Yunus Balığı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Yunus Balığı Türleri ve Özellikleri

Yunus Balığı, Yunuslar ve balinalar diğer tüm memelilerin yaptığı gibi ciğerleri ile solunum yaparlar. Bu onların su içindeyken balıklar gibi nefes alıp veremeyecekleri anlamındadır. Bundan dolayı nefes almak için belli aralıklarla su yüzeyine çıkarlar. Başlarının üst kısmında hava alıp vermelerini sağlayan bir delik bulunur. Burası öyle tasarlanmıştır ki; yunus suya daldığında delik bu bölgedeki kapak tarafından otomatik olarak örtülür ve içeri su kaçması önlenir. Su yüzeyine çıkıldığında ise kapak tekrar otomatik olarak açılır.

Yunuslar çok zeki olan ve insanlar tarafından çok sevilen deniz memelileridir. Balinalarla aynı familyadan gelmektedirler. Daha çok tropik ve ılıman yerlerde kıyıya yakın ve alçak denizlerde yaşarlar. Buna rağmen tüm dünyada görülmektedirler. Günümüzde toplam kırk üç farklı türü bulunan yunusların, otuz sekiz türü denizde yaşar. Beş farklı yunus türü ise nehirlerde yaşamaktadır. Renkleri farklılık gösterir, fakat daha çok gri renkte ve sırt bölgeleri vücutlarının diğer kısımlarına göre daha koyu renktedir. Geniş bir coğrafyada yaşadıklarından dünyada bulunan yunusların sayısını tahmin etmek pek mümkün değildir. 20 sn-30 dk. Aralıklarla nefes almak için su üstüne çıkarlar. Bazı türlerin gelecekleri doğal yaşam alanlarının bozulması, yaşamlarını sürdürebilmek için gerekli yiyeceği bulamamaları ve son zamanlarda bazı bölgelerde su kirliliğinin artması gibi nedenlerden dolayı tehlike altındadır. Yunuslar da tıpkı yarasalar gibi yönlerini bulmak ve avlanmak için seslerini kullanırlar. Yüksek frekanslı sesin nesnelere ya da diğer canlılara çarpıp yansıması sonucu oluşan titreşimden faydalanırlar. Yunuslar uyurken boğulmalarını engellemek amacıyla beyinlerinin sadece yarısı uykuya dalar, böylelikle uyanık kalan yarısı sayesinde nefes almaya devam ederler. Tüm memelilerden farklı olarak yunusların yavruları anne karnından kuyrukları önde çıkar. 260 m. Derinliğe kadar dalabilirler. Her yunusun kendisine has bir “ıslığı” vardır. Çok sosyal canlılardır. Katil balina da aslında bir yunus türüdür. Yunuslar su yüzeyinden 6 m. Yukarıya zıplayabilirler. Yunuslar tarihte mayın temizlemek için kullanılmıştır.

Yunuslarda Avlanma ve Beslenme

Yunus balıkları etçildir, balık türleri ve diğer deniz canlıları ile beslenirler. Avlarını suyun altında yakalarlar. Ağızlarında 100 tane diş bulunur. Günde 14 kg kadar balık yiyebilirler. En sevdikleri deniz ürünlerinden biri ahtapotlardır. İyi avlanamadıkları bölgeleri terk ederek, bölgelerine geri dönmek üzere başka bölgelere göç ederler. Genellikle grup halinde avlanırlar, balık sürülerini kovalayarak, sıkıştıracakları bir şekilde yönlendirerek avlanırlar. Bazı yunus türleri avlanırken avlarına çarparak onları sersemletir daha sonra avlarlar.

Yunuslar oyunculukları ile meşhurdurlar. Gösterileri ile insanlar tarafından keyif ile izlenirler. Yunusların bazı türleri gemileri takip ederek su üzerinden atlar ve hareketlerini eşzamanlı yaparlar. Yunusların gemilere yakın yüzmelerinin sebebi daha az enerji harcamalarıdır. Genellikle 2–40 guruplar haline dolaşırlar ve sayıları 5 ile birkaç yüz arasında değişen sosyal gruplar halinde sürü olarak yaşarlar. Yunuslar arasında arkadaşlık ilişikleri vardır. Birbirlerini, sürtünerek veya birbirlerine çarparak selamlarlar. Yunusların yüzgeçlerini el sıkışma benzeri hareketler şekilde kullandıkları da gözlemlenmiştir. Çok meraklı ve oyuncu kabiliyeti olan yunuslar insanlarla iletişime geçmeye her zaman açıktırlar.

Yunuslarda Çiftleşme

Belirli bir çiftleşme dönemi olmayan yunuslar yıl boyunca herhangi bir zamanda çoğalabilirler. Fakat bazı bölgelerde daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarında çiftleştikleri görülmüştür. İnsanlar gibi eşleri ile duygusal bağlar kurabilirler. Erkekler çiftleşme döneminde saldırganlaşarak kavga edebilir. Bu kavgalar çok zarar verici olmaz. Kavgalar sonucu yaralanmalar görülmez.

Türler arasında hamilelik süresi bir yıl ile on yedi ay arasında değişir. Doğurma zamanı yaklaştığında hamile olan dişi yüzeye yakın bir yere giderek sürüden ayrılır. Diğer dişiler ise doğum yapacak olan yunusu sakinleştirir ve doğurmasına yardım eder. Doğum genelde bir tane olarak gerçekleşir, yunusların ikiz doğum yaptığı çok nadir görülür. Doğumdan hemen sonra anne, yavru yunusu suyun üzerine çıkarır ve burada yavrusunun nefes almasına yardımcı olur. Anneler yavrularına 1-2 yıla kadar sahiplik eder. Bu bakım süresinin ardından yavru yunus 3-8 yaşına kadar annesi ile yaşar. Yetişkinlik yaşları yunusların türlerine ve yaşadıkları bölgeye göre farklılık gösterir. Dişiler için yetişkinlik yaşı 5-13 arasında değişirken, erkek yunuslarda 9-14 yaştır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Balık Malzemeleri Nelerdir?

Balık Malzemeleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balık Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Balık Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz Balıkları Türleri ve Özellikleri

Akdeniz Balıkları Türleri ve Özellikleri

Balığın Faydaları Nelerdir?

Balığın Faydaları Nelerdir?

Balık Ağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Balık Ağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Timsah Balığı Türleri ve Özellikleri

Timsah Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balıklarda Üreme Nasıl Olur?

Balıklarda Üreme Nasıl Olur?

Güncel

Mücevher Balığı Türleri ve Özellikleri

Mücevher Balığı Türleri ve Özellikleri

Ton Balığı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ton Balığı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yılan Balığı Türleri ve Özellikleri

Yılan Balığı Türleri ve Özellikleri

Eşkina Balığı Türleri ve Özellikleri

Eşkina Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık İsimleri Nelerdir?

Balık İsimleri Nelerdir?

Discus Balığı Türleri ve Özellikleri

Discus Balığı Türleri ve Özellikleri

Tatlı Su Balıkları Nelerdir?

Tatlı Su Balıkları Nelerdir?