Amerikan Zebra Balığı Türleri ve Özellikleri
20 Haziran 2024

Amerikan Zebra Balığı Türleri ve Özellikleri

Amerikan zebra balıkları, ciklet balığı türünün bir çeşididir. Anavatanları Orta ve Güney Amerika'dır. Çok hoş ve kendilerine özgü asil bir görünümleri vardır. Balık bakmayı sevenler için gözde türlerden biridir. Orta derecede agresif balıklardır, ancak dayanıklılıkları ile bilinirler. Balık severler genelde, Amerikan zebralarının dayanıklı oldukları için küçük bir fanus içinde büyütmeye çalışırlar, fakat bu yöntem bu güzel balıklar için uygun değildir. Amerikan zebra balıkları büyük akvaryumlarda salına salına gezmeyi severler. Son on yılda ülkemizde satışları artmıştır. Amerikan zebra balıkları diğer türlerle birlikte aynı akvaryumda yaşamaya uygundur. Ancak, yeni aldığınız balığı ilk etapta akvaryuma poşetiyle bırakmak, balıkların tepkilerini ölçmek için iyi bir yöntemdir. Gelen tepkilere göre daha sonra balığı poşetten çıkarıp akvaryuma bırakabilirsiniz. Amerikan zebralar genellikle akvaryumun dibinde ya da orta kısmında yüzmeyi tercih ederler. Amerikan zebra balıkları kolay kolay hastalanmazlar, fakat ayda 2-3 defa suyu temizleyici dezenfektan damla kullanmanız önerilir.

Amerikan Zebra Balığı Yaşam Alanı

Amerikan zebra balıkları, geniş bir alanda yaşamayı seven balıklardır. Eğer Amerikan zebra beslemek isterseniz, en az bir çift için 55-60 litrelik bir akvaryum seçmeye özen göstermelisiniz. Amerikan zebralar, ciklet türlerinin diğerleri gibi alancı balıklardır. Akvaryuma konulduklarında kendilerine ait bir alan oluşturup, kolay kolay bu alanın dışına çıkmazlar. Amerikan zebra balıklarının bulunduğu su da çok önemlidir. Sularının yumuşaklığı ve pH değeri 7-8 arasında olmalıdır. Sularını haftada bir kere yüzde 20 oranında değiştirmeniz yeterlidir. Fakat mutlaka değiştireceğiniz suyun birkaç gün dinlenmiş olmasına dikkat edin. Amerikan zebranın bulunduğu akvaryumda mutlaka, yumurtlarken saklanması için vazo, deniz kabuğu, batık gemi gibi süs eşyaları bulundurulmalıdır. Akvaryumda temizlik açısından hava motoru kullanabilirsiniz. Suyun sıcaklığı ise normal derecede olmalıdır, ısıtıcıya gerek yoktur.

Amerikan Zebra Balığı Beslenmesi

Amerikan zebra balıkları, etçil balıklardır. Onları bol bol canlı minik kurtçuklarla ya da kurutulmuş hazır satılan protein ağırlıklı yemlerle besleyebilirsiniz. Eğer akvaryumun içinde çeşitli otlar varsa, haftada bir defa kuru yem de verebilirsiniz. Amerikan zebra balıkları, sabah ve akşam yeteri kadar beslenmelidir. Fazlası her balık türünde olduğu gibi Amerikan zebralarda da tehlikeli olabilir.

Amerikan Zebra Balığı Üremesi

Amerikan zebra balıkları, yumurtlayarak çoğalan ve oldukça doğurgan balıklardır. Amerikan zebraların üremeleri çok kolaydır. Dişi Amerikan zebranın yumurtlama zamanı geldiğinde, kendine akvaryumda sakin bir yer aramaya başlar. Dişi Amerikan zebrası yumurtalarını döktükten sonra, anne ve baba yumurtaları beraber korurlar. Yavrularına karşı çok korumacı balıklardır ve orta agresif olan Amerikan zebralar, söz konusu yavrularını korumak olunca çok agresif bir hale gelebilirler. Amerikan zebraların yumurtlama dönemini anladığınız zaman mutlaka ayrı bir yere almalısınız. Eğer bu yumurtlama dönemini kaçırmışsanız, yavrular çıktıktan sonra yavruları mutlaka koruma amaçlı başka bir akvaryuma almanız faydalı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Balık Kalori?

Balık Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vatoz Balığı Türleri ve Özellikleri

Vatoz Balığı Türleri ve Özellikleri

Prenses Balığı Türleri ve Özellikleri

Prenses Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Türleri Nelerdir?

Balık Türleri Nelerdir?

Akdeniz Balık Çeşitleri Nelerdir?

Akdeniz Balık Çeşitleri Nelerdir?

Dip Balıkları Türleri ve Özellikleri

Dip Balıkları Türleri ve Özellikleri

Güncel

Astronot Balığı Türleri ve Özellikleri

Astronot Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Yayın Balığı Türleri ve Özellikleri

Yayın Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ciklet Balıkları Türleri ve Özellikleri

Ciklet Balıkları Türleri ve Özellikleri