Prenses Balığı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Prenses Balığı Türleri ve Özellikleri

Prenses Balığı, Türkiye'de sarı prenses olarak adlandırılan labidochromis caeruleus adı verilen malavi çiklet türündeki bu balık dünyada electric yellow ismi ile bilinir. Prenses balığı malavi çiklet türü arasında en fazla ünlenmiş balıklardan biridir. Malavi çiklet türleri arasında bakımı ve üremesi en kolay olan akvaryum balıklarındandır. Akvaryumdaki su sıcaklığının 24 ile 26 derece arasında sabit tutulması gerekir. Ayrıca sudaki ortamın pH dengesinin 7.5 ile 8.5 değerleri arasında olmalıdır. Prenses balıklarının akvaryum içinde rahat bir yaşam kurabilmeleri için akvaryumun minimum 120 litre hacimli olması ve dikdörtgen şeklinde olması gerekir. Ayrıca akvaryumun temizliğini ve su değerlerini korumak için haftada bir akvaryumdan %25 oranında su çekimi yapılmalı ve aynı oranda yeni su takviye edilmelidir. Prenses balıkları yaklaşık olarak 8-12 santim arası kadar büyüyebilirler.

Beslenmesi ve Akvaryum Uyumları

Prenses balığının doğal ortamı malavi gölünün nhkata körfezi ve ayrıca ufak adalara ait kayalık bölgelerde görülür. O nedenle akvaryumda beslenirken doğal yaşam alanlarını taklit edecek şekilde kayalar ve mağaralar kullanılarak akvaryumun dekore edilmesi gerekir. Prenses balıklarını doğal ortamlarını yadırgadıkları için akvaryum içinde huzurlu bir yaşam sürdürebilmeleri için yuvalarını mağaralar ve kaya süsleri arasında kurmalıdır. Beslenme de doğal yaşamında olduğu gibi olmalıdır. Ayrıca akvaryumun ön kısmı balıkların yaşam alanı olarak düşünülmeli ve boş bırakılmalıdır. Doğal yaşamda kabuklu deniz böceklerini ve kayalar üzerindeki küçük omurgasızları ve kaya diplerinde biriken yosun tabakalarını tükettiği için akvaryumda da beslenirken mutlaka bu besin değerine yakın balık yemler kullanılmalıdır. Akvaryum içine canlı ya da cansız bitki eklenmemelidir. Cichlidlere karoteini içeren yemler verilmesi halinde balıklarda renk cümbüşü yaşanmasına ve sarıdan turuncuya birçok farklı ton elde edilmesini sağlar. Prenses balıklarında en güzel renkler bitkisel yemleme sayesinde elde edilir. Prenses balığının yapılan araştırmalar sonucu 20 farklı renkte renkte türü olduğu kanıtlanmıştır. Aşırı hayvansal proteinlerle beslemekten kaçınılmalıdır. Bu tarz bir beslenme prenses balıklarında siyah lekelerin sayısı artar ve renkler canlılığını yitirir. Prenses balığının yapılan araştırmalar sonucu 20 farklı renkte türü olduğu kanıtlanmıştır. Çok hareketli balıklardır. Kendi türleriyle birlikte bir arada beslenirlerse iyi sonuç alınabilir. Ancak kendi türleri arasında bazen kavgalar çıkması da kaçınılmazdır. Çok farklı renklere sahip türleri olduğundan, yalnızca benzer türlerin bir arada beslenmesi daha sağlıklı olur. Prenses balıklar arasında freibergi ve pallidus türleri en fazla agresif davranışlar sergileyebilecek türler arasındadır.

Cinsiyet Ayrımı

Prenses balığının erkekleri çok eşlidir. Akvaryumda bulunan balık sayısının balıkların sağlıklı bir yaşam kurmaları için önemli bir husustur. Bu nedenle akvaryum içinde bir erkek balığa üç dişi balık düşecek şekilde ayarlama yapılmalıdır. Bu şekilde daha fazla yavru elde edilmesi de mümkün olacaktır. Eşleşme dönemlerinde kur yapan erkek balıkların yüzleri karararak siyaha yakın mavimtırak bir renk alır. Erkek balıklar eşleşme döneminde yuvayı hazırlayarak dişiyi yuvaya çekmeye çalışır. Erkek balıklar dişilere nazaran cüsse olarak biraz daha büyüktürler. Erkeklerin renkleri biraz daha canlıdır. Prenses balıklarının sırt ve alt yüzgeçlerinde yer alan siyah bant erkeklerde parlak görünüme sahipken dişilerde daha soluktur ve beyaza dönük bir renktedir.

Üreme

Prenses balıklarının tüm dişi üyeleri ağızda kuluçka yaparak ürerler. Yavrulaması 23 gün sürer ve dişi balığın ağzında tuttuğu yumurtalar sebebiyle 23 gün hiçbir besin tüketmez. Ağzında tuttuğu yumurtaları yutmamak için aç kalan anne balık bu 23 günlük açlık sonrasında yumurtalar dünyaya geldiğinde dikkatli bir şekilde vitamin açısından desteklenmesi gerekir. Dişi balık akvaryum içinde stresten ya da huzursuzluktan dolayı yumurtalarını ağzından dökebilir. Dişi prenses balığında bir terslik olduğunu anlayabilmek için renk değişimleri dikkatle izlenmelidir. Üreme döneminde strese giren dişilerin derilerinde hafif kararmalar görülür. O nedenle üreme dönemi balıklara olduğundan fazla özne gösterilmesi ve hassas davranılması gerekir. Erkek balıklar yavrularına karşı oldukça ilgisiz davrandıkları için dişi balık yavrularını kendi başına yetiştirir. Yavruların çabuk gelişmesi için artemia adı verilen yemlerin verilmesi gerekir. Prenses balıklar doğumundan ortalama 8 ay sonra üreme erişkinliğine ulaşırlar. Dişi balıktan daha fazla sayıda yavru almak için ortalama olarak 13-14 günde bir kusturulur. Dişilerin üreme zamanlarında karınları hafif şiş olur. Dişi balığın yavrularını kendisinin bırakabilmesi için dişi balığı boş bir akvaryuma alarak 20-25 gün beklenmesi gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Et Balık Kurumu

Et Balık Kurumu

Popüler İçerikler

İlginizi Çekebilir

Balık Nasıl Tutulur?

Balık Nasıl Tutulur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çay Balığı Türleri ve Özellikleri

Çay Balığı Türleri ve Özellikleri

Amerikan Zebra Balığı Türleri ve Özellikleri

Amerikan Zebra Balığı Türleri ve Özellikleri

Balıklarda Üreme Nasıl Olur?

Balıklarda Üreme Nasıl Olur?

Balık Oltası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Balık Oltası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Balık Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Balık Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ayı Balığı Türleri ve Özellikleri

Ayı Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balıkta Bulunan Vitaminler Nelerdir?

Balıkta Bulunan Vitaminler Nelerdir?

Güncel

Balık Malzemeleri Nelerdir?

Balık Malzemeleri Nelerdir?