezzetlidir ve şeker hastalığının tedavisi de kullanılan insülin ilk bu balığın pankreasında bulunmuştur. 

Hamsi, Karadeniz insanı ile özdeşleşmiş bir balık türüdür. Sürüler halinde yaşayan bir balık türüdür. Yirmi santime kadar uzayabilir. Oldukça lezzetli bir balık türüdür. Özellikle Karadeniz olmak üzere ülkemizde çok tüketilen bir balık türüdür. 

İnci balığı, İnci balığı üzerinde bulunan pullar ile yapay inci yapıldığı için inci balığı denilmiştir. Ülkemizde bu balığın bir çok türü vardır. On beş yirmi santime kadar uzayan bir balık türüdür. Kurt böcek ve lavra ile beslenirler. Eti lezzetli olan bir balık]]> Dülger Balığı https://www.balik.web.tr/dulger-baligi.html Wed, 31 Oct 2018 13:24:39 +0000 Dülger Balığı, Peygamber balığı olarak da bilinen dülger balığı tropik ve ılıman sularda Norveç kıyılarında, Güney Afrika ucunda Hint okyanusunda ülkemizde ise, Akdeniz, Marmara, Karadeniz ve Ege olmak üzere bütün denizl Dülger Balığı, Peygamber balığı olarak da bilinen dülger balığı tropik ve ılıman sularda Norveç kıyılarında, Güney Afrika ucunda Hint okyanusunda ülkemizde ise, Akdeniz, Marmara, Karadeniz ve Ege olmak üzere bütün denizlerimizde yaşayan bir balık türüdür. Vücudu yassı, ağız derinliği ise oldukça geniş olan bu balığın yanak kısımları ve vücudu pullarla örtülüdür. Büyüklüğü 25-30 cm civarlarında olan dülger balığının rengi, baş kısımlarında açık kahverengi, arka kısımlarında ve yan taraflarında sarımsı, karın bölgesi ise beyazdır. Ağırlığı 300-500 gram arasında olan bu balık türü, kafa tasında bulunan kemiklerin yapısından dolayı bu ismi almıştır.

Dülger balığı ana besinini, belirli bir takım bölgelerde yasaklanmış ufak balıkları avlamak ile temin eder. Aynı zamanda kafadan bacaklılar ve karides türündeki canlılar ile beslenen bu balık 1-400 metre arasında derinlerde yaşar.

Dülger balığının üreme mevsimi, kış mevsiminin sonu ilkbahar başlangıcıdır. 4 yaşında üreme ergenliğini ulaşan bu balık türü, balıkçılık ve ticari bakımından oldukça lezzetli olmasından dolayı sık tercih edilen balıklar arasındadır ve dülger balığı avlanması oldukça zor  bir balık olması nedeniyle oldukça kıymetli bir balık türüdür.

Dülger BalığıDülger balığının avcılığı, olta balıkçılığının az bilinmesinden dolayı çoğunlukla hedeflemeyen ancak diğer balıkları avlamak isterken şans eseri yakalanan bir balıktır. Diğer balık türlerine göre farklı bir görüntüye sahip olan bu balığın yakalanması, oltaya yakalanan herhangi bir balığa dülgerin atlaması sonucu yada şans eseri oltaya gelmesiyle olur. Canlı bir yem avcısı olan dülger balığı, birçok efsaneye konu olmuş oldukça şöhretli bir balıktır.

Dülger balığının tüketilmesi, oldukça büyük bir kafası olan bu balığın bembeyaz, yumuşacık lezzetli mi lezzetli bir eti vardır ve bu muhteşem lezzete sahip olan dülger balığı, birtakım sebzelerle soslarla ya da çeşnilerle karıştırmak yerine sade olarak kendi tadı ile pişirmek en doğru yöntem olacaktır. Diğer balık çeşitlerine göre biraz daha fazla kılçığı olan dülger balığı, alt ve sırt bölgesindeki dikenli bölgelerin  kesilip  atılarak, geriye kalan kısımları tavada ve buğulama yöntemleriyle pişirilebilir. Lezzet olarak kalkan balığına benzeyen bu balığın inanılmaz tadı birçok kişi tarafından henüz keşfedilmemiştir.

Dülger balığının faydaları, yenilebilen kısımları oldukça az olmasından dolayı oldukça kıymetli olan bu balığın sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Kalsiyum, fosfor ve iyot açısından oldukça zengin olan dülger balığı, vücudu besleyerek bir takım hastalıklara karşı korur, zihni dinlendirir ve enerji verir, demir eksikliği rahatsızlığına iyi gelir. Vücudun kan oranını artırır, kemikleri de güçlendiren bu balık aynı zamanda bağışıklık sistemini ve gözlerin güçlenmesini sağlar, içerisindeki omega-3 sayesinde vücut hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur ve içerisinde bulunan yüksek orandaki fosfor, özellikle gelişim çağındaki çocuklar ve hamile kadınlar için oldukça faydalıdır.
]]>
Balık İsimleri https://www.balik.web.tr/balik-isimleri.html Thu, 01 Nov 2018 02:52:33 +0000 Balık İsimleri, Ülkemizde ve dünyada sayısızca balık türü mevcuttur. Bazılarının isimleri bile halan bilinmemektedir. Ülkemizin üç tarafı denizlerle kaplıdır. Bundan dolayıdır ki çok çeşitli balık türlerine ev s Balık İsimleri, Ülkemizde ve dünyada sayısızca balık türü mevcuttur. Bazılarının isimleri bile halan bilinmemektedir. Ülkemizin üç tarafı denizlerle kaplıdır. Bundan dolayıdır ki çok çeşitli balık türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bugünkü makalemizde bu balıkların hepsinin isimleri hakkında belki bilgi veremeyebiliriz ama bir kısmının ismini sizlerle paylaşacağım.  Lüfer, mercan, sazan, kefal, hamsi, mezgit, müren, orkinos, kalkan, istavrit, izmarit, iskorpit, gelincik, çitari, berlam, kolyoz, uskumru, vatoz, yayın, zargana, çizgili mercan, çizgili orkinos, dil balığı, dülger, dikence, egrez balığı, elektrik balığı, bıyıklı balık, dikenli öksüz, dikenli kırlangıç, eşkina, fangri mercan, fener, gambusya, göl balığı, gümüş, gökkuşağı balığı, gördek, güneş, haskefal, horozbina, inci balığı, ıskarmoz, karaburun, kadife balığı, kağıt balığı, karagöz, kanatlı kırlangıç, keler, kolyoz, berlam, çamuka ve sayamadığımız milyonlarca balık… Ve balıkların kısa bilgilerini sunacağım.

Balık İsimleri

Akya, farklı birçok isimle anılmaktadır. Bu isimler kuzu, İskender gibi. Çoğunlukla boy uzunlukları elli santimetreden başlayıp yüz seksen santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Denizin dibinde yaşam sürerler fakat kıyı bölgelerine yakın yerlerde sürü halinde gezinirler. Kendilerinden küçük balıklarla ve kabuklu deniz canlıları ile beslenirler. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Sebebi ise, geçmiş yıllarda çok avlanıldığı için.

Aynalı Sazan, çok fazla üretimi yapılan bir balıktır. Üretimi çok kolaydır. Üretim yerleri baraj gölleridir. Ekonomik açıdan değerli bir balıktır. Pullu sazana benzemektedir

Ay Balığı, bir diğer ismi pervane balığıdır. Çoğunlukla okyanuslar da yaşar. Aynı zamanda Akdeniz’in açıklarında yaşam sürerler. Diğer balıklar gibi göç yapmazlar. Çok hareket etmeyen bir balıktır. Yan yatarak suyun yüzeylerinde dolaşırlar. Yaşam süreleri yirmi ve yirmi beş yıl arasında değişmektedir. Denizanaları ve ahtapot gibi deniz canlıları ile beslenirler. Çok fazla yumurta bırakan bir balıktır. Tadı güzel olmadığı için insanların tercih ettikleri balıklar arasında değildir.

Barbunya, sürüler biçiminde yaşam süren bir balıktır. Üç yüz metre derinliklerde yaşarlar. Sıcak ve ılık havaların olduğu kumlu sahillerde bulunurlar. Havanın sıcaklıklarına göre mevsimsel göç yapan balıklardır. Yaşam süreleri on yıldır. Tadı güzel ve lezzetli olduğu için ekonomik değeri çok yüksek bir balıktır. Çok fazla avlanırlar.

Camgöz Köpekbalığı, tek başına yaşamayı seven balıklardandır. Sıcak ve ılık denizlerin,  derinlerinde ki serin sularında bulunurlar. Boy uzunlukları dört metreden başlayıp on beş metreye kadar devam eder. Köpek balığının türlerindendir. Ahtapot ve sürü halindeki balıkları kendine yem yapar. Kimse karışmadığı müddetçe saldırmaz. Sıcak havalarda suyun yüzeyine çıkar. Başka ülkelerde tüketilmektedir.

Çipura, et tüketen bir balıktır. Çoğunlukla Akdeniz ve Ege’de bulunmaktadır. Boy uzunlukları yirmi beş ve altmış santimetre arasında değişmektedir. Çenesi çok kuvvetli bir yapıya sahiptir. Bu özelliğinden dolayı kabuklu canlıları rahatlıkla tüketir. Tadı çok güzel olan bir balıktır. Yaz aylarında sığ alanlarda, kış aylarında ise derinlerde yaşam sürmektedirler. Ekonomik açıdan ülkemizde önemli bir yere sahiptir.

Kırlangıç, bu balığın ufaklarına derviş balığı da denilmektedir. Ege, Marmara ve Akdeniz'de çok fazla bulunur. Bazı balıklar gibi göç etmezler. Ilık sularda yaşam sürerler. Derinlerde yaşamlarını çift halinde sürdürmektedirler. Boy uzunlukları yirmi beş santimetreden başlayıp seksen santimetreye kadar çıkarlar. Yaşam süreleri on beş ile yirmi yıl arasındadır. Denizlerdeki çeşitli bitkilerle ve çeşitli böceklerle beslenirler. Her zaman bulabileceğiniz bir balıktır. Eti ise çok lezzetlidir. Ekonomik açıdan değeri yüksektir.

Levrek, bu balık ise de]]> Karagöz Balığı https://www.balik.web.tr/karagoz-baligi.html Thu, 01 Nov 2018 05:13:37 +0000 Karagöz Balığı, sparidae familyasına ait yerli balık grubundandır. Çoğunlukla Karadeniz'de ve sayıca az olarak da Marmara ve Ege bölgesinin ılıman sularının bazı kısımlarında yaşamlarını sürdürürler. Yer balıklardı Karagöz Balığı, sparidae familyasına ait yerli balık grubundandır. Çoğunlukla Karadeniz'de ve sayıca az olarak da Marmara ve Ege bölgesinin ılıman sularının bazı kısımlarında yaşamlarını sürdürürler. Yer balıklardır o nedenle göç etmezler. Yaşamlarına doğdukları bölgede devam ederler. Çipura balığına yakın cinste olan karagöz balığı neredeyse tüm denizlerde görülür. Ülkemizde tahta balığı ve çırpıntı karakulak isimleriyle de bilinir. Karagöz balığının vücut yapısı oval, yanlardan basık olması nedeniyle yuvarlak disk görünümüne benzer. Tüm vücudu iri pullarla kaplıdır. Sırt yüzgeci sert uzun ve tek parçadır. Çok hareketlidir ve yan yüzgeçler oldukça uzundur. Karagöz balığı kefal balığı kadar hızlı bir balıktır. Kuyruk yüzgeci yumuşak ve iyi gelişmiştir. Kuyruk sapında ve solungaç kapağının arkasında ise koyu siyah lekeler bulunu. Bu balığın sırt bölgesi ve yan kısımları gri renkli, yüzgeçleri ise koyu renktedir. Karagöz balığının baş kısmından kuyruk kısmına doğru 7-8 farklı çeşitte koyu renkli bantlar vardır. Gözleri kafasına göre biraz büyük kalır. 


Ağzı çipura balıklarında olduğu gibi küçüktür fakat çeneleri oldukça kuvvetlidir. Tüm çene öğütücü görev gören sert dişlerle kaplıdır. Bu dişler sayesinde karagöz balıkları midye gibi kabuklu yumuşakçaları kırarak açarak kendisine yemek oluşturur. Akıntılı sularda sürüklenme sonucu savrulan böcekleri yerken, durgun sularda ise dipteki küçük midyeleri yerler. Akıntılı sularda bile sırt formu sayesinde yüksek manevra kabiliyetine sahip bir balıktır. Kış aylarında 160 metreye kadar derin sulara çekilirken yaz aylarında ise 50 metreden az derinliklerde ve kıyılarda yaşarlar. Yavruları dibi yosunlu veya kumlu kıyılarda görmek mümkündür. Karagöz balıklarının en büyük özellikleri bir müddet sonra cinsiyet değiştirmeleridir. Üremeleri Nisan, Temmuz suların ısınma durumuna bağlı olarak bazen de Ağustos aylarında gerçekleşir. Üreme gerçekleştiğinde yavrular açık suya dökülür. Karagöz balıkları genelde sürü halinde dolaşırlar. Ağırlıkları 300 ile 700 gram arası değişir. Boyları ise ortalama olarak 15-25 santim aralığındadır. En fazla 50 santime kadar uzayabilirler. Karagöz balıklarının 10-12 yıl yaşadıkları düşünülür.  Baltabaş, sivri gaga, sargos ve mır mır adında üç farklı türü daha bulunur.Karagöz Balığı 

Avlanması 
Karagöz balıkları her ne kadar ağ balığı değil de olta balığı olarak adlandırılsa da olta ile yakalanmaları oldukça zordur.  Genellikle tenha yerlerde daha fazla avlanırlar. Avlanması kıyıdan ve sandaldan olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Her iki yöntem de çok fazla yem tüketirler. Ayrıca her yemi beğenmezler ve yeme gelme konusunda oldukça kurnazdırlar. Kullanılan yemler iğneye dolanırken suda sarkmayacak ve iğneden ayrılamayacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu yemlerin başında özellikle midye, karides, hamur ve et gelir. 

Tüketimi 
Karagöz balığı oldukça lezzetlidir. Ekonomik değeri yüksek olan bir balık türüdür. Her mevsimde rahatlıkla bulunur. Özellikle mayıs ve temmuz aylarının haricinde daha yağlı ve daha lezzetlidir. şekil ve karakteristik özelliklerinin dışında pişirme yöntemiyle de çupra balığına benzer. Izgarası, fırında pişirmesi, buğulaması ve çorbası yapılabilir. 
]]>
Balık Mezeleri https://www.balik.web.tr/balik-mezeleri.html Thu, 01 Nov 2018 15:30:36 +0000 Balık Mezeleri, Balık ile beraber tüketilecek mezelerde pişirdiğiniz balık ile uyum sağlamalıdır. Geçmişten günümüze balıkla birlikte yenilen meze çeşitleri bütün insanlar tarafından kabul görmüştür. Balıkla birlik Balık Mezeleri, Balık ile beraber tüketilecek mezelerde pişirdiğiniz balık ile uyum sağlamalıdır. Geçmişten günümüze balıkla birlikte yenilen meze çeşitleri bütün insanlar tarafından kabul görmüştür. Balıkla birlikte özellikle de haydari, fava, deniz börülcesi, patlıcan, ezme, kırmızı biber mezeleri ve birbirinden lezzetli salata çeşitleri balık ile birlikte tüketilmektedir. 

Babagannuş Mezesi Malzemeleri,

 • 1 yemek kaşığı kadar sızma zeytin yağı
 • 1 adet bostan patlıcan
 • 2 yemek kaşığı tahin
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 2 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
Babagannuş Mezesi Yapılışı,

Babagannuş mezesi patlıcan ile yapılan mezelerin içinde en lezzetli olanlarındandır. Öncelikle bostan patlıcanları közleyin. Daha sonra közlediğiniz ve kabuklarını soyduğunuz patlıcanları püreden geçirin. Hazırlamış olduğunuz patlıcan püresini bir kase içine alarak üzerine tahin, limon suyu, yoğurt ve sarımsak ile birlikte iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz babagannuş mezesini servis tabağına alarak üstüne zeytin yağını gezdirin. Balık ile birlikte ikram edin.

Balık MezeleriDeniz Börülcesi Mezesi Malzemeleri
 • yarım çay bardağı kadar sızma zeytin yağı
 • 1 demet deniz börülcesi
 • 1 diş sarımsak
 • 1 adet limon
Deniz Börülcesi Mezesi Yapılışı,

Deniz börülcesi mezesi balık pişirdiğinizde mutlaka yapmanız gereken enfes mezelerden bir tanesidir. Öncelikle deniz börülcesini iyice yıkayın daha sonra tencerenin içinde yaklaşık beş dakika kadar haşlayın. On dakika yeterli olacaktır deniz börülcesini fazla haşlamanıza gerek yoktur. Sürenin üstünde haşladığınızda deniz börülcesini kolay ayıklayamazsınız. Daha sonrasında buzlu su içine almış olduğunuz deniz börülcelerini sıyırarak ayıklayın. Bu işlem ile doğal renkleri de korunmuş olacaktır. Hazırlamış olduğunuz deniz börülcesi mezesini servis tabağı içine alarak üstüne tuz, dövülmüş sarımsak, limon suyu ile sızma zeytin yağıyla hazırlamış olduğunuz karışımı gezdirin. Oldukça sağlıklı ve balık ile müthiş gidecek bir meze hazırladınız.

Tarama Mezesi Malzemeleri
 • 1 çay kaşığı kadar tuz
 • 100 gram kadar taramalık balık yumurtası
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • yarım su bardağı kadar sızma zeytin yağı

Tarama Mezesi Yapılışı,

Tarama mezesini yapmak için öncelikle balık yumurtalarının zarlarını ayıklayın. Ayıklamış olduğunuz balık yumurtalarının bir kase içine alarak üstüne zeytin yağını ekleyerek devamlı karıştırın. Daha sonra limon suyunu ilave ederken de karıştırma işlemine devam etmelisiniz. Tuzunu ayarlayarak hazırlamış olduğunuz enfes tarama mezesini servis tabağına alın. Tarama mezesini buzdolabında dinlendirerek servis yapabilirsiniz. 

Ezme Mezesi Malzemeleri
 • kıyılmış iç ceviz
 • 3 adet domates
 • sumak, kırmızı pul biber, tuz
 • 2 adet sivri biber
 • limon suyu, nar ekşisi
 • 1 adet kuru soğan
 • sızma zeytin yağı
 • 2 diş sarımsak
 • 1 demet maydanoz
Ezme Mezesi Yapılışı,

Ezme mezesi klasik mezelerin içerisinde yer almaktadır. Hazırlaması oldukça zahmetli olsa bile yemesi aşırı keyifli bir meze çeşididir. Ezme mezesi hazırlamak için öncelikle domateslerin kabuklarını soyarak keskin bir bıçak yardımı ile mercimek kadar küçük bir boyutta doğrayın. Ancak doğradığınız malzemeleri ezmemeye dikkat edin yoksa malzemeler sulanır. Aynı biçimde maydanozu, soğanı ve biberi ince, ince kıyın. Daha sonrasında sarımsakları da iyice döverek tuz, kırmızı pul biber ve sumak ile birlikte doğramış olduğunuz malzemeleri karıştırın. Hazırla]]> Rüyada Canlı Balık Görmek https://www.balik.web.tr/ruyada-canli-balik-gormek.html Fri, 02 Nov 2018 06:34:24 +0000 Rüyada Canlı Balık Görmek, Rüyada canlı balık görmek genellikle hayır olarak yorumlanmakla birlikte en fazla kısmetlerin habercisi olmaktadır. Rüyada birden fazla canlı balık görmek, rüya sahibi kişinin iş yaşamında Rüyada Canlı Balık Görmek, Rüyada canlı balık görmek genellikle hayır olarak yorumlanmakla birlikte en fazla kısmetlerin habercisi olmaktadır. Rüyada birden fazla canlı balık görmek, rüya sahibi kişinin iş yaşamında kariyer atlayacağına, hayal ettiği mevkiye erişeceğine, kendi iş yeri var ise bu iş yerini daha da genişletip yeni iş yerleri açacağına ve balık sürüsünün miktarı kadar kısmet sahibi olacağına işaret etmektedir. Rüyada canlı balık görmek aynı zamanda, rüya sahibi kişinin kariyer atlayacağına, aşk yaşamında şanslı bir döneme gireceğine ve hayatına girecek kişinin namusuna düşkün ve saygılı bir kimse olacağına işaret etmektedir.

Rüyada Canlı Balık Görmek

Rüyada denizde yüzen balıklar görmek, rüya sahibinin çok kısmetli bir kişi olduğuna ve kendisine doğru birden fazla kısmetin geldiğine, rüyada görülen balıkların suyun üzerinde olması halinde, rüya sahibinin gerçekleşmesi imkânsız gibi gözüken hayallerinin olduğuna ve bu hayallerin hiç ummadığı bir anda, hayal ettiğinden daha kolay bir şekilde gerçekleşeceğine işaret etmektedir. Ayrıca rüya sahibine bir yerden miras geleceğine ya da hakkındaki bir sırrın gün yüzüne çıkacağına işaret etmektedir. 

Denizde birden çok ve farklı türde balık olması ise, rüya sahibi kişinin ikili bir durum içerisinde kaldığına, bir yandan çok mutlu olduğuna ancak diğer taraftan birtakım sorunların canının sıkılmasına sebep olacağına işaret etmektedir. Rüyada berrak suyu olan denizde balıkların yüzdüğünü görmek, rüya sahibi kişinin çok kısa bir zaman içinde maddi açıdan rahatlayacağına ve zengin olarak mutlu bir hayat yaşayacağına işaret etmektedir. Denizden balık çıkardığını görmek, rüya sahibinin eline yakın zamanda değerli bir eşyanın geçeceğine işaret etmektedir. Rüyada kaynak suyunda balıklar görmek ise çok kolay bir şekilde ulaşılacak küçük menfaatlere işaret etmektedir.

Rüyada canlı balıkları avladığını görmek, rüya sahibi kişinin kendisini çok mutlu edecek bir haber alacağına, kendi menfaati açısından hayırlı olacak yeni bir işe gireceğine ya da hiç beklemediği bir yerden fayda sağlayacağına işaret etmektedir. Rüyada avlanan balıkların çok fazla ancak küçük balıklar olması halinde, eline geçecek paranın çok hızlı olarak ortadan yok olacağına işaret etmektedir. 

Rüyada canlı balıkların avlandığı suyun bulanık olduğunu görmek, rüya sahibi kişinin birtakım hayırlı olmayan işlere girişeceğine işaret etmektedir. Balık avlanan suyun tatlı ancak canlı balıkların tuzlu olması halinde bazı konularda yaşanacak sıkıntılara işaret etmektedir. Rüyada büyük bir balık avladığını görmek, rüya sahibi kişinin evlenecek olduğu kişinin ailesinin çok fazla mal varlığının olduğuna ve rüya sahibinin çok şanslı bir döneme gireceğine işaret etmektedir. Rüyada küçük canlı balık avladığını görmek ise, rüya sahibi kişinin kısa zaman içerisinde zor ve sıkıntılı bir döneme gireceğine işaret etmektedir. 

Rüyada balığı canlı haldeyken yediğini görmek, rüya sahibi kişinin yakın bir zamanda yeni taşınmaz mallar alacağına bunun bir eşya, ev ya da araba olabileceğine veya bir evlat sahibi olacağına işaret etmektedir.

Rüyada görülen canlı balık küçük ise, rüya sahibi kişinin üzüntülü bir haber alacağına, bir yakınının hasta olmasına ya da iş yaşamının kötüye doğru gideceğine, büyük canlı balık görmek ise, rüya sahibinin şimdiye kadar harcadığı tüm emeklerinin karşılığını sonunda alarak maddi açıdan refaha ereceğine işaret etmektedir.

Rüyada büyük canlı balık görmek, kazanacağınız malların habercisidir. Bir diğer rüya tabirine göre ise, rüyada büyük balık görmek, rüya sahibinin emeklerinin ödüllendirileceğine delalet eder.

Rüyada insana benzeyen canlı balık görmek, rüya sahibinin çevresinde bulunan hayırlı insanlara, mühürlü balık görmek ise, devlet kapısında bir işinin hayırla sonuçlanacağına işaret etmektedir. 

]]>
Balık Zehirlenmesi https://www.balik.web.tr/balik-zehirlenmesi.html Fri, 02 Nov 2018 21:44:07 +0000 Balık Zehirlenmesi, Ülkemizin 3 tarafı deniz ile çevrili olması nedeniyle ülkemizde çok fazla balık tüketilmektedir. Ancak tüketilen bu balıklar bazen bayatlar veya bir kısım balık türleri insanların bağırsak ve mide sistemi Balık Zehirlenmesi, Ülkemizin 3 tarafı deniz ile çevrili olması nedeniyle ülkemizde çok fazla balık tüketilmektedir. Ancak tüketilen bu balıklar bazen bayatlar veya bir kısım balık türleri insanların bağırsak ve mide sistemini olumsuz olarak etkilemesi ile bir kısım rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalarında istavrit, orkinos, çupra ve palamut gibi balıklar ile beslenen bir kimsenin balığın bayat olması halinde zehirlendiği çokça rastlanan bir durumdur. Aslında zehirlenme bir kısım balık türlerinin toksin özellik taşıyan mil veya toksin özellik bulunduran kamçılıları yemesiyle ortaya çıkar. Bu toksinler balığın bünyesinde bulunur. Tutulan balık içi temizlenmesi ve kafası koparılmasına rağmen bazen vücudunda bu toksinlere ait bakterileri bulundurur. Zamanla bayatlayan balık üzerinde bu toksinler aktif hale gelir. Tam anlamıyla pişmeyen balık etinin içerisinde bulunan bakteri türünün insanların tüketmesi ile bu rahatsızlık türü ortaya çıkmaktadır. 

Balık ZehirlenmesiBalık Zehirlenmesinin İnsan Vücudu Üzerinde Etkisi,

Bedeni zayıf olan bir insan, bayatlamış bir balık tükettiği taktirde, balığın içinde bulunan toksinlerin mideye girer girmez çoğalmaya başlar. Bu toksinler de bulunan bakteriler zamanla çoğalarak mide ve vücut üzerinde rahatsızlıklar oluşturur. Uzman doktorların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde balık zehirlenmesi geçiren bir kimsede; Şiddetli mide ağrısı, baygınlık, titreme, yüksek ateş, kusma, bilinç kaybı, bitkinlik ve olağan dışı kas krampları çok fazla görülmüştür. Böyle bir durumla karşılaşan kimse durumu iyi mukayese etmek zorundadır. Çünkü bir kimse balık zehirlenmesi geçirmiş ise ilk 1 saatlik dönem içerisinde yukarıda sayılan rahatsızlıkları çekecektir. Akabinde şiddetli ağrılar balık zehirlenmesinin yaşandığını gün yüzüne çıkartacaktır. Hakeza bazen bu ağrılar kişinin yere yığılarak, kusmasına hatta bayılmasına neden olabilecek düzeyde kramplar dandır. Böyle bir durumla karşılaşan kimse dikkatli olmalı ve çevresinde yardım almaya gayret göstermeli, bilincinin kapanmaması amacıyla sürekli konuşmalı ve gözlerini kapatmamalıdır.

Balık Zehirlenmesi Tedavi Yöntemleri,

Yapılan araştırmalarda balıktan dolayı zehir gören kişilerin ciddi bir durumla karşılaşmadığı anlaşılmıştır. Bir kaç istisna dışında ölüm gibi ciddi vakıalar yaşanmamıştır. Yemesine, içmesine dikkat eden kimse yukarıda sayılan ağrıları 2-3 gün geçtikten sonra ortadan kalkar. Ancak bir kimse balık zehirlenmesi geçirmiş ise mide bulantısı, baş ağrısı, baygınlık ve bilinç kaybı gibi rahatsızlıkları yaşamaması amacıyla bir kısım önlem ve tedaviler gerçekleştirebilir. Öncelikle zehirlenen kişi balıktan zehirlendiğinin farkına varır varmaz midesinde bulunan bakterilerin daha fazla yayılmaması amacıyla zehirlenen kişi kusturulmalıdır. Akabinde bağırsağa yayılan bakterilerin vücuttan atılması amacıyla müshil verilerek bağırsak ve boşaltım sisteminin dolaşımı arttırılır. Akabinde bol bol sıvı tüketilir. Hakeza ilerleyen bir durum söz konusu ise konu uzman hekimlere bildirilerek midenin yıkanmasında fayda bulunmaktadır. Hasta bu dönemde katı yemek tüketmemeli ve hafif besinler yiyecek ihtiyacını karşılamalıdır. Bunları yapan bir kimse 2-3 gün içerisinde eski sağlığına kavuşarak tekrardan istediği gibi beslenebilir. Ancak balıktan bu dönemde tiksinti duyan bir kimse bir daha balık yemek istemez. Vücut kendisini 2-3 gün içerisinde yenilemesine rağmen kişinin vücudunda bulunan toksinler 7-10 gün içerisinde vücudundan atılır. Balık zehirlenmeleri bazı bünyesi zayıf olan kişilerde ani şoklara neden olmaktadır. Bu nedenle bilincini kaybeden bir durum söz konusu olursa hasta üzerinde, hasta kısa süre içerisinde acil servise kavuşturmalıdır. Böylesi bir durumda midesi yıkanan hasta yoğun bakımda gözetim altına alınır. Kısa süre içerisinde ayağa kalkan hasta kendini hemen toparlar. Şayet tedavi yöntemlerine]]> Balık Yağı https://www.balik.web.tr/balik-yagi.html Sat, 03 Nov 2018 19:48:01 +0000 Balık yağı olarak günümüzde genellikle uskumru, ton balığı ve mersin balığı ve kefal balığı gibi türlerden elde edilen yağlar kullanılmaktadır. Başta çocuklar olmak üzere insanlar üzerinde çok önemli faydaları olan ba Balık yağı olarak günümüzde genellikle uskumru, ton balığı ve mersin balığı ve kefal balığı gibi türlerden elde edilen yağlar kullanılmaktadır. Başta çocuklar olmak üzere insanlar üzerinde çok önemli faydaları olan balık yağı, düzenli bir şekilde görüldüğünde hemen hemen her özelliğini insanlar üzerinde göstermektedir. Balık yağının faydaları, bu yağın düzenli olarak kullanılmasıyla insanlarda etkilerini göstermektedir. Balık yağı, içerisinde barındırdığı yüksek omega üç ile insanlarda beslenmeyi sağlamaktadır. Balık yağı, gerek kıvamıyla gerek kokusuyla bazı insanların midesini bulandırmaktadır. Ağız yoluyla alınan bu yağ, çok keskin bir şekilde koku saçar. Bu kokular, insanların balık yağından uzak kalmalarına neden olmaktadır. Bu duruma çare olarak bilim, balık yağını kapsül şekline getirerek midenin kısa bir sürede eritebileceği, şeffaf bir malzemeden yapılan kapsül içerisinde koydu. Bu şekilde kişiler balık yağını kullanırken ağızlarında patlatmadan midelerine gönderirler. Bu kapsül yaklaşık olarak yarım saat içerisinde patlayarak içerisinde tuttuğu balık yağını mideye bırakır. Bu şekilde insanlarda herhangi bir kokuya ve rahatsızlığa neden olmadan balık yağı etkilerini gösterir. Balık yağı, kapsül olarak kullanıldığı gibi direkt olarak ta kullanılmaktadır. Bu durumda kişiler eğer balık yağından tiksinmiyorsa herhangi bir sorun meydana gelmez. Bu arada belirtmek isterim ki balık yağı, insanlarda tok karınla kullanılmadığında ciddi olarak ağız kokusuna neden olurlar. Bu nedenle ne olursa olsun balık yağını tok karınla tüketin.Balık Yağı

Balıklardan elde edilen yağların yaklaşık olarak 3.5 gramı, içerisinde 1 gram kadar omega 3 yağı barındırmaktadır. Omega 3 ise insanlarda kemik gelişiminin hızlanmasına ve bunun yanında insanlarda çok daha fazla beslenmenin sağlanmasına yaramaktadır. Genel olarak omega 3'e ihtiyaç duyan herkes balık yağı tüketerek bu ihtiyaçlarını giderebilir. Balık yağı, konusunda herkesin dikkat etmesi gereken bir durum vardır. Özellikle de bünyesi zayıf olan insanlar kesinlikle bu duruma dikkat etmelidir. Balık yağı, herhangi bir süt ürünü ile birlikte tüketildiğinde insanlarda zehirlenme sorunlarına neden olacağından kesinlikle süt ürünlerinden önce ya da sonra tüketilmemelidir. Kişi balık yağını ister kapsül olarak alsın, ister direkt olarak alsın, bu zehirlenme meydana gelebilmektedir. Bunun yanında bazı insanlarda yumurta üzerine tüketilen balık yağı da zehirlenmelere neden olabilmektedir. Bunun için sizlerde balık yağını bu gibi ürünlerle birlikte kullanmayın. Balık yağı, üretim aşamasında herhangi bir zarar görmemesi için içerisinde kısaca E vitamini denilen vitaminden ilave edilmektedir. Bu ilave, yağın bayatlamasını engelleyerek insanlara zarar vermesini önlemektedir. Hatta günümüzde kullanılan bazı balık yağları, içerisinde E vitamininin haricinde daha birçok vitamini barındırabilir. Özellikle demir ya da A vitamini birçok balık yağı kapsülünde bulunmaktadır. 

Balık yağının kullanımı:

Balık yağı, birçok sağlık probleminde insanlarda kullanılan ve genellikle tedavi sürecine yardımcı olan bir beslenme desteğidir. Genellikle;
 • Genellikle yüksek kolesterol sorunu olan insanlarda, kolesterolün düşürülmesinde kullanılmaktadır. Bu yağ, insanlarda kolesterolün dengelenmesi için damarlara bağlı olarak meydana gelen sorunları giderir. Bu sayede insanlarda kalp krizi ve inme gibi sorunların meydana gelme riskini azaltır. 
 • Balık yağı, bazı insanlarda beyin sağlığı için de kullanılmaktadır. Beyin fonksiyonları üzerinde çok büyük etkileri olan balık yağı, sürekli olarak tüketildiğinde meydana gelen depresyon sorunlarını, psikoz sorunlarını ve aynı zamanda dikkat eksikliği gibi sorunları ortadan kaldırır. 
 • İnsanlarda görülen göz kuruluğu sorunlarında da görme problemlerinin ortaya çıkmasını engellemektedir. Düzenli olarak kullanıldığında meydana gelen göz kuruluğunun engellenmesini s]]> Ton Balığı https://www.balik.web.tr/ton-baligi.html Sun, 04 Nov 2018 02:45:08 +0000 Ton Balığı, Eti oldukça lezzetli olan bu balığa halk dilinde orkinos veya ton balığı denilmektedir. Ton balığı tür itibariyle uskumrugiller familyasından Euthynnus, Thunnus ve Katsuwonus cinslerini oluşturmaktadır. Ton balığ Ton Balığı, Eti oldukça lezzetli olan bu balığa halk dilinde orkinos veya ton balığı denilmektedir. Ton balığı tür itibariyle uskumrugiller familyasından Euthynnus, Thunnus ve Katsuwonus cinslerini oluşturmaktadır. Ton balığının yetişme süresi oldukça uzundur. Erişkin bir ton balığı 3 yıl içerisinde normal bir boyuta varmaktadır. Ton balığının etinin lezzetli olması ve balıkçılara fazlaca getirisi olmasından dolayı okyanusta fazlaca tutulan balık türlerindendir. Yetişkin bir ton balığının boyun 5-6 metre olup ağırlığı 800 kilogramdan bir tona kadar çıkmaktadır. Bu denli ağır olmasından kaynaklı olarak ülkemizde insanlar tarafından ton balığı olarak adlandırılmıştır. 

  Ton Balığının Fiziksel Özellikleri,

  800 - 900 kilogram olmasına rağmen ton balıkları yaradılış gereğince çok hızlı yüzmektedir. Okyanus ve denizlerde yaşayan bu canlı kendinden küçük balıkları avlayarak beslenmesini sağlamaktadırlar. Bu balığın etinin fazla olması nedeniyle konservecilik sanayinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Görüntü itibari ile vücutları yuvarlar olup, arka ya doğru ince ve öne doğru büyük bir yapıya sahiptir. iki adet yüzmeye yardımcı yüzgeçleri bulunan ton balığının sekiz veya dokuz adet pinnul olarak adlandırılan yalancı yüzgeçleri bulunmaktadır. Ton balığının yüzgeçleri hem anal yüzgeç'in arkasında hem de sırt kısmında bulunmaktadır. Ton balığının vücudunun üst bölgesi siyah ve koyu mavi renklerdedir. Ancak yan bölgeleri ise gümüşü andıran beyaz renktedir. Ton balığının karın bölgesinde aşağı doğru sarkık iki adet et parçası bulunmaktadır. Ton balığının kuyruk yüzgecinin kenarları beyaz renktedir. Ton balıkları çiftleşme yani çoğalma döneminde inanılmayacak düzeyde yumurta bırakmaktadır. Yapılan araştırmalarda bir yetişkin bir ton balığı 1 milyonun üzerinde yumurta bıraktığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalarda ton balıklarının belli dönemler aralığında üredikleri tespit edilmiştir. Ton balıklarının yumurtalarını bıraktıkları üreme dönemleri Mart, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayı sonu ton balıklarının üreme dönemleri olarak bilinmektedir. 

  Ton BalığıTon Balığının Genel Özellikleri,

  Ton balıkları sürü halinde gezen göçmen balık türleridir. Kendilerinden küçük balıkları avlayarak yaşamlarını sürdürürler. Besin olarak hamsi, tirsi, sardalye, uskumru, palamut, torik, lüfer gibi balık sürülerini kovalayarak yerler. Ton balığı yaklaşık olarak 65-70 km gibi muazzam bir hızla yüzmektedir. Genç ton balıkları torik ve palamut sürülerinin arkasına takılarak ülkemizde boğazlara kadar inmektedirler. Olta balıkçıları bazen bu canlıları yakalamalarına rağmen bu cüsse ve ağırlığı kıyıya çekmeleri pek mümkün olmamıştır. Ülkemizde balıkçılar tarafından palamut ve lüferin az çekildiği taktirde ton balığının kıyı şeriden yakın bir bölgede olduğu sık sık dile getirmişlerdir. Bu canlının devasa büyüklüğü nedeniyle bir kısım küçük çaplı balıkçıların ağlarına takıldığı rastlanmıştır. 

  Ton Balığı Avlanma Metotları,

  Orkinos avcılığı o kadar da kolay bir iş değildir. Ton balığının ağırlığı nedeniyle usta balıkçıların dışındaki kimselerin bu balığı yakalaması hiç de kolay değildir. Ancak usta balıkçılar ve ton balığı avcıları bu balığı yakalama noktasında bir kısım yöntemler kullanmışlardır. Bu balığı okyanustan çıkarmak amacıyla büyük teknelere ihtiyaç vardır. Teknelere kurulan  oltaların uçlarına bitki liflerinden yapılmış suni sinekler ve tüyler takılarak avlanmaktadır. Ayrıca atılan oltaların uçlarına sardalye balıklara bağlanarak da orkinos avcılığı yapılmaktadır. Çengele takılan orkinos hızlı giden yaklaşık 25-30 metrelik teknelerde oltanın açılmasıyla ilerler. Tekne balığın gittiği yöne doğru hareket eder. Bir defa ton balığı çengeli yuttu ise bundan kurtulması oldukça zordur. Açılan misina ile balık gözden ve konumdan kaybolmaz. Belli bir miktar gittikten sonr]]> Balık Hapı https://www.balik.web.tr/balik-hapi.html Sun, 04 Nov 2018 11:50:45 +0000 Balık hapı, kullanımı son yıllarda giderek artan ve ilgi gören bir beslenme desteği olarak karışımıza çıkmaktadır. Balık hapıyla ilgili çok sayıda araştırmalar yapılmış ve balık hapının faydaları üzerine önemli tes Balık hapı, kullanımı son yıllarda giderek artan ve ilgi gören bir beslenme desteği olarak karışımıza çıkmaktadır. Balık hapıyla ilgili çok sayıda araştırmalar yapılmış ve balık hapının faydaları üzerine önemli tespitler elde edilmiştir. Kalp hastalıkların bir çoğu balık hapı kullanır.

  Balık hapının faydaları:

  Balık hapı sağlığınızın korunmasına yardımcı olur. Kanser hastalıklarından, cilt sağlığına, kemik sağlığının sağlanmasından tansiyon seviyesinin bir seviyede kalmasına kadar çok önemli hastalıkların iyileşmesinde etkili olurlar.

  Balık hapı trigliserid düzeyini  düşürür: Kandaki trigliserid miktarı normal seviyenin üzerine çıktığı zaman sendromlara neden olur ve bu savunma sistemini zayıflatır. Trigliserid düzeyinin ciddi anlamda fazlalılığı kalp hastalıklarına neden olabilmektedir. Bilim adamları 1 balık hapı kapsülü aldığımızda vücudumuzdaki trigliserid düzeyini %53 oranında düşürebileceğimizi söylemektedirler.

  Balık HapıBalık hapı yüksek tansiyonu düşürür: Omega-3 içeren balık hapından yapılan kapsüller yoğun maddeler içermektedir. Omega-3 hapı asitleri içeren balık hapı, damarları genişleterek çok önemli bir rol almaktadırlar. Bunun bir sonucu olarak kan basıncını seviyede tutarlar ve tansiyonun dengelenmesini sağlarlar.

  Balık hapı kemik sağlığını korur: Balık hapı tüketimi kemik sağlığının korunması için önemlidir. Balık haplarının içerdiği omega-3 aynı zamanda kemik sağlığının korunmasına ve zayıf kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

  Balık hapı böbrek sorunlarını giderebilir: Sağlık uzmanları böbrek hastalıklarına yakalanmamak için balık hapını önerirken, böbrek sorunları olan kişiler için de balık haplarını önermektedirler. Bunun için yapılması gereken ortalama 4-6 balık hapı kapsülünü düzenli olarak almaktır. Araştırmalar Berger Hastalığı’ olarak adlandırılan glomerülonefrit gibi hastalıkları düzenli olarak balık hapı tüketerek önleyebileceğimizi ortaya koymuştur.
  ]]>
  Vatoz Balığı https://www.balik.web.tr/vatoz-baligi.html Mon, 05 Nov 2018 06:41:28 +0000 Vatoz Balığı, Dünya üzerinde buluna balıkların tamamı, iskelet yapıları olarak iki ayrı guruba ayrılmaktadır ve Osteichthyes sınıfını kemikli balıklar oluşturmaktadır. Bu sınıftaki balıklar ise çok geniş olarak Vatoz Balığı, Dünya üzerinde buluna balıkların tamamı, iskelet yapıları olarak iki ayrı guruba ayrılmaktadır ve Osteichthyes sınıfını kemikli balıklar oluşturmaktadır. Bu sınıftaki balıklar ise çok geniş olarak sınıflandırılmakta olmalarından dolayı öteki balıklardan ayrılmaktadır. Vatoz balığı da dâhil olmak üzere ejderha balıkları ve köpek balıkları ise Chondrichthyes gurubunda yer almaktadır.

  Vatoz Balığının Yapısı

  Vatoz balıklarından birçoğunun şekli başka balıkların vücut şekillerinden farklıdır. Bunun yanında, vatoz balıklarının kendilerini akrabaları olan köpek balıklarından ayıran büyük ve köklü farklılıkları bulunmaktadır. Vatoz balıklarının bu özellikleri içinde en önemli olanı göğsünde bulunan yüzgeçlerin görüntüsünün genellikle bir kanat gibi geniş olmasıdır. Vatoz balığı bu geniş kanatları sayesinde bir yarasanın havada süzülmesi gibi suyun içinde hareket etmektedir ve yine bu kanatlar ile suyun yüzeyini belli bir düzen içerisinde yararak ilerlemektedir. Vatozlar bu kanatları vatozları ileri doğru itmekte ve bu sayede de dalganın üzerinde oldukça ileri gitmesine olanak sağlamaktadır.

  Vatoz balıkları kıkırdaklı balıklar olar betimlenmektedir ancak bu balıkların iskelet yapısı tam anlamı ile kıkırdağa benzer bir yapıdan oluşmamaktadır. Bunun yanı sıra, özellikle de yaşı daha ilerlemiş olan vatoz balıkları ve derin olmayan denizlerde yaşayan vatoz balıklarının kıkırdakları kemikler ile sağlamlaşmıştır. Vatozların boyu 10 cm ile 7 cm arasında değişmektedir. Oldukça büyük olan ve göğsünde bulunan yüzgeçler ile gövdelerinin birleşmesine disk adı verilmektedir. Vatoz balığının şekli hangi türde olduğuna göre değişmektedir.

  Elektrikli Vatoz Balığı

  Elektrikli vatoz balığının şok verme yeteneği çok eskilere dayanmakla birlikte bu özellik yalnızca vatoz balığına özgü olmamaktadır. Vatozların ulaştıkları en yüksek elektrik gücü 220 volttur. Bunun yanı sıra elektrikli yılan balıklarının ürettiği elektrik akımı ise 550 volt ile vatoz balığının elektrik gücünden çok daha fazla olmaktadır.

  Elektrikli vatozlar vücutlarının her tarafında bulunan çiftli yapılar sayesinde elektrik vermektedir. Elektrik organları olan bu çiftli yapılar, jel benzeri elektrik iletme özelliği olan bir madde ile paketlenmiş katmanlardan oluşmaktadır. Vatoz balıklarının gövdelerinin altında negatif elektrik yükü bulunmaktadır. Üst yüzeyinde pozitif elektrik yükü mevcuttur.

  Vatoz Balığı

  Vatozların Elektrik Üretimi

  Vatoz balığının beyninin iç kısmında lop ismi verilen elektrikli organdan çıkan elektriğin kontrol edilmesini sağlayan bir bölüm mevcuttur. Vatoz balıklarının, karşılarına çıkabilecek tüm tehditlere karşı gelen bu tehdidi etkisiz hale getirmeye yarayan bir savunma sistemi bulunmaktadır ve vatozlar, tehdit anında hemen tepki vererek direkt olarak saldırı yönüne ve tehdide yönelik olarak elektrik şoku üretmektedirler. Vatoz balıkları kendi ürettikleri elektrik akımını yine kendi vücutlarında geçecek şekilde yönlendirmemektedirler. Bunun sebebi ise, vatoz balıklarının gövdelerinin elektrik akımını iletmemesidir. Vatozlar tarafından üretilen elektrik akımı, onun için tehdit oluşturma potansiyelinde olan farklı canlılara çarpmak için ilerlerken deniz suyu aracılığı ile iletilmektedir.

  Vatoz balıkları elektriklerini yalnızca kendilerini savunma ve düşmanlarından korunma amacıyla değil, yiyecek elde etmede de etkin olarak kullanmaktadır.

  ]]>
  Pirana Balığı https://www.balik.web.tr/pirana-baligi.html Mon, 05 Nov 2018 12:57:50 +0000 Pirana Balığı,Bir çok filme konu olan pirana balığı sanılanın aksine o kadar saldırgan bir balık türü değildir. Popülasyon çeşitliliği incelendiği taktirde 100'ün üzerinde türü olan pirana balığının sadece 4-5 türü Pirana Balığı,Bir çok filme konu olan pirana balığı sanılanın aksine o kadar saldırgan bir balık türü değildir. Popülasyon çeşitliliği incelendiği taktirde 100'ün üzerinde türü olan pirana balığının sadece 4-5 türünün saldırgan nitelikte olduğu anlaşılmıştır. Çoğunlukla Güney Amerika'da akarsu ve havzalarda yaşayan bu balık türü yırtıcılığı ile dikkat çekmiştir. Bu balık türünün içerisinde bulunan tetralar gibi saldırgan olmayan renkli akvaryum balık türleri de bulunmaktadır. Pirana türleri Amazon havzasında bulunan akarsularda ve Orinoko gibi yakınındaki ırmak çevrelerinde yaşamaktadır. Piranalar üzerinde yapılan araştırmalarda en belirgin özellikleri sivri ve iri halli dişleri bulunur. Güçlü alt çene kasları sayesinde şayet bir avını yakalamış işe bir testere gibi dişleriyle avının etini kopara bilmektedir. Bu sebeple sürüler halinde hareket eden piranalar avını kolaylıkla parçalara ayırmaktadır. Piranaların etçil türleri son derece tehlikelidir. Yapılan araştırmalarda bir pirana sürüsü suya düşen bir sığır veya antilobu dakikalar içerisinde parçalama özelliğine sahiptir. Ancak piranaların otçul türleri su üzerinde bulunan meyve, mil, tohum ve bitkisel tarzlı maddeler ile beslene bilmektedir. Piranalar sürü halinde yaşamayı severler ve ailelerin çok bağlıdır. Ancak kan kokusuna dayanamazlar. Örneğin bir pirananın babası yaralanmış ise pirana kan kokusunu duyar ise iç güdüsel olarak babasını yer. Yani huy itibariyle köpek balığını andırmaktadır. Yapılan araştırmalarda pirana sürülerinin kendinden büyük canlılara çok açken veya yavrulama döneminde saldırdıkları görülmüştür. Yapılan araştırmalar neticesinde dünya üzerinde bulunan en büyük pirana Brezilyanın doğu kesiminde bulunan 60 cm uzunluğunda kara piranasındır. 

  Pirana BalığıPirana Balığı Fiziksel Özelliği,

  Piranalar dışarıdan bakıldığı taktirde çok renkli türleri bulunmakla birlikte iki veya tek renkli türleri bulunmaktadır. Sırtında bulunan yüzgeç sayesinde dik durmasını sağlamakta ve suyun üzerinde hareket kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle bu yüzgeç bir nevi bir omurga görevi yüklenmiştir. Piranalar da yağ yüzgeçleri bulunmaktadır. Bilim insanları henüz piranalarda bu yağ yüzgeçlerinin neden bulunduğunu anlaşılmamıştır ancak yapı olarak karasin grubu bütün balıklarda bulunmaktadır. Piranalarda bulunan kuyruk yüzgecinin görevi balığın su içerisinde hızlı bir şekilde hareket etmesini sağlar. Bu yüzgeçler sayesinde sağ ve sola hareket ederek hızlı manevralar sağlamaktadır. Piranalarda bulunan karın ve göğüs yüzgeci bir nevi balıkta kol bacak yerine geçmektedir. Bu yüzgeç sayesinde ani manevralar yaparlar. İleri geri yapılan hareketlerde balık ani fren görevi yaparak yavaşlama imkanı bulmaktadır. Bu yüzgeçler sayesinde kumu karıştırma özelliğine sahiptir. Bu nedenle şayet yumurtaları bol oksijen göndermek amacıyla bu yüzgecini kullanmaktadırlar. 

  Pirana Balığı Beslenme Özellikleri,

  Pirana balığı beslenme itibariyle türler arasında farklı göstermektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde ot ve etle beslenen ayrı türler bulunmaktadır. Besin olarak bitki ve meyve kalıntıları ile beslenen pirana türleri oldukça zararsız ve ürkeklerdi. Ancak et ile beslenen türler leş veya canlı kendinden büyük balık türleri veya canlılara saldırarak hayatta kalmayı sağlar. Pirana türleri çoğunlukla kendisi sürüsünün büyüklüğü ölçüsünde bulunan canlılara saldırırlar. Yani pirana  sürüsü ne kadar kalabalık ise o kadar büyük canlılara saldırdıkları görülmüştür. Avlanma olarak bir pirana sürüsüne ait olan bir balık yakında bir besin görmüş ise önce ona yaklaşır akabinde ise nesneyi yanıltmak amacıyla ondan uzaklaşır. Aslında buradaki temel amaç korktuğunu hissettirip avının kendisinden uzaklaşmasını engellemektir. Akabinde bir daha yaklaşarak avından küçük bir ısırık alarak ondan uzaklaşır. Artık avı için işler oldukça zordur. Çünkü bir kaç saniye içerisinde diğer piranalar b]]> Balık Türleri https://www.balik.web.tr/balik-turleri.html Tue, 06 Nov 2018 10:42:05 +0000 Balık Türleri, Balıklar sadece suda yaşayan ve solungaçları tarafından solunum yapan, soğuk kanlı olan, yürekleri çift gözlü olup çoğunun vücudu pullu olup üreme şekilleri ise genellikle yumurta ile üreyen omurgalı canlıl Balık Türleri, Balıklar sadece suda yaşayan ve solungaçları tarafından solunum yapan, soğuk kanlı olan, yürekleri çift gözlü olup çoğunun vücudu pullu olup üreme şekilleri ise genellikle yumurta ile üreyen omurgalı canlılardandır. 

  Ülkemizde ve Dünyamız da bir çok balık çeşitleri bulunmaktadır. 

  Acıbalık: Trakya, Marmara ve Karadeniz' in ağır akışlı sularında yaşamaktadırlar. Bunun yanında akarsu ve göllerde de yaşamaktadırlar. Bitki ve küçük hayvancıklar ile beslenmektedirler. Ortalama 5-6 cm büyümekte olup en fazla uzunluğu 9 santimetredir.  

  Afangus: Ege ve Akdeniz'in sahillerine akmakta olan iç sularında yaşamaktadırlar. Akvaryum balığı olarak da yetiştirilmektedir. Çeşitli türleri de ülkemizde görülmektedir. Boyları 5-6 santimetre arası olur.

  Akya: Kuzu, leka ve çıplak diye de bilinmektedir. Genelde 50-100 santimetre en fazla 180 santimetre olup 60 kilogram ağırlıktadırlar.
  Sürü halinde dolaşmaktadırlar. Çok avlanması sebebiyle neslinin  tükenme tehlikesi vardır.

  Balık TürleriAnkara Çamurbalığı: Orta ve Doğu Anadolu'nun göllerinde ve akarsularında  kumlu ve sazlı zeminlerinde görülmektedirler.  Küçük hayvancıklar, böcekler ve larvalar ile beslenmektedirler. 6-7 santimetreye kadar büyüye bilmektedirler.

  Aynalı Sazan: Diğer yan türlerine göre üretimi daha kolay ve elverişlidir. Kolay üretildiğinden dolayı çeşitli yerlerde ve genel olarak barajlarda üretimi yapılmaktadır. Ekonomik değeri yüksektir.

  Ay Balığı: Pervane balığı olarak da bilinmektedir. İyi yüzemeyen genel olarak hareketsiz bir balıktır.2,5 3 metre boy yapabilen bu balık 1500 kilogram ağırlığa kadar çıkabilmektedir. 20 25 yıl yaşayabilmektedirler.  Eti lezzetsiz ve kötü koktuğu için insan besini olarak kullanılmaz ve ekonomik değeri bulunmamaktadır.

  Bakalyaro: Karadeniz de yaygın olarak bulunan bu balık türü Ege de az bulunmaktadır. Genelde 15-20 santimetre boylan iken en çok 45-50 santimetre boyunda olmaktadırlar. Sahillerde 3 -4 metre aşağısında yaşamaktadır.

  Barbunya: Sıcak ve ılık denizlerde kumlu çamurlu olan sahillerinde 300 metreye varan derinliklerinde yaşarlar. Sürü halinde bulunmaktadırlar. Etinin lezzetinden dolayı ekonomik değeri yüksektir.

   Berber Balığı: Sıcak ve ılıman denizlerde kayalık, çakıl ve bazen çamurlu bölgelerde 50-300 metre arası derinliklerde yaşarlar. 25 santimetre uzunluğu kadar erişebilirler. Ekonomik değeri bulunmamaktadır.  Denizlerde renk güzelliği verir.

  Berlam: Ilık denizlerde orta kısımlarında yaşamaktadırlar. Ege, Marmara ve Akdeniz de yaygın olarak bulunan Berlam Karadeniz de seyrek bulunmaktadırlar. Gündüzleri 80-300 metre derinliklerde yaşarken geceleri beslenmek için kıyılara doğru gelirler. Etinin lezzetinden dolayı ekonomik durumu yüksektir.

  Bıyıklı Balık: Ülkemizin çeşitli yerlerinde türleri bulunmaktadır. 

  Bodur Yayın: Güneydoğu da akarsu ve göllerinin kumlu ve çamurlu zeminlerinde yaşayan 20-30 santimetre boyunda olan bir balık türüdür.

  Büyükbaş Kayabalığı: Trakya ve Karadeniz'in kıyı kısımlarına doğru akan nehirlerinde yayılım gösterirler. Eti lezzetli ve sağlığa yararlıdır.

  Camgöz Köpekbalığı: Sıcak ve ılık denizlerde 100 metre altında yaşayan Camgözler tek başlarına yaşamaktadırlar.

  Alfabetik Listeye Göre Balık Türleri,
  • Çaça
  • Çamuka
  • Çamuka
  • Çapak Balığı
  • Çipura
  • Çitari
  • Çizgili Mercan
  • Çizgili Orkinos
  • Dağ Alabalığı
  • Deniz Alası
  • Dere Alabalığı
  • Dere Kayabalığı
  • Dere Pişisi
  • Dikence]]> Mürekkep Balığı https://www.balik.web.tr/murekkep-baligi.html Tue, 06 Nov 2018 21:41:34 +0000 Mürekkep Balığı: Kafadanbacaklılar sınıfının üyelerinden on kollular gurubuna dâhil olan mürekkep balığı, tuzlu suda yaşamakta olan bir yumuşakçadır. Mürekkep Balığının Yapısı, Mürekke Mürekkep Balığı: Kafadanbacaklılar sınıfının üyelerinden on kollular gurubuna dâhil olan mürekkep balığı, tuzlu suda yaşamakta olan bir yumuşakçadır.

   Mürekkep Balığının Yapısı,

   Mürekkep balıklarının tamamı arı eşeyli olmakla birlikte solungaçları ile solunum yapmaktadırlar. Bu balık türünün ağız kısmından 10 tane kol çıkmaktadır. Bu kollardan iki tanesi diğerlerine göre daha uzundur. Bu kollar, mürekkep balığının dinlendiği zamanlarda içe doğru çekilmektedirler. Mürekkep balığının av yakalamak istemesi ya da korunmaya ihtiyaç duyması halinde ise bu kollarını ileri doğru fırlatmaktadırlar. Kolların iç yüzeyleri birden fazla vantuz yani emeç barındırmaktadır ve bu emeçlerin iç kısmı dişli boynuza benzeyen yapılar ile bezenmiştir.

   Mürekkep balığına özellikle ılıman ve sıcak olan denizlerin kıyı kesimlerinde sıkça rastlanmaktadır. Bu balıkların boyları 17 cm ile 17 m arasına olan türleri bulunmaktadır ve bu türlerin birçoğunun boyu 50 cm ile 1 m arasında olmaktadır.

   Yırtıcı hayvanlar olan Mürekkep balıkları, ülkemizde Akdeniz kıyılarında avlanmaktadır. Mürekkep balıklarının beslenme listesini balıklar, karides, yengeç ve buna benzer başka yumuşakçalar oluşturmaktadır. Bu balık türü ara sıra balık sürülerinin arasına karışarak ya da küçük mürekkep balığı sürülerini takip ederek karnını doyurmaktadır. Mürekkep balığı avına arkadan yaklaşarak avının omuriliğini kopartmakta ve felç ederek öldürmekte ve bazı zamanlarda avlarından her birinden yalnızca bir ısırık alarak istirahata çekilmektedir. Mürekkep balığı avını yakalarken vantuzlu olan dokunaçlarını kullanmakta ve sonrasında kollarını kullanarak ağzına almaktadır.   

   Mürekkep Balığı

   Mürekkep Balığının Özellikleri,

   Mürekkep balıkları normalin üstünde bir zekâya sahiptirler. Çok hassas olan iri gözleri vardır ve bu gözlerde tam 70 milyon görme hücresi bulunmaktadır. Bu gözler ile görüş alanları neredeyse 360 derece olduğundan arkalarındaki düşmanlarını da görebilmektedir. Koku alma duyularının hassasiyeti sebebi ile karanlık sularda avlarını rahatlıkla tespit edebilmektedirler. Mürekkep balıklarının renk değiştirme hücreleri vardır ve sinir sisteminde kontrolü yapılan bu hücreler sayesinde rahatlıkla gizlenmiş olabilmektedirler. Ayrıca, iridosit ismi verilen deri hücrelerinin ışığı yansıtma özelliği de mürekkep balıklarına renk değiştirme sırasında fayda sağlamaktadır. Avını yakalamak için pusuya yattıkları zaman ise kuma gömülerek kendilerini gizlemektedirler.

   Mürekkep balıkları yanlarından bir avın geçmesi halinde uzun olan dokunaçlarını ileri doğru fırlatmakta ve vantuzlu uçlarla avını yakalamaktadır. Avını ağza götürmek için ise öteki kollarını kullanmaktadırlar. Ağızlarında bulunan ve papağan gagasını andıran güçlü öğütücüler sayesinde bir yengecin kabuğunu ya da bir balığın kafasını kolaylıkla öğütebilmektedirler. Mürekkep balıklarının iri olanlarının gagaları sert ve sağlam yapıya sahiptir ve bu özelliği ile kalın çelik telleri dahi ısırarak koparabilmektedir. Mürekkep balığının tükürüğü ise öldürücü zehir tesiri ederek hayvanları öldürmektedir.

   Mürekkep balıklarının sırtındaki derilerinin altında bulunan küçük ve boynuza benzeyen kabuk gözeneklidir ve içi hava doludur. Ağırlığı sudan az olan bu kabuk sayesinde mürekkep balıklarının suda alçalıp yükselmesi mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra kaslar açısından da önemli bir bağlanma alanı olan bu kabuk, vücut için destek olmakta ve hafiflik sağlamaktadır. Mürekkep balıklarının kan dolaşım sistemleri kapalı olup, solungaçları ise manto boşluğunda bulunmaktadır. Tüm gövdelerini sadece bir yüzgeç kaplamaktadır ve bu yüzgeçler yardımı ile yavaş yavaş yüzmekle beraber gövdelerini döndürmeleri de mümkün olmaktadır.

   Mürekkep balıkları, etki ve tepki sistemi ile hareket edebilmeleri için manto boşluğundaki suyu karın kısmında bulunan huniden dışarı fışkırtmaktadırlar. B]]> Sarı Prenses Balığı https://www.balik.web.tr/sari-prenses-baligi.html Tue, 06 Nov 2018 23:37:47 +0000 Sarı Prenses Balığı, dünyada "Labidochromis caeruleus" ismi ile bilinirken, ülkemizde "sarı prenses" ismi ile bilinmektedir. Sarı prenses balıkları özellikle mavi çiklitleri içerisinde en çok üne sahip olan balık türlerinden b Sarı Prenses Balığı, dünyada "Labidochromis caeruleus" ismi ile bilinirken, ülkemizde "sarı prenses" ismi ile bilinmektedir. Sarı prenses balıkları özellikle mavi çiklitleri içerisinde en çok üne sahip olan balık türlerinden birisidir. Çoğunlukla yavru sarı prenseslerin erken dönmelerinde renklenmesi hem erkeğin hem de dişinin renkli olmaları sebebi ile oldukça fazla ilgi görmektedir. Özellikle sarı prenses balığının cinsiyetlerinin ayrımları zor değildir, fakat bu balık türünde bir kaç tane yanıltıcı durumlar ortaya çıkmaktadır. Erken sarı prenses balığının hem alt yüzgeçlerinde hem de sırtında koyu parlak siyah çizgili olan bantlar mevcut iken, dişi sarı prenses balığında ise, bu renkler oldukça soluk renkte olmaktadır. Kısacası sarı prenses balıklarının alan kavgalarında ve beslenmelerinde ya da yeni türdeki balıklar ile karşılaşmalarında dişi olan balıklar aynı erkek gibi görünebilmektedir. Ancak yaşanan bu durum kesinlikle kalıcı değildir. 


   Sarı Prenses Balığının Erkek Dişi Ayrımı Nasıl Yapılır,

   Genellikle dişi sarı prenses balığının karın kısımları erkek prenses balığına göre çok daha soluk ve beyaz bir renge dönüktür. Eşleşme döneminde çoğunlukla erkek prenses balığının yüzlerinde ortay çıkan kararma durumu gayet normaldir. Çoğunlukla pseudotropheus zebra cinsi ile melezlenmiş olan sarı prenses balığında siyah çizgiler yok olmaktadır. Ne yazık ki pek çok çiklit türünde olduğu gibi sarı prenses balığının türü de bu melezlenme olayından dolayı saflığını giderek kaybetmektedir. Kendi türünden üreme yerine farklı cinsler ile üreme gerçekleştiği için kendi özlerini kaybetmeye başlamışlardır. Sarı prenses balığı genellikle aşırı şekilde hayvansal protein ile beslenirse balıkların siyah lekelerinde artışlar görünür ve canlılığını da yitirmektedir. Eğer sarı prenses balığının kendine özgü olan güzel renklerini elde etmek için mutlaka bitkisel yemler verilerek beslenmesine özen gösterilmelidir. Sarı prenses balığını eğer karotenoidler bakımından zengin olan yemler ile beslenirse turuncuya dönük olan rengi kolaylıkla elde edebiliriz. 

   Sarı Prenses BalığıSarı Prenses Balığının Doğal Ortamı Nasıldır, 

   Sarı prenses balıkları özellikle Malawi gölünün yakınındaki Nhkata körfezi ile göllerde mevcut olan küçük adalardaki kayalık bölgelerini yaşama alanı olarak seçmektedirler. Yaşam ortamlarının derinliği yaklaşık olarak 2 ile 40 metre arasında görülebilmektedir. Araştırmalarda ise sarı prenses balığının 20 ayrı türüne rastlanmaktadır. Malawi bölgesinde sarı prenses balıkları azda olsa görünmektedirler. Ayrıca sarı prensesin yaşam ortamı eğer akvaryum içi olacak ise, mutlaka mağara, kayalar ve hol şeklinde dizayn yapılmalıdır.

   Sarı Prenses Balığının Cinsiyeti Ve Boyutu,

   Sarı prenses balığının erkeği dişilere oranla biraz daha büyüktür ve renkleri de dişiye göre biraz daha canlıdır. Bu türde en sık olarak tanınan erkek sarı prenses balığının rengi portakal rengine dönük olan rengi ile kendini belli etmektedir. Çoğunlukla erkek sarı prenses balığı dişiye oranla büyük olmasından dolayı farklılık göstermektedir. Sarı prenses balığının boyutu yaklaşık olarak 8 ile 12 cm arasında değişebilen farklı boyutlara ulaşabilmektedir. 

   Sarı Prenses Balığının Toplumsal Davranışı Nasıldır,

   Bu türün balıkları oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. Eğer kendi türü ile bir arada beslenirse çok daha iyi sonuçlar elde edilmektedir. Karma Malawi gölünde yaşayan balıklar ile bir arada beslenebildikleri halde yinede gereksiz olarak kavgalar meydana gelebilmektedir. 

   Sarı Prenses Balığının Akvaryumda Beslenmesi İçin Su Şartları Nasıl Olmalıdır, 

   Özellikle pH değerinin takriben 7,5 ile 8,5 arasında olmasına özen göster]]> Discus Balığı https://www.balik.web.tr/discus-baligi.html Wed, 07 Nov 2018 13:37:50 +0000 Discus Balığı, günümüzde akvaryumlar içerisinde beslenebilecek en güzel balıklardan biridir. Birçok kişiyi büyüleyen renkleriyle insanlara kendisini sevdirmektedir. Discus Balığının çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Oldukça Discus Balığı, günümüzde akvaryumlar içerisinde beslenebilecek en güzel balıklardan biridir. Birçok kişiyi büyüleyen renkleriyle insanlara kendisini sevdirmektedir. Discus Balığının çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Oldukça yaygın olarak görülen bu balıklar, farklı çeşitleri olduğu için çeşitli renklerde görülebilmektedir. Muhteşem renkleri ve göz alıcı vücut yapıları sayesinde maddi olarak ta değerini arttırmaktadır. Bu balık türü, en çok Güney Amerika'da bulunmaktadır. Cichlid familyasına ait olan bu balık türü günümüzde ülkemizde de yaygın olarak akvaryumlarda beslenen bir balık türüdür. Ülkemize bu balıklar, Asya kökenli balık üretim çiftliklerinden gelmektedir. Amazon nehirlerinde çok fazla bulunan bu balıklar ülkemizdeki denizlerde bulunmazlar. Oldukça hassas türlerden biri olduğu için bu balıklar ülkemizdeki diğer balıklar tarafından av olarak seçilirler. Bu nedenle denizlerimizde yaygın değildir. Discus Balıkları, çok eski zamanlardan beri nesillerini devam ettiren balıklardır. Bu nedenle farklı balıkların çiftleşerek farklı türler oluşturmasına bağlı olarak eski zamanlardan günümüze kadar şekilleri oldukça değişmiş balık türlerdir. Fakat her ne kadar şekilleri ve yapıları farklılaşmış olsa bile bu balıklar hala çok canlı ve çok güzel yapılardadır. Bu nedenle hala eskisi kadar değerini korumaktadır. Akvaryumlar içerisinde bu balık türünün özellikle sadece turuncu renkli olanları beslenmektedir. Bunun nedeni ise tabi ki turuncu renginin çok daha fazla olmasına ve çok daha rahat ulaşılabilir bir tür olmasına bağlıdır. 

   Discus BalığıDiscus Balığının Genel Özellikleri,

   Bu balık türü, her ne kadar ülkemizde akvaryum balığı olarak beslense bile aslında bu balığın akvaryumda beslenmesi son derece zordur. Bu balığı beslemek isteyen insanların sürekli olarak ciddi bir şekilde bakım yapması gerekmektedir. Özellikle bu balıklar akvaryumu çok hızlı kirlettikleri için kesinlikle kişinin her hafta akvaryumunu temizlemesi gerekir. Eğer akvaryumun boyutu çok büyükse bu kadar sık bir şekilde akvaryumun temizlenmesi gerekmez. Bu balıklar oldukça hassas ve narin hayvanlardır. Bu nedenle diğer birçok balık Discus Balığı türüne zarar vermektedir. Bunun için diğer balıklarla beslenecekse çok özenli olarak balık seçilmelidir. Son derece hassas olan bu balık türü, en küçük sorunlarda bile hastalanarak ölebilirler. Bahsettiğimiz temizlik bu durum için önem taşımaktadır. Bu narin balıkların her zaman sağlıklı ve temiz ortamlarda yaşamalıdır. Aksi durumda sağlığını kaybederek hayatını kaybederler. Bu balıklarla iyi anlaşabilmek için kesinlikle Discus Balığı iyi tanınmalıdır. Bu balıkların doğal yaşam koşullarından bahsedecek olursak, genellikle deniz altında bulunan bitkilerdeki çatlaklar, ağaç kökleri, kayalıkların alt kısımlarıdır. Bu bölgelerde Discus Balığı görülme ihtimali yüksektir. 
   Bu balıkların beslenme özellikleri ise etçil bir canlı olmalarıdır. Bu balıklar başka balıklara kolayca av oldukları gibi kendisinden küçük balıkları da kolayca av seçerler. Bu nedenle biraz daha et özü olan yemlerle beslemeniz iyi olacaktır. 

   Discus Balığının Olumsuzlukları,

   Yavru sahiplenme ve yuva kurma durumlarında ciddi olarak agresif olmalarıdır. Bu nedenle çoğaltılmak üzere beslenen balık türleri arasında Discus Balığı düşünülmemelidir. Bu balık türü, kendi yavrularını bile sahiplenmeyerek ölüme terk edebilir. Bu balık türleri, kendilerine eş tuttuklarında biraz daha büyük akvaryumlarda beslenmelidir. Bunun yanı sıra yavruladıktan sonra ortaya çıkan yavrular, erkek ve dişi Discus Balıklarıyla birlikte yaşarlar. Bu yavruların beslenmeleri de diğer balık yavrularına göre farklılık gösterir. yumurtadan çıkan Discus yavruları, annelerinin vücudundan salgılanan maddeleri yiyerek beslenirler. 
   ]]>
   Ay Balığı https://www.balik.web.tr/ay-baligi.html Wed, 07 Nov 2018 18:05:41 +0000 Ay Balığı, Bulunduğun familyanın en büyük türü olan ay balığının boyu 2-3 metreye ulaşmakla birlikte ortalama 2 ton ağırlığındadır. Görüntü itibariyle garip bir vücut yapısına sahiptir. Arka bölgesinde yer alan sır Ay Balığı, Bulunduğun familyanın en büyük türü olan ay balığının boyu 2-3 metreye ulaşmakla birlikte ortalama 2 ton ağırlığındadır. Görüntü itibariyle garip bir vücut yapısına sahiptir. Arka bölgesinde yer alan sırt anus yüzgeci dar ve yüksektir. Dışarıdan bakıldığında kuyruk kısmı olmadığı düşünülse de dikkatlice incelendiği taktirde, kısa bir kuyruk yapısının bulunduğu ve arka ucunun kapalı olduğu görülmektedir. Bu balık türü  su üzerindeki hareketini ancak sırt ve anus yüzgeçlerini hareket ettirerek sağlamaktadır. Ay balığı büyük bir cüsseye sahip olduğundan denizlerde fazla bir düşmana sahip değildir. Ay balıklarının yetişkin hale gelenleri okyanusta ve özellikle tropikal bölgelerde deniz yüzeyinde dinlendiklerine çokça rastlanmıştır. Ay balığının vücut anatomisi oldukça farklılık arz etmektedir. Bu balığın iskeleti bir bıçak yardımıyla rahatlıkla kesilecek bir yumuşaklıktadır. Ay balığının derini sanılandan daha fazla kalındır. Uzman biyologların yapmış olduğu araştırmalarda ay balıklarının derinlerinin 4-7 santimlik kalınlıkta olduğu tespit edilmiştir. 

   Ay Balığının Sindirim ve Beslenme Düzeni
   Ay balığı 2 tonluk bir cüsseye sahip olmasına rağmen küçük yosun ve balık yumurtaları ile beslenmektedir. Bununla birlikte çok küçük balık türlerini ve kabuklu deniz canlılarını tüketmektedir. Ay balığını inceleyen uzman biyologlar ay balığının sindirim ve mide sistemini açtıklarında yosun ve çok sayıda lavra ile karşılaşmışlardır. 

   Ay BalığıAy Balıklarında Üreme
   Ay balıkları büyük cüsselerine rağmen küçük yumurtalar ile çoğalmaktadır. Çiftleşme dönemlerinde ay balıkları büyük koloniler halinde bir araya gelirler. Dişi ay balığının dışarı çıkardığı yumurtaların çokluğu nedeniyle bulunduğu bölge beyaz bir görüntü oluşturur. Akabinde erkek ay balıkları spermleri ile dölleyerek yumurtanın deniz tabanında oluşması beklenir. Kısa süre sonra döllenen yumurtalar hareketli yapılar haline gelir. Bu yumurtalardan çıkan balıklar zaman içerisinde eğer avlanmaz iseler 1-2 yıl içerisinde yetişkinlik düzeyinde büyümektedirler.

   Ay Balığının Yaşam Alanı ve Tüketimi
   Ay balıkları çoğunlukla küçük balıklar ve yosunlar ile beslene bilmektedir. Bu nedenle her türlü yaşama alanında yaşamlarını devam ettirir. İri cüsseleri sayesinde bir çok balık türünün saldırısına maruz kalmaz. Korkutucu özelliği nedeniyle birçok balık türü görmesiyle kendisinden uzaklaşmaktadır. Yapılan araştırmalarda çoğunlukla okyanuslarda yaşamlarını sürdüren bu balık türü koy ve körfezlerde yaşamamaktadır. Balıkçılık sektöründe insanlar tarafından tüketimi oldukça azdır. Etinin lezzetsiz olması hasebi ile balıkçılar tarafından avcılığı yapılmaz. Ancak özellikle Japonya'da ay balığı ciğeri fazlaca tüketilmektedir. Kedi ve köpek maması yapımında bu balık türünün kullanıldığı görülmüştür. 
   ]]>
   Eşkina Balığı https://www.balik.web.tr/eskina-baligi.html Wed, 07 Nov 2018 23:04:34 +0000 Eşkina Balığı, Göç etmeyen yerli bir balık türü olan eşkine balıkları, yaşamları boyunca belirli bir bölgeyi sahiplenir ve bu bölgeden asla ayrılmaz. Kafatasından çıkan 1-2 cm boyutundaki taştan dolayı halk arasında ta Eşkina Balığı, Göç etmeyen yerli bir balık türü olan eşkine balıkları, yaşamları boyunca belirli bir bölgeyi sahiplenir ve bu bölgeden asla ayrılmaz. Kafatasından çıkan 1-2 cm boyutundaki taştan dolayı halk arasında taş balığı olarak da bilinen eşkina balığı, lokantalarda levrekden sonra ikinci sırada yer alan bir balıktır.

   Eşkina balığının avcılığı, yıl boyunca yapılabilir. Ülkemizde avcılığının yapılması sınırlanmış olan bu balığın Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından 2007 yılında bu yana avcılığı serbest bırakılmıştır. Ülkemizde bütün denizlerde  yaşayan ancak çoğunlukla sonbahar mevsiminde Karadeniz'de yakalanan eşkina balığının, kafatasında ve gözlerinin arka kısmında beyaz taşlar bulunur. Ekonomik değeri oldukça yüksek tadı da bir o kadar lezzetli olan bu balık en çok da kafatasında yer alan beyaz taşların böbrek taşlarını düşürdüğü için avlanmaktadır. Ülkemizin birçok yöresinde farklı isimlerle adlandırılan eşkine balığı, Karadeniz de mavruşgil ve kayalık bölgelerde yaşamayı tercih etmesi sebebiyle de kaya levreği olarak da bilinir ve avcılığı son derece zevkli olan balık türüdür. Mayıs ayının başlangıcından itibaren akşam saatlerine doğru daha fazla av veren bu balık, oldukça güzel bir görüntüye sahiptir. Gündüz vakitlerinde çoğunlukla mağaralarda kayalıkların içinde vakit geçiren eşkine balıkları, akşam vakti olduğunda bulundukları yerden çıkıp yemlenmeye başlarlar.

   Eşkina balığının üreme dönemleri, yaklaşık olarak 10-15 kg ağırlığına kadar ulaşabilen bu balığın üreme dönemleri bahar aylarıdır. Anaç yapıda olan bireyleri özellikle de posidonia yapraklarının yer aldığı bölgelerde ve kıyı açıklarında yaşarlar. Oldukça uysal yapılı bir balık türü olan eşkina balığı, bazen nehirlerde de rastlanabilir.

   Eşkina BalığıEşkina balığının faydaları, eşkina balığının beyninin sağ ve sol tarafında bulunan beyaz taşlar yani otolitler havanda dövülüp un haline getirilerek limon suyuyla eritilip cam bir kafamızın içerisine koyulduktan sonra içerisine bir fincan kadar sızma zeytinyağı ilave edilip aç karnına bir hafta boyunca içildiğinde böbrek taşının düşürülmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. 

   Eşkina balığı aynı zamanda kalsiyum, demir, fosfor ve iyot açısından oldukça zengin bir balık türüdür. A ,B ve B12 vitaminleri içeren bu balık, vücuda oldukça enerji ve güç verir, zihinsel yorgunluğu gidererek cildi güzelleştirir. Cinsel gücü de artıran eşkine balığı, aynı zamanda içerisinde bulunan yüksek oranda demir sayesinde kansızlığı giderir, kemiklerin sağlıklı gelişmesini sağlar ve büyüme çağındaki çocuklarının gelişimine katkı sağlaması nedeniyle oldukça faydalı bir balıktır.
   ]]>
   Balık Taşı https://www.balik.web.tr/balik-tasi.html Thu, 08 Nov 2018 14:16:21 +0000 Balık Taşı, balıkların kafasında bulunan ve iki adet olan taştır. Balık kafasında bulunan taşların en önemli özelliği tamamen doğal olmasıdır. İnsan böbreklerinde bulunan veya oluşan böbrek taşlarının bertaraf edilmes Balık Taşı, balıkların kafasında bulunan ve iki adet olan taştır. Balık kafasında bulunan taşların en önemli özelliği tamamen doğal olmasıdır. İnsan böbreklerinde bulunan veya oluşan böbrek taşlarının bertaraf edilmesinde balık taşları yüz yılın buluşu olarak tıp dünyasında kabul edilmiştir. Özellikle yapılan cerrahi operasyonlar, lazerler ile kırılmaya çalışılan böbrek taşları ve çeşitli ilaçların kullanımı ile yeterli sonuç alınamayan böbrek taşları rahatsızlıklarına çözüm olarak asrın buluşu olarak bilinen balık taşları son derece harika çözümler getirmektedir. Halk arasında çok fazla duyulmayan ve bilinmeyen balık taşları doğal içeriğinde bulunan maddeler günümüzde kullanılan böbrek ilaçlarının içerisinde bulunan bileşimlere sahip doğal bir medde bileşimine sahiptir. Bu doğal balık taşları sayesinde ağrılı ve sancılı böbrek taşı rahatsızlıklarında hastanın hiçbir ağrı ve sancı çekmeden böbrek taşlarından kurtulmasının en güzel yolu olarak balık taşları kullanılmaktadır.
   Balık Taşı

   Balık Taşı Nedir,

   Balık taşı balıkların sağ ve sol taraflarında beyinde oluşan beyaz renkli ve mermeri andıran görünümlü taşlardır. Balık taşları bilinen böbrek taşı rahatsızlıkları dışında birde çocukların altlarını ıslatma sorunlarının giderilmesinde de kullanılmaktadır. Böbrek taşları sorunu ile cerrahi operasyon geçiren ve lazer tedavisi ile böbrekte bulunan taşlardan kurtulan hastaların zamanla tekrar böbrek taşlarının oluştuğu bilinmektedir. Balık taşları ile böbrek taşlarının düşürülmesi durumunda ise bir daha asla böbreklerde taş oluşmadığı da açıklanan bilgiler arasındadır. Balık taşlarının tamamen doğal olması da hasta üzerinde ilaçların yaptığı çeşitli yan etkiler gibi hiç bir şekilde yan etki yapmadığı da bilinmektedir.

   Balık Taşı Nasıl Kullanılır,

   Balık taşı genellikle balığın kafasından çıkartılarak yıkanır, irili ufaklı olan balık taşları alınarak bir bardağı içerisine konulur ve üzerine maden suyu ya da  limon suyu ilave edilerek. Hazırlanan karışım yirmi dört saat bekletilir. Ve yirmi dört saat sonrasında bardak içerisinde bulunan su bir süzgeç yardımı ile balık taşları süzülerek alınır ve su içilir. Ayrıca bu işlem balık taşları bitene kadar tekrar edilmelidir. Balık taşından elde edilen bu karışımın kullanılmasında en önemli nokta kullanan kişinin mutlaka aç karnına kullanması gerekmektedir. Balık taşı kullanmak durumunda olan hastaların dikkat etmeleri gereken durum hazırlanan balık taşı karışımın aç karnına kullanıldığından dolayı şiddetli mide rahatsızlığı olan kişilerin hazırlanan karışım içerisine mutlaka zeytinyağı katmaları tavsiye edilmektedir. 

   ]]>
   Levrek Balığı https://www.balik.web.tr/levrek-baligi.html Thu, 08 Nov 2018 22:06:05 +0000 Levrek balığı; Moronidae familyasını oluşturan ılık ve soğuk denizlerde yaşayan balık çeşitlerinden biridir levrek balığı. Vücudu fusiform şeklinde derisinin üzerinde iri pulları olan sırtı koyu kursun karnı ise gümüş Levrek balığı; Moronidae familyasını oluşturan ılık ve soğuk denizlerde yaşayan balık çeşitlerinden biridir levrek balığı. Vücudu fusiform şeklinde derisinin üzerinde iri pulları olan sırtı koyu kursun karnı ise gümüş renginde bir balıktır. Derisi küçük kara beneklidir ve bu özelliğinden dolayı alabalığa benzetilir. Dillerinin üzerinde keskin ve yırtıcı dişleri bulunmaktadır. Boyları 40 ile 100 cm arasında uzayabildiği gibi kiloları da en fazla 8 veya 10 kiloya kadar çıkabilir. Levrek balığı Türkiye'de Karadeniz, Akdeniz ve Marmara' da yaşamaktadırlar. Levrek balığının eti yağsız ve çok lezzetlidir. Ayrıca taze olarak tüketilmelidir. Son bahar sırasında ırmak yataklarında toplu halde ürerler. Kara denizde dere yataklarında kış aylarında, Akdeniz de nisan, mayıs, ayları arasında ürerler. 
   Levrek balığı Karadeniz, Ege ve Akdeniz de balık çiftlikleri kurularak yumurtadan pazar tezgahlarına kadar üretimi yapılmaktadır. Levrek üretiminin büyük bir kısmı yurt dışına ihraç edilmektedir. Levrekler etçil ve yırtıcı balıklardan dır. Karides, küçük balık, yengeç ve kurtlarla beslenirler. Denizlerde yalayan levrekler üreme zamanında yağsız dırlar ve fazla lezzetli olmazlar fakat çiftlik levrekleri her mevsim ve her dönem yağlıdır. 

   Levrek BalığıLevrek balığının faydaları; 

   Levrek balığı içerisinde bulunan vitamin ve mineral bileşikler nedeniyle insan sağlığına oldukça faydalı bir balık çeşididir. Yediden yetmişe herkes için oldukça faydalıdır. Kolesterolü dengeler, kalp damar sağlığını düzene koyar ayrıca zihni kuvvetlendirir. Gelişim çağında olan bütün çocuklar için tam bir vitamin ve mineral deposudur. Çocuklarımızın boyu uzatır hem beden hemde zihinsel gelişiminde oldukça faydaları bulunmaktadır. Ayrıca levrek balığı vücudun sağlık yapısını koruduğu gibi bağışıklılık sistemini kuvvetlendirir. Levrek balığı yaşlanmayı geciktirir ayrıca tam bir diyet yemeğidir. Ayrıca içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücudun dışarıdan gelen mikroplara karşı savaş aşmasını sağlar. 

   Levrek balığı içerisinde bulunan vitamin ve mineral bileşikleri; 

   Levrek balığının içerisinde bol miktarda Kalsiyum, protein, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum, selenyum, çinko ve omega vitaminleri bulunmaktadır. Özellikle omega 3, omega 6 yönünden oldukça zengin bir balıktır. Ayrıca A vitamini B1-B2-B3-B4-B5-B5 B7-B8-B9 ve B12 Yönünden de fazlasıyla zengindir. D vitamini deposu olarak da bilinen levrek balığı insan sağlığı için gerekli tüm vitamin ve mineralleri içerisinde barındırmaktadır. 

   Levrek balığı en sağlıklı nasıl pişirilir ve nasıl lezzetli olur; 

   Bütün balık çeşitlerinde olduğu gibi levrek balığınıda yağda kızartmaktan kaçınmalıyız. Ayrıca Buğulama veya fırında yağsız kızartma şeklinde pişirildiğinde oldukça sağlıklı ve lezzetli olmaktadır. Bunun yanı sıra en lezzetli levrek balığı güveç tavalarda ızgarada ve taş fırınlarda pişirilmektedir. Hem yağsız hemde lezzetli olacaktır. Benim önerim Levrek balığını terbiye sosu hazırlayıp terbiye edip mısır ununa bulayıp fırında pişirmek veya terbiye sosu ile toprak güvece koyup taş fırında pişirmek, bu şekilde hazırlanmış levrek balığının lezzetine doyum olmaz. Levreğin bunca faydalarını ve özelliklerini yazdıktan sonra sizlere tavsiyem imkanlar elverdiği sürece sıklıkla balık tüketmeniz gerektiğidir. 
   ]]>
   Balık Kalori https://www.balik.web.tr/balik-kalori.html Fri, 09 Nov 2018 15:12:25 +0000 Balık Kalori, Balık bilindiği üzere içinde bulunan mineral ve vitamin açısından oldukça faydalı bir besindir. Bunların arasında en önemli olanı ise omega-3 insan vücudu için son derece faydalı maddelerden birisidir. Balıklar Balık Kalori, Balık bilindiği üzere içinde bulunan mineral ve vitamin açısından oldukça faydalı bir besindir. Bunların arasında en önemli olanı ise omega-3 insan vücudu için son derece faydalı maddelerden birisidir. Balıkların türüne göre içermiş olduğu mineral ile vitamin çeşitleri oldukça farklılık gösterse bile genel olarak şu besin değerlerine sahiptirler. Aşağıda belirtilen bilgilerde balık kalori cetvelini görebilirsiniz.  

   Balıkta Bulunan Besin Değerleri; İyot, Omega-3, Protein, Fosfor, B6 vitamini, Magnezyum, Omega-6, E vitamini, Çinko, B12 vitamini, A vitaminidir.

   1 Porsiyon Balık Çeşitleri Kaç Kalori Değeri İçermektedir

   100 gram çeşitli balık çeşitlerinin kalorisi şöyledir;
   • Barbunya (yağsız fileto): Barbunya 76 kalori
   • Hamsi (konserve): 82 kalori
   • Somon: 40 kalori 
   • Hamsi (yağsız fileto): 172 kalori
   • Ton balığı (konserve): tam 116 kalori
   • Alabalık (pişmiş): 150 kalori
   • Midye: 194 kalori
   • Levrek (pişmiş): 123 kalori
   • Uskumru (pişmiş): 134 kalori
   • Karides (pişmiş): 98 kalori
   • Sazan (kızartılmış): 162 kalori
   • Sardalye (domates sosunda): 1128 kalori
   • Alabalık (çiğ): 129 kalori
   • Palamut (kızarmış-pişmiş): 211 kalori
   • Alabalık (tütsü): 141 kalori
   • Sardalye (konserve): 208 kalori
   • Lüfer (pişmiş): 159 kalori
   • Sardalye (zeytinyağı ile kızartılmış): 235 kalori
   1. Çupra (çipura) Balığı Kaç Kalori
   Kültür ve deniz balığı olarak piyasada bulunmakta olan bir balık çeşididir. Bir adet çipura balığı yaklaşık 250 gram civarındadır. 

   1 adet kültür çipura balığı kaç kaloridir; Fırınlama yada ızgara ile: 400 kaloridir. Pişmemiş (taze): 325 kaloridir. 

   Balık Kalori2. Alabalık Kaç Kalori
   Tatlı su balıklarından olan alabalık dere kenarlarında, nehirlerde özellikle de kaya diplerinde ve nehirlerde oldukça fazla bulunan alabalık genelde piyasada yetiştirme yani çiftlik alabalığı olarak tüketilmektedir. Gökkuşağı alabalık türü ise en çok bilinen türüdür.

   1 adet alabalık pişmemiş: olarak tam 260 kalori civarındadır. 1 adet alabalık ızgara pişirme yöntemiyle yada fırında: 310 kalori civarındadır. 1 adet alabalık ortalama 200 gram gelmektedir.

   3. Hamsi Balığı Kaç Kaloridir
   100 gram civarındaki taze hamsi balığı yaklaşık 200 kaloridir. Pişirme yöntemine göre ise 250-300 kalori değerine ulaşmaktadır.  

   4. Levrek Balığı Kaç Kaloridir
   Levrek balığı türü de kültür ve deniz balığı olarak tezgahlarda vatandaşa sunulmaktadır. Bir adet orta boy büyüklüğündeki kültür levrek balığı yaklaşık 300 gramdır.
   1 adet kültür levrek balığı pişmemiş şekilde ortalama 420 kaloridir. Fırında pişirilerek tüketildiğinde ise yaklaşık 546 kaloriye sahiptir.

   Balığı limon dilimleri yeşillik ve soğanla birlikte iyice harmanlayıp pişirerek de yiyebilirsiniz. Balığı diyet listenize gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz. Diyet yaparken et yemeklerinin yerine balık yiyebilirsiniz. Balık sizin için oldukça doyurucu ve lezzetli bir seçenek olmaktadır. Fırında veya ızgarada yağsız şekilde pişirerek de yiyebilirsiniz.
   ]]>
   Balık Sırtı https://www.balik.web.tr/balik-sirti.html Sat, 10 Nov 2018 01:06:48 +0000 Balık sırtı, Balık sırtı bir saç örgü modelidir. Saçlarda örgüler özellikle sıcak havalarda çok kullanışlı olmaktadır. Balık sırtı ise öndeki saçları da topladığı için daha hoş ve derli toplu görünmektedir. Ör Balık sırtı, Balık sırtı bir saç örgü modelidir. Saçlarda örgüler özellikle sıcak havalarda çok kullanışlı olmaktadır. Balık sırtı ise öndeki saçları da topladığı için daha hoş ve derli toplu görünmektedir. Örgü şeklinde yapılan balık sırtı daha çok uzun ya da orta boy saçlarda hoş görünmektedir. Bunun için düz ya da küt kesimler en ideal olanıdır. Fakat katlı kesimlerde sürekli aralardan saçların çıkması biraz rahatsız edici olabilmektedir. Bunun için saç spreylerinden ve jöleden destek almak ise telafi edici olacaktır. Bu saç modelini evde kendinizde yapabilirsiniz. 

   Balık SırtıEvde Balık Sırtı Nasıl Yapılır

   Öncelikle saçlarınız hafif nemli olabilir. Fakat çok ıslak olmamalıdır. Saçlarınızı geriye doğru taramanız gerekmektedir. İyice taradıktan sonra saçlarınızı en önden bir tutam alın ve üçe ayrın. Parmaklarınızla bu tutamları belirginleştirin ve çapraz şekilde soldakini sağa, sağdakini de sola alın. Ardından avuç içinize doğru ortadaki saçı dışa doğru sağ ya da sol elinize alın. Arada bir jöle alarak saçlarınızın dağılmasını engellemeniz gerekir. Saçların tümünü ördükten sonra bebek tokasıyla tutturun. Üstten ince tarakla minik düzenlemeleri tamamladıktan sonra sprey sıkarak kalıcılığını artırabilirsiniz. El alışkanlığı saç örgülerinde çok önemlidir. Bir kaç deneme sonrası daha güzel örgüler yapabilirsiniz. İlk başta elinizin ağrıması ya da saçları elinizden kaçırmanız çok normaldir. Bunun için bir ayna karşısında ve düz örmeye özen göstererek yapmaya çabalayın. 
   ]]>
   Ayı Balığı https://www.balik.web.tr/ayi-baligi.html Sat, 10 Nov 2018 10:57:19 +0000 Ayı balığı, deniz ve karada yaşayabilen bir balık türüdür. Fok balığı olarak da bilinen ayı balığı, yüzgeç ayaklı, etçil ve memeli bir balıktır. Kuzey Kutbu, Pasifik Okyanus, Atlantik'de yaşayan ayı balığ Ayı balığı, deniz ve karada yaşayabilen bir balık türüdür. Fok balığı olarak da bilinen ayı balığı, yüzgeç ayaklı, etçil ve memeli bir balıktır. Kuzey Kutbu, Pasifik Okyanus, Atlantik'de yaşayan ayı balığına, Akdeniz ve Marmara denizinde de rastlanabilir. Yaklaşık olarak 90 kilo ağırlığında olan ayı balığının ağırlığı maksimum 40 tona kadar ulaşabilir. Çeşitlerine göre boy uzunlukları 2-6 metre arasında değişir. Ayı balıklarının bilindik 18 çeşidi vardır ve ortalama olarak 25-30 yıl arasında yaşayabilirler. Baş kısmı yuvarlak, gözleri iri, dudakları sert ve vücutları iri kıllarla kaplıdır. Dış kulakları olmayan ayı balıklarının ön ve arka ayakları yüzgeç şeklindedir ve ayak tabanları kıllarla örtülüdür. Akciğer yoluyla solunumunu gerçekleştiren ayı balıklarının deri altında onları soğuktan muhafaza eden bir yağ dokusu bulunmaktadır. Ayı balıkları ıslanmama özelliğine sahiptir. Çünkü derileri yağlı kıllarla örtülüdür.

   Ayı balığı, iki ayrı familyaya ait bir balık türüdür. Ayı balıklarının Phocidae familyasına ait olanları ilk grubu oluşturan balıklardır. Kuzey Yarımkürede yaşamını sürdüren bu grup balıklar gerçek olan ayı balıklarıdır. Sibirya foku, Baykal foku, Sakallı fok, Halkalı fok bu grubun içindedir. Bu gruptaki balıkların ayak kısımları uzunluk bakımından aynıdır ve ayaklarında oldukça güçlü tırnakları vardır.

   Deniz fili ve deniz leoparı ise Monachiae familyasına ait olan ikinci grup balıklardır. Bu grubun içindeki balıklar diğer gruptaki balıklardan biraz daha farklıdır. Bu familyaya ait olan ayı balıklarının ayak uzunlukları birbiriyle eşit değildir. Tırnakları ise diğer gruptaki balıklardan daha güçsüzdür. Daha çok açık denizlerde, Buz dağlarının üzerinde, koy ve körfezlerde yaşamlarını sürdürürler. Uyumak, dinlenmek ve kıl değiştirmek için karaya çıkarlar. Arka ayakları yüzgeç şeklinde ve geriye dönüktür. Karada ayakları yerine böğürlerini kullanarak sürünürler. Ayı balıklarının tatlı sularda yaşayan türleri de vardır. Baykal gölü, Saimaa gölü, Lodoğa, Finlandiya gibi bölgelerde yaşayan, küçük balıkçıklar ve deniz yumuşakçalarıyla beslenen türleri de nadir olsa da bulunmaktadır.

   Ayı BalığıAyı balığı üremesi

   Üreme zamanına ulaşan ayı balıkları üremek için karaya çıkar ve koloni toplulukları meydana getirirler. Ayı balıklarının erkekleri oldukça kıskanç olur ve zaman zaman bağırarak, dişilerin yanına yabancı erkek ayı balıklarını yaklaştırmazlar. Bu sebepler erkek balıklar arasında zaman zaman kavga çıkabilir. Ayı balıkları daha çok Nisan başlarında ürerler. Yeni doğmuş yavru ayı balıklarının boyları ortalama 60 santim, ağırlıkları ise 4,5 kilo kadardır. Yavru ayı balıklarının vücutları beyaz uzun tüylerle kaplı olur ve bu tüyler zamanla dökülerek yerini kısa tüylere bırakır. Yeni doğan ayı balıkları doğduktan sonra 3 ay %50 anne sütüyle beslenir. 2 yaşına gelen ayı balığı artık yetişkin olur.

   Bazı ayı balıkları denizin yaklaşık 400 metre derinliğine kadar inebilir. Deniz altında yaklaşık olarak 20-40 dakika durabilir. Suyun içinde olan ayı balığının burun delikleri kapalı olur ve bu balıklar için, kutup tilkileri, kutup ayısı, katil balinalar düşmandır. Ayı balıkları suyun içinde burunlarını kapatır. Eskimolar tarafından avcılığı yapılan ayı balıklarının kürkleri çanta, elbise ve çadır üretiminde kullanılır. Ayı balığının yağı lamba ve fenerler de yakılarak kullanılır. Yaşlı olmayan ayı balıklarının ise etinden yararlanılır. Ayı balıkları A vitamini bakımından oldukça zengindir. Ehlileştirilmesi kolay olan ayı balıkları sirklerde de kullanılmaktadır.

   ]]>
   Mercan Balığı https://www.balik.web.tr/mercan-baligi.html Sun, 11 Nov 2018 02:28:24 +0000 Mercan balığı, sıcak ve ılıman denizlerde bolca bulunan ve çok tercih edilen bir balık türüdür. Boyları ortalama olarak 20-30 cm civarında olsa da 70 cm kadar uzayan mercan balıkları da bulunmaktadır. Etçil gruptan olan bu bal Mercan balığı, sıcak ve ılıman denizlerde bolca bulunan ve çok tercih edilen bir balık türüdür. Boyları ortalama olarak 20-30 cm civarında olsa da 70 cm kadar uzayan mercan balıkları da bulunmaktadır. Etçil gruptan olan bu balıklar, küçük balıklarla, kabuklularla ve yumuşakçalarla beslenirler. Yılın her mevsiminde avlanan bu balıklar özellikle nisan ve mayıs aylarında bolca bulunurlar. Genellikle denizlerin kayalık ve taşlık olan bölümlerinde yaşarlar. Ülkemizde Akdeniz, Marmara ve Ege bölgesinde çok yaygın olarak görülürler. Bahar aylarında ile Ağustos ayı arasındaki zamanda üreme yaparlar. Her mevsim bulunduğu için ve etinin lezzeti güzel olduğu için, ekonomik değeri de yüksek bir balık türüdür. Özellikle Ekim ve Kasım aylarında yenilmesi daha uygun olan bu balıklar, ızgara, tava, buğulama, pilaki, haşlama gibi birçok farklı şekillerde sofraları lezzetlendirmektedir. Adı ile ün kazanmış olan mercanlar, bayanların son zamanlarda oldukça ilgisini çeken mercan rengine ismini vermiştir. 

   Mercan Balığının Özellikleri

   Mercan balığının sırt bölgesi koyu renkli, karın bölgesi beyaz renkli, yan tarafları pembe ve baş ile yüzgeç kısımları da çok hafif pembe tonlarında görülür. Yani genel olarak bakıldığında pembe rengin hakim olduğu bir balık türüdür. Vücut yapısı oval şekilde bulunan bu balıkların vücudu da pullarla adeta bezenmiş durumdadır. Göğüs bölgesinde bulunan yüzgeçleri oldukça uzun olduğu için anüs bölgesine kadar rahatlıkla uzanır. Kuyruk kısmındaki yüzgeçlerin arka tarafı genel olarak siyah renktedir fakat uç kısımlar beyaz renge sahiptir. Gözleri kafa bölgesinin sırtı olarak bilinen kısmında bulunur ve bu balıkların gözleri fazlasıyla gelişmiş durumdadır. 

   Mercan BalığıMercan Balığının Çeşitleri

   Fangri Mercan: Ortalama olarak 30 cm uzunluğunda bulunurlar fakat 70-80 cm boylarında fangri mercan türüne de rastlanabilir. Sıcak denizleri çok seven fangri mercanları, genellikle Ege Bölgesinin güneyinde ve Akdeniz Bölgesinin genelinde sıkça görülür. Taşlık ve kaya diplerinde yaşadıkları bilinir.  Etleri çok lezzetli olarak bilinen bu balıkların çok nadir bulunmalarından dolayı maddi değeri oldukça fazladır. Etçil oldukları için, küçük balıklarla, kabuklularla ve yumuşakçalarla beslenirler. Bahar aylarında başlayan üreme dönemleri Ağustos ayına kadar devam etmektedir. 

   Lekeli Mercan: Diğer adı da "mandagöz mercan" olan bu balık türü, sahile yakın bölgelerde ve yaklaşık 200-250 metre derinliklerde yaşarlar. Boyları ortalama olarak 40 cm civarında olan lekeli mercanlar, hermafrodit denilen balıklardandır. Etçil beslenirler ve genellikle omurgasızlar, su altı bitkileri ve kabuklularla besin ihtiyaçlarını giderirler. Etleri beyaz ve oldukça gevrek olsa da çok lezzetli bir balık türüdür. Üreme zamanları değişmekle birlikte genel olarak bahar ayları olarak bilinir. Ayrıca bu balıkların değişik bir özellikleri de hem erkeklik hem de dişilik özelliği göstermeleridir. 

   Kırma Mercan: Boyları bulundukları bölgelere göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 30-35 cm civarındadır. En çok Çanakkale Boğazı bölgelerinde, Marmara bölgesinde ve Ege bölgesinde bulunan bu balıklar,  deniz içinde ortalama 500 metre derinliklere kadar inebilmektedirler. Yine bu balıklar da etçil oldukları için, küçük balıklarla, kabuklularla ve yumuşakçalarla beslenirler. Ekonomik değeri baya fazla olduğu bilinen bu balıklar lezzet bakımından da üst seviyelerdedir. Üreme zamanları da denizlerdeki ısı durumuna göre değişse de bahar aylarından Ağustos ayına kadar üreme yaparlar. 

   Çizgili Mercan: Kısa boylu bir mercan grubu olan çizgili mercanların boyları en çok 30 cm kadar uzamaktadır. Diğer adı da "mırmır balığı" olan bu mercanlar genellikle Akdeniz bölgesinde bulunurlar. Sığ suların bitkilerle bezeli yerlerinde, kumluk, kayalık ve ta]]> Akvaryum Balıkları https://www.balik.web.tr/akvaryum-baliklari.html Sun, 11 Nov 2018 06:22:52 +0000 Akvaryum Balıkları, akvaryumda beslenen balıklar tatlı su balıkları grubuna girse de her tatlı su balığı akvaryumda beslenemez. Akvaryumda beslenecek balıklar için iyi tercihler yapılmazsa aralarında uyumsuzluklar görülür.  Akvaryum Balıkları, akvaryumda beslenen balıklar tatlı su balıkları grubuna girse de her tatlı su balığı akvaryumda beslenemez. Akvaryumda beslenecek balıklar için iyi tercihler yapılmazsa aralarında uyumsuzluklar görülür. Çok kalabalık bir akvaryum yerine balıkların da kendi sağlıkları ve huzurları için üç farklı su seviyesinde yaşayan balıkların seçilmesi daha doğrudur.  Akvaryumda beslenecek balıkların seçiminde ilk olarak dikkat edilmesi gereken konu su şartlarıdır. Akvaryum balıklarının kendilerine has karakteristik özellikleri bulunur. Örneğin bazı balıklar çiftleşirken kendilerine bir bölge seçerler. Bir çok balık günlük hayatlarını sakin davranışlarıyla sürdürürken bazı balıklar ise çok heyecanlı ve korkak davranışlar sergileyerek akvaryum içinde saklanma ihtiyacı duyarlar. Her akvaryum balığının kendine göre yüzgeç ve gövde yapısı bulunur. Bu farklı yapılar sayesinde her balık akvaryumda aynı su seviyesinde ve aynı hızda yüzemez. Bunların yanı sıra akvaryum balıkları en az beşli gruplar halinde sürü halinde yüzerler. Akvaryum içindeki balıkların ahengi için genellikle her üç su seviyesinde yaşayan balıklardan seçilmesi tavsiye edilir. Ayrıca akvaryum içindeki su sıcaklığının yaklaşık 25 derece civarında ve suyun pH dengesinin 6-8 değerleri arasında olması gerekir. 

   En çok bilinen ve en çok tercih edilen akvaryum balıkları arasında pangasus köpek balığı, astronot balığı, lepistes, benekli çöpçü balığı, çin ejderi, cam kedi balığı, ay molly, cüce vatoz, diskus, gök kuşağı balığı, japon balığı, kılıç kuyruk, lepistes, tetrazon, sarı prenses, zebra balığı  olarak sıralanabilir. 

   Akvaryum BalıklarıKılıç Kuyruk: Anavatanı Orta Amerikanın tüm hafif akıntılı nehirlerinde görülür. Beslenme konusunda yem ayırt etmeksizin hem etçil hem otçul yemi tercih ederler. Kuyruk kısmı hariç erkeklerin boyu 10 santim iken dişilerin boyu 12 santimdir. Bu balıktaki cinsiyet ayrımı kuyruklar ve alt yüzgeçler sayesinde yapılır. Kuyrukta kılıç şeklinde uzantı varsa bu balıklar erkektir. Diğer balıklara karşı uyumu çok iyidir fakat erkeler kendi türleri arasında anlaşmazlık yaşar. Bu nedenle akvaryum içerisinde 3 erkek ve 1 dişi balık olmalıdır. 

   Tetrazon: Anavatanı Güney Doğu Asya'dır. Çok hareketli balıklar oldukları için akvaryum içerisindeki diğer türlere rahatsızlık verebilirler. Kendi türleri arasında agresif bir davranış biçimine sahiptirler. En fazla 8 santime kadar büyüyebilirler. Beslenme konusunda yem ayırt etmeksizin hem etçil hem otçul yemi tercih ederler. 

   Çin Ejderi: Anavatanı Çin'in yang-tse nehridir. Kendi türleri ve akvaryumda yaşayan diğer türler arasında barışçıl bir davranış sergiler. Beslenme konusunda yem ayırt etmeksizin hem etçil hem otçul yemi tercih ederler. Akvaryumdaki su sertliğinin yarı sert ve yumuşak olmalıdır. Büyük boyutlara ulaşan ve en fazla 60 santime kadar büyüyebilen bir balıktır. Akvaryumdaki bitkilere zarar vermez. Büyüdükçe balık rengini kaybeder. 

   Pangasus Köpek balığı: Anavatanı Hindistan'ın geniş nehirleri ve çevresidir. Kendi türleri ve akvaryumda yaşayan diğer türler arasında düşünülenden ziyade barışçıl bir davranış sergiler. En fazla 1 metreye kadar büyüyebilirler. Görme yetileri yoktur denilecek kadar azdır. Aksine sudaki titreşimleri algılama yeteneği çok daha fazladır. görme yetileri az olduğu için fazlasıyla tedirgin olan özelliklere sahiptir. Normal şartlarda çok hızlı ve kontrolsüz yüzerler hatta korktukları zaman akvaryumdan dışarı çıkabilecek kadar hızlı yüzerler. Beslenme konusunda otçul ve dip yemine ihtiyaç duyarlar. Ayrıca granül yemlerle de desteklenmesi önerilir. Akvaryumda üremeleri çok zordur. Yumurtlamaları için karanlık bir ortam ve bol akıntı gereklidir. Akvaryum içerisinde yumurtlama işlemi bittikten sonra yeni yumurtalar mutlaka ayrı bir akvaryuma alınmalıdır.

   Lepistes: Anavatanı Orta Amerika'dır. Doğal seleksiyonla kırmızı, mavi, sarı, beyaz, pembe gibi çok değişik re]]>
   Balık Yemekleri https://www.balik.web.tr/balik-yemekleri.html Sun, 11 Nov 2018 10:13:54 +0000 Balık yemekleri, balık içeriğindeki besin maddeleri iken oldukça sağlıklı ve faydalı yiyeceklerden biridir. Besin değeri yüksek gelişimimiz için oldukça faydalı olan balık uzmanların önerisine göre hafta da iki kez
   Balık yemekleri, balık içeriğindeki besin maddeleri iken oldukça sağlıklı ve faydalı yiyeceklerden biridir. Besin değeri yüksek gelişimimiz için oldukça faydalı olan balık uzmanların önerisine göre hafta da iki kez tüketilmelidir. Balık yemekleri sağlıklı olması ile beraber oldukça da lezzetlidir.

   Fırında hamsi yapımı için gerekli malzemeler
   • 1 kilo hamsi
   • 1/2 çay bardağı sıvıyağ
   • 1 tatlı kaşığı tuz
   • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
   • 1 limon
   Fırında hamsi yapımı, fırında hamsi yapımı için bir kilo hamsi temizlenir ve iyice yıkanır. Yıkanan hamsiler derin bir kaba alınır. Balıkların üzerine bir tatlı kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı toz biber atılır ve karıştırılır. Ardından sıvıyağ ilave edilerek balıklar fırın tepsisine dizilir. Bir adet limon ince ince dilimlenerek balıkların üzerine dizilir ve ardından fırına verilir. 180 derecede 40 dakikaya yakın kontrollü bir şekilde pişirilir. Ardından mezeler ile servis edilir. Afiyet olsun.

   Balık YemekleriMantarlı balık yapımı için gerekli malzemeler
   • 2 adet levrek
   • 10-15 adet mantar
   • 2 kırmızı biber
   • 2 yeşil biber
   • 1 adet orta boy patates
   • 1 havuç
   • 1 adet kuru soğan
   • 1 çay bardağı sıvı yağ
   • 1 tatlı kaşığı tuz
   • 3-4 diş sarımsak
   • 1 tatlı kaşığı karabiber
   • 1 tatlı kaşığı pul biber
   Mantarlı balık yapılışı, mantarlı balık yapımı için iki adet levrek yıkanır ve temizlenir. Kişi sayısına göre balık miktarı arttırılabilir. Balıkları yıkanıp temizlendikten sonra tuzlanır. Bir tavaya yarım çay bardağı kadar sıvı yağ konularak ocağa alınır ve tavanın altı açılır. Yağ ısınınca balıklar kızgın yağımda arkalı önlü kızartılır. Kızaran balıklar fırın tepsisine alınır. Kızartma işlemi ile sadece dış kısmı mühürlenir. İçi tam olarak pişmez. Bu nedenle tekrar fırınlamak gerekir. Balıklar fırın tepsisine alınıp bir kenara alınır ve bu sırada mantarlı kısım hazırlanır. Soğan ve patatesler soyulur ve her ikisi de küçük küpler şeklinde doğranır. Ardından havuç ve biberler sarımsaklar doğranır. Bir tavaya yarım çay bardağı sıvıyağ alınır. Mantarlar yıkanarak kurulanır. Tava ocağa alınır ve altı açılarak yağ ısıtılır. Mantarlar küçük ise bütün bir şekilde çok büyük ise bir kaç kesik atılarak tavaya alınır. Yüksek ateşte suyunu bırakmadan kızartılır. Ardından diğer sebzeler eklenir. Hepsi güzelce sotelenir. Tuz ve baharatlar atılır. Ocak kapatılır. Sotelenen bu sebzeler fırın tepsisindeki balığın üzerine dökülür ve fırına verilir. 170 derecede 15 dakika pişirilir ve ardından fırından alınıp sıcak servis edilir. Afiyet olsun.
   ]]> Yunus Balığı https://www.balik.web.tr/yunus-baligi.html Sun, 11 Nov 2018 16:54:37 +0000 Yunus Balığı, Yunuslar ve balinalar diğer tüm memelilerin yaptığı gibi ciğerleri ile solunum yaparlar. Bu onların su içindeyken balıklar gibi nefes alıp veremeyecekleri anlamındadır. Bundan dolayı nefes almak için belli Yunus Balığı, Yunuslar ve balinalar diğer tüm memelilerin yaptığı gibi ciğerleri ile solunum yaparlar. Bu onların su içindeyken balıklar gibi nefes alıp veremeyecekleri anlamındadır. Bundan dolayı nefes almak için belli aralıklarla su yüzeyine çıkarlar. Başlarının üst kısmında hava alıp vermelerini sağlayan bir delik bulunur. Burası öyle tasarlanmıştır ki; yunus suya daldığında delik bu bölgedeki kapak tarafından otomatik olarak örtülür ve içeri su kaçması önlenir. Su yüzeyine çıkıldığında ise, kapak tekrar otomatik olarak açılır.

   Yunuslar çok zeki olan ve insanlar tarafından çok sevilen deniz memelileridir. Balinalarla aynı familyadan gelmektedirler. Daha çok tropik ve ılıman yerlerde kıyıya yakın ve alçak denizlerde yaşarlar. Buna rağmen tüm dünyada görülmektedirler. Günümüzde toplam kırk üç farklı türü bulunan yunusların, otuz sekiz türü denizde yaşar. Beş farklı yunus türü ise nehirlerde yaşamaktadır. Renkleri farklılık gösterir, fakat  daha çok gri renkte ve sırt bölgeleri vücutlarının diğer kısımlarına göre daha koyu renktedir. Geniş bir coğrafyada yaşadıklarından dünyada bulunan yunusların sayısını tahmin etmek pek mümkün değildir. 20 sn-30 dk. aralıklarla nefes almak için su üstüne çıkarlar. Bazı türlerin gelecekleri doğal yaşam alanlarının bozulması, yaşamlarını sürdürebilmek için gerekli yiyeceği bulamamaları ve son zamanlarda bazı bölgelerde su kirliliğinin artması gibi nedenlerden dolayı tehlike altındadır. Yunuslar da tıpkı yarasalar gibi yönlerini bulmak ve avlanmak için seslerini kullanırlar. Yüksek frekanslı sesin nesnelere ya da diğer canlılara çarpıp yansıması sonucu oluşan titreşimden faydalanırlar. Yunuslar uyurken boğulmalarını engellemek amacıyla beyinlerinin sadece yarısı uykuya dalar, böylelikle uyanık kalan yarısı sayesinde nefes almaya devam ederler. Tüm memelilerden farklı olarak yunusların yavruları anne karnından kuyrukları önde çıkar. 260 m. derinliğe kadar dalabilirler. Her yunusun kendisine has bir “ıslığı” vardır. Çok sosyal canlılardır. Katil balina da aslında bir yunus türüdür. Yunuslar su yüzeyinden 6 m. yukarıya zıplayabilirler. Yunuslar tarihte mayın temizlemek için kullanılmıştır.

   Yunuslarda Avlanma ve Beslenme

   Yunus balıkları etçildir, balık türleri ve diğer deniz canlıları ile beslenirler. Avlarını suyun altında yakalarlar. Ağızlarında 100 tane diş bulunur. Günde 14 kg kadar balık yiyebilirler. En sevdikleri deniz ürünlerinden biri ahtapotlardır. İyi avlanamadıkları bölgeleri terk ederek, bölgelerine geri dönmek üzere başka bölgelere göç ederler. Genellikle grup halinde avlanırlar, balık sürülerini kovalayarak, sıkıştıracakları bir şekilde yönlendirerek avlanırlar. Bazı yunus türleri avlanırken avlarına çarparak onları sersemletir daha sonra avlarlar.

   Yunuslar oyunculukları ile meşhurdurlar. Gösterileri ile insanlar tarafından keyif ile izlenirler. Yunusların bazı türleri gemileri takip ederek su üzerinden atlar ve hareketlerini eşzamanlı yaparlar. Yunusların gemilere yakın yüzmelerinin sebebi daha az enerji harcamalarıdır. Genellikle 2–40 guruplar haline dolaşırlar ve sayıları 5 ile birkaç yüz arasında değişen sosyal gruplar halinde sürü olarak yaşarlar. Yunuslar arasında arkadaşlık ilişikleri vardır. Birbirlerini, sürtünerek veya birbirlerine çarparak selamlarlar. Yunusların yüzgeçlerini el sıkışma benzeri hareketler şekilde kullandıkları da gözlemlenmiştir. Çok meraklı ve oyuncu kabiliyeti olan yunuslar insanlarla iletişime geçmeye her zaman açıktırlar.

   Yunus BalığıYunuslarda Çiftleşme

   Belirli bir çiftleşme dönemi olmayan yunuslar yıl boyunca herhangi bir zamanda çoğalabilirler. Fakat bazı bölgelerde daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarında çiftleştikleri görülmüştür. İnsanlar gibi eşleri ile duygusal bağlar kurabilirler. Erkekler çiftleşme döneminde saldırganlaşarak kavga edebilir. Bu kavgalar çok zarar verici olmaz. Kavgalar sonucu yaralanmalar görülmez.

   <]]> Et Balık Kurumu https://www.balik.web.tr/et-balik-kurumu.html Mon, 12 Nov 2018 02:32:36 +0000 Et Balık Kurumu, Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı olarak merkezi Ankara'da olmak üzere, taşra teşkilatlanması ile tüm yurtta faaliyet gösteren bir kurumdur. Ülkemizde hayvancılığın ve bal Et Balık Kurumu, Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı olarak merkezi Ankara'da olmak üzere, taşra teşkilatlanması ile tüm yurtta faaliyet gösteren bir kurumdur. Ülkemizde hayvancılığın ve balıkçılığın Avrupa standartlarını çıkartılması ve geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yapan kurum 10.01.1952 tarihinde kurulmuş olup, ilk faaliyetini 1953 yılında Erzurum'da gerçekleştirerek burada et kombinası oluşturulmuştur. Kurumun, kuruluş sermayesi 40 milyon liradır. 

   Et Balık Kurumunun vizyonu nelerdir

   Kısa adı EBK olan kurum, ülkemizde et ve balık üretimi ile ilgili politikalar belirlemek, rekabet ortamının sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlamak, et ve balık ürünlerinin üretimindeki standartları belirlemek, kırmızı et, kanatlı eti, balık, balık ürünleri ve diğer et ürünleri hakkında denedim yapmak, et ve balık üretim ve tüketimi ile ilgili kanunda belirlenen diğer yaptırımların hayata geçmesi için çalışmalar yapmak ile görevli bir devlet kurumudur. Et balık kurumu bu denetimleri kendi bünyesinde bulunan gıda ve tarım mühendisleri ile dışarıdan sözleşmeli çalıştırdığı kişiler eliyle yaptırır.

   Et Balık KurumuEt Balık Kurumunun görevleri nelerdir

   EBK; Canlı eti yenilebilir hayvan satın alarak tüketime hazır hale getirmek için kesim işlemi yaparak piyasaya sunar. Yıllık 80 bin ton, günlük ise 320 ton et kesim kapasitesine sahip olan Et Balık kurumu, Türkiye'nin et üretim ve tüketiminin yaklaşık dörtte birini sağlar. Kurum özelleştirmeden önce 6086 kişilik çalışanı ile faaliyetlerini sürdürmekte güçlük çekerken, özelleştirmeden sonra ki yıllarda personel çıkarımına gidilmiş ve tekrar devlet tarafından satın alındığında personel sayısı 2014 verilerine göre 1184 olarak tespit edilmiştir. Mevcut durum da personel alımı yapılmamaktadır.

    Et Balık kurumu faaliyetlerini nasıl yürütür

   Kurum, faaliyetlerini bünyesinde ve dışarıdan hizmet alım yolu ile otuzun üzerinde şirket eliyle yürütür. Et Balık kurumu bu haliyle Türkiye'de bulunan en büyük et üretim organizasyonunu meydana getirmiştir. Kurum 1993 yılında özelleştirme furyasından nasibini alarak Anonim Şirkete dönüştürülse de 2005 tarihinden itibaren bu karardan geri dönülmüş ve kurum eski statüsüne kavuşmuştur. Özelleştirmede geçen 12 sene içinde kurum içinde bulunan iş yerlerinin 18'i kapatılmış, beşi; Jandarma Genel Komutanlığı, iki belediye ve 19 Mayıs Üniversitesine devredilmiş, üç işyeri özelleştirmek için satılmıştır. Et Balık Kurumu 2013 yılından itibaren Et ve Süt Kurumu ismini almıştır.

   Et Balık Kurumunun projeleri nelerdir

   Et balık kurumunun Devlet tarafından 2005 yılında geri satın alınmasından sonra ki süreçte faaliyetleri hızlanmış Türkiye'nin her tarafından teşkilatlanarak halka kaliteli ve ucuz et ve balık ürünleri sunmaya başlamıştır. Et balık kurumunun hazırlamış olduğu Soy-Et ve Tar-Et (Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Doğu ve Güney Doğu Anadolu Sözleşmeli besicilik Projesi) isimli iki projesi bulunmaktadır.  

   Et Balık Kurumunun yaşamımızda ki önemi,

   Et kas ve yağ dokusundan meydana gelir, insanın ayakta durması, canlı kalması, koşması, durması ve diğer aktivasyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli amino asitler ve özellikle de proteinlerden oluşur. Protein yapı taşı anlamındadır. Etin besinler arasında hoş lezzeti, iştah açıcılığı ve açlık duyumunu çabuk engelleyici özelliğinden dolayı önemi oldukça fazladır. Günlük yaşam için de belli miktarlarda tüketilmesi hafızayı kuvvetlendirir, kas dokusunun güçlenmesini sağlar. Tabi kolesterol hastaları tüketim için biraz daha dikkatli olmalıdırlar.

   Et ile birlikte süt ve balığında yaşamsal öneme sahip vitaminlere sahip oluşu kurumun bu alanda ki denetim faaliyetlerini artırmaktadır. Et, süt ve balığın oldukça besleyici özelliklerinin yanı sıra kolay bozulması da insan sağlığı yönünden önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumda gereken]]>